• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Kali Linux - początek przygody i 3 problemy

0 głosów
712 wizyt
pytanie zadane 3 października 2017 w Bezpieczeństwo, hacking przez texdice Nowicjusz (140 p.)

Witam wszystkich pasjonatów informatyki!

Jestem początkującym użytkownikiem Kali Linux i napotkałem kilka problemów, na które nie potrafię znaleźć rozwiązania mimo dziesiątek zapytań wysłanych do wujka Google'a. 

Walczę z tym systemem od kilku ładnych tygodni na wirtualnej maszynie Virtual Box, zainstalowanej na Windows 7. 

Początkowo nie umiałem Kali'ego w ogóle zainstalować. Pobrałem wersję 32 bitową (64 bity od razu wysyłały komunikat o braku możliwości instalacji) z kali.org.  Mimo instrukcji, które czytałem i oglądałem w internecie pojawiał się czarny ekran i instalacja się kończyła. Raz udało się jej dojść do mniej więcej połowy i dopiero tam, po pół godziny oglądania zastygłego paska postępu, zrezygnowałem... 

Po kilku próbach zacząłem szukać rozwiązań i natknąłem się na wersję, którą wystarczy zaimportować do VBoxa. Z tą wersją poszło trochę łatwiej, ale nie bez problemów. Trzeba było włączyć wirtualizację w procesorze w Biosie. Przynajmniej w tym przypadku maszyna poinformowała mnie, wyskakującym błędem, o co jej chodzi ;) O dziwo pomogło to również w instalacji pierwszej pobranej przeze mnie dystrybucji (dla pewności wyłączyłem też USB, bo taki komunikat też się pojawiał). Jeden problem rozwiązany, Kali zainstalowany. 

Zacząłem bawić się trochę nmap'em (w wersji zaimportowanej do VBox) i doszedłem do wniosku, że fajnie by było gdyby moje IP nie było widoczne gdziekolwiek się nie ruszę w sieci. Trafiłem na ciekawy pomysł wykorzystania do tego dystrybucji Whonix. Zainstalowałem Gateway i Workstation i postępowałem zgodnie z instrukcją. Internet działał idealnie na Workstation jak i na wirtualnym Windowsie 7. Trzeba było ustawić statyczne IP i maskę i bramę. Jednak, kiedy zacząłem to robić w zaimportowanej wersji Kali okazało się, że mogę wpisać jedynie 2 z 3 wyżej wymienionych parametrów. Po wpisywaniu ostatniej liczby (np w bramie) Kali wyrzuca mnie z ustawień sieci na pulpit i oczywiście nie zapisuje parametrów. Próbowałem je zmienić za pomocą konsoli ale udało mi się tylko sprawić, że przestało mi zaczytywać inne strony niż wp, interia, onet. Nie działało google, youtube, niebezpiecznik itp. Wpisanie tych adresów nie wywoływało żadnej reakcji ze strony przeglądarki, po prostu wracała do ostatniego wpisanego adresu. Dodam, że nie pomógł powrót do automatycznego przydzielania DNS. Po kilku dniach szperania po necie i nie znalezieniu rozwiązania pobrałem Kali Linux w wersji 2017, a dokładniej 4.12.0 :)

Nauczony doświadczeniem zainstalowałem go bez problemu, nawet internet udało się odpalić tak jak chciałem. Trafiłem jednak na filmik, który pokazywał jak zainstalować dodatki gości dla VBox w Kali, żeby mieścił się w ekranie monitora. Oczywiście zrobiłem wszystko wg instrukcji i oczywiście nie mogę dokończyć instalacji... Wyskakuje błąd

"Failed to set up service vboxadd, please chech the log file /var/log/VBoxGuestAdditions.log for details."

W pliku komunikat wygląda następująco: 

"Created symlink /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/vboxadd-x11.service → /lib/systemd/system/vboxadd-x11.service.
Created symlink /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/vboxadd.service → /lib/systemd/system/vboxadd.service.
vboxadd.sh: failed: Look at /var/log/vboxadd-install.log to find out what went wrong.
vboxadd.sh: failed: Look at /var/log/vboxadd-install.log to find out what went wrong.
vboxadd.sh: failed: modprobe vboxguest failed.
Created symlink /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/vboxadd-service.service → /lib/systemd/system/vboxadd-service.service."

A w vboxadd-install.log tak:

"/tmp/vbox.0/Makefile.include.header:112: *** Error: unable to find the sources of your current Linux kernel. Specify KERN_DIR=<directory> and run Make again. Stop.
Creating user for the Guest Additions.
Creating udev rule for the Guest Additions kernel module."

Dodam, że system jest zaktualizowany (apt-get update i upgrade), zainstalowałem nagłówki, nawet na kilka sposobów i z różnych repozytoriów jednak nic nie działa... Próbowałem skopiować plik na dysk i użyć polecenia chmod 755 i sytuacja dalej wygląda tak samo.

Czy ktoś z was orientuje się może jak można rozwiązać powyższe problemy? Mianowicie:

 • wyrzucanie z ustawień sieci w Kali-Linux-2016.2-vbox-i686,
 • jak naprawić niedziałające strony internetowe (nawet nie wiem jak zadać pytanie w google na ten temat "kali linux nie działają google"? :)
 • jak zainstalować VBoxLinuxAdditions na kali, żeby wyglądał przyjemniej dla oka.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 października 2017 przez Ehlert Mędrzec (157,890 p.)

gdyby moje IP nie było widoczne gdziekolwiek się nie ruszę w sieci. 

No to mnie teraz rozbawiłeś laugh a tak na serio. Kaliego się nie instaluje, bo po co. To jest narzędzie, którego się używa i zostają z tego ewentualnie logi. Instalacja Kaliego to jak przyklejanie sobie do ręki noża, którym zaraz kogoś pacniesz. Nie wiem po co Ci jakieś dodatki gości. Na jednej virtualce odpalasz Kaliego live, na drugiej np Windowsa, może Debian z serwerem. Wszystko w trybie internal i niczego wiecej Ci nie trzeba żeby zostać geniuszem zła. wink

komentarz 3 października 2017 przez adrian17 Mędrzec (173,880 p.)

Nie wiem po co Ci jakieś dodatki gości

(Co jak co, ale płynny przeskok kontekstu kursora jest wygodny, szczególnie jeśli właśnie skaczesz między kilkoma wirtualkami.)

komentarz 3 października 2017 przez Ehlert Mędrzec (157,890 p.)

O, to zwracam honor. blush

komentarz 3 października 2017 przez texdice Nowicjusz (140 p.)
Dzięki Ehlert, w ten sposób o tym nie pomyślałem ;)

Wygody jest też dopasowany ekran a nie taki, którego trzeba scrollować. Ale to niedogodności do których można się przyzwyczaić jeśli tylko narzędzie spełni swoje zadanie :) ok, biorę się do poważniejszych rzeczy niż ustawianie rozdzielczości.
komentarz 3 października 2017 przez texdice Nowicjusz (140 p.)
A serwery, o których piszesz muszą mieć VPN albo jakieś proxy?
komentarz 3 października 2017 przez Ehlert Mędrzec (157,890 p.)
Wystarczy dobrze ustawiona karta sieciowa.

Podobne pytania

–1 głos
0 odpowiedzi 287 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez noel1402 Użytkownik (630 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 128 wizyt
pytanie zadane 25 maja 2018 w Bezpieczeństwo, hacking przez Lukas Hajduga Użytkownik (740 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 206 wizyt
Porady nie od parady
Wynikowy wygląd pytania, odpowiedzi czy komentarza, różni się od tego zaprezentowanego w edytorze postów. Stosuj więc funkcję Podgląd posta znajdującą się pod edytorem, aby upewnić się, czy na pewno ostateczny rezultat ci odpowiada.Podgląd posta

62,318 zapytań

108,452 odpowiedzi

226,402 komentarzy

35,113 pasjonatów

Przeglądających: 261
Pasjonatów: 13 Gości: 248

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...