• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matura z informatyki - jak się przygotować?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
8,990 wizyt
pytanie zadane 2 października 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez SeQuino Nowicjusz (150 p.)
Witam,

Mam 20 lat i w tym roku pisałem maturę. Niestety za późno doszedłem do wniosku, że chcę studiować informatykę i nie pisałem ani fizyki, ani informatyki co nie pozwoliło mi dostać się na żadne dobre studia. Postanowiłem zrobić rok przerwy i chcę napisać maturę z informatyki i poprawić z matmy, żeby dostać się na dzienne studia. W szkole nie miałem za wiele informatyki i choć mam jakąś wiedzę ogólną to wymaganych zagadnień będę musiał uczyć się od postaw, gdyż nie umiem programować czy pisać algorytmów itd. Piszę, żeby uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytania i spytać Was o jakieś rady i wskazówki dotyczące przygotowania się do tego.

- Z jakiej książki (czy innych źródeł) uczyć się teorii?

- Jakie języki programowania można wybrać i jaki polecacie wybrać?

- Z czego się uczyć programowania ? Wiem, że są różne kursy na youtube oraz strony które oferują kursy, ale pytam o jakieś konkretne pozycje, które możecie polecić. To samo z resztą czyli algorytmy, Excel i Office, mam z Office'a jakąś wiedzę, ale i tak będę musiał się uczyć.

- Z tego co wiem trzeba zgłosić wybrany język programowania. Do kiedy i w jaki sposób trzeba to zrobić? Co do reszty zadań, czyli arkusz kalkulacyjny i bazy danych - na jakiej wersji Office'a się to robi? Czy też można to wybrać? Jak to jest w praktyce od strony technicznej?

Nie chcę żebyście odebrali tego jako moje czekanie na gotowe aż dostanę podane na tacy wszystko co chcę wiedzieć Sam staram się szukać informacji na ten temat. Proszę tylko o rady od ludzi którzy pisali maturę z informatyki i mogą się wypowiedzieć lub tych, którzy mają styczność z wymienionymi zagadnieniami i mogą coś poradzić. Może istnieją jakieś ciekawe zbiory czy podręczniki stricte pod maturę czy inne dobre źródła z których mogę czerpać wiedzę, które możecie polecić z doświadczenia lub inne sposoby na naukę? Nie chcę się męczyć i przeskakiwać, chcę żeby nauka przebiegała sprawnie i efektywnie, żebym mógł zrobić tą informatykę na jakieś ~50% lub więcej. Jestem nowy w temacie matury z informatyki i nie wiem jeszcze wszystkiego na ten temat, dlatego proszę o jakieś wskazówki.

Dzięki z góry :)

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 2 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

No cóż, na informatykę na studia to najlepiej zdawać matmę i angielski na poziomie rozszerzonym i to zdać na wysoko (mówię o Politechnice Krakowskiej i AGH bo tam startowali moi uczniowie), matura z informatyki też się liczy, ale tam w tym roku jakoś mniej.
Musisz wybrać sobie środowisko pracy, czyli windows lub linux, zapewne office i środowisko programistyczne (większość moich uczniów wybiera dev c++) i tłuc do znudzenia zadania z poprzednich lat. Ogólnie na maturze z informatyki to głównie algorytmika, czyli należy stworzyć algorytm, a potem go przełożyć na wybrany język programowania, matura rozszerzona jest trudna, w tym roku algorytm był tak pogmatwany, że sam do końca go nie rozumiem, ale nie bierz tego do siebie, wcale nie chcę Cię straszyć wink
Wybierasz to, w czym czujesz się najlepiej i już.
Z windowsem sobie poradzisz, z officem (nie wiem, co umiesz), a język programowania to inna bajka, jak mało umiesz to bierzesz i się uczysz, książek, kursów w necie jest mnóstwo, jak coś to masz jeszcze to forum wink

komentarz 2 października 2017 przez SeQuino Nowicjusz (150 p.)
Akurat angielski rozszerzony mam na 86%, a matmę poprawię, ale chcę jeszcze informatykę napisać nawet dla własnej satysfakcji :) Poza tym uczelnie, które mnie interesują też punktują informatykę. Co masz na myśli, że język programowania to inna bajka? :D Miałem styczność z programowaniem, ale nie mam na tej moment wystarczającej wiedzy, żeby podjąć świadomą decyzję. Może mógłbyś coś doradzić z własnego doświadczenia?
1
komentarz 2 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

To znaczy, że windows, office to pikuś (przynajmniej dla mnie) w porównaniu do programowania, ale spokojnie...
Cóż, do matury masz jeszcze sporo czasu, nie musisz uczyć się innych przedmiotów, a to duży plus, więc skup się na konkretnym języku, np. C++ lub Java (z doświadczenia to najwięcej wybierają uczniowie) i się ucz. W przyszłym roku zobacz, jakie postępy zrobiłeś, czy jesteś w stanie samodzielnie rozwiązywać poprzednie zadania z matur. Jeśli stwierdzisz, że to jednak nie dla Ciebie to odpuść, a jeśli będzie wszystko dobrze to zdawaj i studiuj to, co Ci się podoba smiley
Poza tym, z innej beczki, jak nie studia stacjonarne to są jeszcze zaoczne, wieczorowe, a tam na pewno się dostaniesz, jednak to nie to samo, co studia stacjonarne...no i to życie studenta...wink

komentarz 3 października 2017 przez SeQuino Nowicjusz (150 p.)
Racja - to nie to samo :D mogłem iść na zaoczne, ale doszły jeszcze sprawy prywatne, które mi pokomplikowały sytuację, ale mniejsza o to. Z matury z infy nie potrzebuję jakiegoś wysokiego wyniku, ale ciekawi mnie to i chcę to zrobić nawet dla siebie. Co masz na myśli, mówiąc, że windows to pikuś? Windows w jakim sensie?
1
komentarz 3 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

Oj tak mi się napisało, skrót myślowy. To znaczy, że na maturze najtrudniejsze zadania są z programowania, ale to wszystko zależy i tak od osoby, co ile umie.
Miłej nauki i powodzeniasmiley

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 415 wizyt
pytanie zadane 5 października 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez rino Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 775 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...