• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Macbook a Windows, programista webowy. Problem ze sprzętem.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,292 wizyt
pytanie zadane 1 października 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mazur Nowicjusz (130 p.)

Cześć, mam pytanie które mnie już długo nurtuje a za rok będę kupował laptopa / mac’a.

Mam zamiar zostać programistą webowym i w tym się kształcę.

Cena parametrów jakby kupować odzielnie jest dużo mniejsza aniżeli cena macbooka.

Mac który mnie interesuje kosztuje 8 tysięcy.

Parametry :

Inte Core I7-4770HQ = 1500 zł

Pamięc ram ddr 3 16 GB = 600 zł

Dysk ssd 256 Gb = 600 zł

Wychodzi 2700 zł, nawet jeśli podzespoły są droższe to wyjdzie 4 tysiące, zostaje 4 tysiące. Za 8 tysięcy można złożyć bardzo dobry komputer z windowsem.

No ale do celu, potrzeba mi sprzęt do programowania webowego z obsługą dodatkowych 2 monitorów. Myślałem nad macbookiem i dodatkowymi dyskami i doinstalowaniem windowsa, wtedy moge programować i nie martwić się że jakiś program nie będzie kompatybilny bo zawszę mogę przełączyć system.

Ale jeżeli mój plan nie wypali to będę zmuszony kupić słabszego macboooka np.

Apple MacBook Pro i5 2,3GHz/8GB/256/Iris 640

Procesor

Intel Core i5 (2 rdzenie, od 2.3 GHz do 3.6 GHz, 4 MB cache)

 
 

Pamięć RAM

8 GB (SO-DIMM DDR3, 2133 MHz)

 

Maksymalna obsługiwana ilość pamięci RAM

8 GB

 

Ilość gniazd pamięci (ogółem / wolne)

0/0 (pamięć wlutowana)

 

Dysk twardy

256 GB SSD M.2 PCIe

 

Lub w najgorszej sytuacji :

 

Apple MacBook Air i5/8GB/128GB/HD 6000/Mac OS

Intel Core i5-5250U (2 rdzenie, od 1.6 GHz do 2.7 GHz, 3 MB cache)

   
 

Chipset

Intel Broadwell

 

Pamięć RAM

8 GB (SO-DIMM DDR3, 1600 MHz)

 

Ilość gniazd pamięci (ogółem / wolne)

0/0 (pamięć wlutowana)

 

Dysk twardy

128 GB SSD M.2 PCIe

 

 

Okej i teraz mam głównę pytanie, czy jeżeli kupie któryś z 2 ostatnich macbooków to czy po podpięciu dodatkowo jednego ekranu i doinstlowaniu windowsa będzie płynnie działał? Chodzi mi głównie o programowanie webowe, python, javascript itd. chciałbym też aby posłużył mi na trochę dłużej.

 

A teraz, co waszym zdaniem jest lepsze? Bo ja nie rozumiem tego, laptop z windowsem za 8 tysiecy ma dużo lepsze podzespoły niż macbook na 8 tysięcu więc dlaczego ten mac jest lepszy? Nie rozumiem tych podzespołów. Mogłby mi ktoś wytlumaczyc dlaczego mac za 8k jest lepszy od windowsa za 8k ? Mówie pod względem programowania webowego.

I ostatnia prośba to czy ktoś podrzuci mi link / nazwe najlepszego macbooka do 8 tysięcy oraz do 5 tysięcy i tak samo najlepsza propozycja laptopa z windą do tysięcy i do 5 tysięcy.

 

Przepraszam za chaos ale cięzko mi to inaczej ubrać w słowa.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 października 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

A dlaczego nie uwzględniasz Linuksa? wink

Ja bym brał "zwykły" sprzęt i wgrał na niego Linuksa. Osobiście nie widzę żadnego powodu, by wydawać grube pieniądze na sprzęt Apple. Ale to tylko moja prywatna opinia.

komentarz 1 października 2017 przez Mazur Nowicjusz (130 p.)
Teraz siedze na linuxie, ale niekotore programy są na maca a nie ma windowsa i odwrotnie, a poza tym jest fajna synchronizacja miedzy iphone a macem
komentarz 1 października 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Kto bogatemu zabroni ;)
0 głosów
odpowiedź 1 października 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Mam zamiar zostać programistą webowym i w tym się kształcę.

Jeśli "masz zamiar", to na tym etapie są niewielkie szanse że sprzęt z jabłkiem szybko Ci się zwróci. Można go rozważać w kontekście używania jakiegoś oprogramowania które występuje wyłącznie na nim oraz w kontekście "mam bardzo dużo pracy a etap nauki obsługi szczegółów działania systemu/systemów mam już za sobą i chcę wykonywać projekty szybko i efektownie". 

Wybór GNU/Linux to z jednej strony dobra inwestycja ze względu na poznanie od podszewki mechanizmów tak tworzenia jaki i osadzania aplikacji web (bo w większości przypadków będzie działała na tym systemie serwerowym), z drugiej nieco uboższa oferta programów stricte komercyjnych (np. PS). Ten wybór da Ci możliwość szybkiej i efektywnej nauki warsztatu.

Jeśli Windows, to oczywiście wiele programów ułatwiających pracę. Z drugiej jednak strony, będziesz miał mało doświadczenia w warstwie zbliżonej do OS. Jako plus, nieco lepsze odwzorowanie aspektów geometrii (skalowanie/kerning/itp.. docelowego produktu) i zachowania aplikacji bo... to system docelowy (statystycznego) klienta :-)

Reasumując, na Twoim etapie (jeśli dobrze to zrozumiałem), wybrał bym GNU/Linux.

PS. Piszę to jako użytkownik wielu systemów. Także OSX.

komentarz 1 października 2017 przez Mazur Nowicjusz (130 p.)
okej a w kwesti wydajnosci sprzęt vs sprzet ? co bedzie lepsze i wydajniejsze na dluzszy czas mac vs "zwykly" w cenach do 5 i do 7 tysięcy?
komentarz 1 października 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

A chcesz "grać w gry" czy pracować? A może "liczyć krypto-waluty" ? :-) 

Jeśli pracować, to w tej cenie i przy tych wymaganiach czynnik wydajności nie jest kluczowy. Kluczowe jest mądre wydatkowanie. Osobiście odłożył bym część potencjalnej kwoty z "ojej wydajny sprzęt" na dobry, stabilny VPS na którym osadzisz efekty pracy dla potencjalnych zamawiających :-) To Ci się szybciej zwróci niż ilość rdzeni i GHz ;-)

Na OSX przyjdzie czas jak będziesz orientował się w niuansach GNU/Linux. Przejście wtedy na BSD Darwin (bo tym jest OSX) nie będzie problemem :-)

Mac się wolniej starzeje. A z wydajnością ma to niewiele wspólnego. Bardziej z rynkiem i postrzeganiem marki.

komentarz 1 października 2017 przez Mazur Nowicjusz (130 p.)
co do zwracania sie to i tak sie nie zwróci, nie chce grac, tylko programowanie, mam taką kwote na wydanie i zastanawiam sie między macbookiem a laptopem  za 5 lub 7 tysięcy, chce zeby byl wydajny i aby posłużył mi jak najdłużej. Chce też troszke pracowac w photoshopie. A co do vps to jak narazie jest zbędny na moim poziomie, ale mam możliwość kupna sprzętu i chce wybrav miedzy laptopem a macbookiem, co jest szybsze, wydajniejsze i lepsze. bo jak kupie maca to i tak doinstaluje winde a do windy maca nie, na Linuxa mam stacjonarny.
komentarz 1 października 2017 przez Mazur Nowicjusz (130 p.)
a co najważniejsze to czy jezeli kupie maca za 3700 zl to czy dam rade na nim programowac z podłączonym drugim ekranem. czy bedzie zbyt wolny i nie wydajny i lepiej za te 4 tysiace kupic laptopa. Przewiduje ze bede mial 8 tysiecy ale w najgorszym wypadku tylko 4/5. I chodzi mi tutaj tylko i wykacznie o wydajnosc, macboom vs laptop za 4/5 i 7 tysięcy
komentarz 2 października 2017 przez michalma Obywatel (1,160 p.)
Jako użytkownik wszystkich wymienionych systemów polecałbym Ci dobry laptop z Windowsem. Ale nie gamingowy (tu podzespoły będą najlepsze), tylko z serii dla profesjonalistów (ThinkPad, Precision itp.). Takie laptopy będą służyły Ci najdłużej, najwierniej, a wydajności wystarczy Ci spokojnie na dłuuuugie lata.

Co do sprzętu apple, pytasz czy takie starsze laptopy wystarczą? Mam kumpla, zawodowego programistę backend. On jeszcze pół roku temu używał MacBooka Pro z 2007 roku, miał do niego podłączony drugi monior. A zmienił go nie dlatego, że był za słaby wydajnościowo, a dlatego, że przestał być wspierany przez Apple...
komentarz 2 października 2017 przez Mazur Nowicjusz (130 p.)
okej dziękuję, ostatecznie wybiore mocny sprzęt i zainstaluję obok windowsa Linuxa. Po przemyślaniu tak bedzie najlepiej
komentarz 2 października 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Facet ale pierd... farmazony już mdli od czytania. Programować to można nawet na kalkulatorze a Ty biadolisz czy dasz rade... Z takim podejściem to 90% tego forum by musiała zrezygnować z programowania

Ja bym Ci radził kupić jakiegoś maka koniecznie z minimum 64GB ramu z 2 procesorami 16 rdzeniowymi 2 karty graficzne (każda na osobny monitor) i myślę że byłaby spora szansa że dasz radę.
komentarz 2 października 2017 przez Mazur Nowicjusz (130 p.)
Generalnie poprostu zastanawiała mnie wydajnosc macow. Ale wole kupic windę i doisbatlowac linuxa zamiast wydawać hajs niepotrzebnie
komentarz 2 października 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
I zawracać gitarę..  ;-/

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 354 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2017 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
–2 głosów
3 odpowiedzi 411 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 1,296 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...