• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bootstrap - pytania odnośnie tej technologii.

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
698 wizyt
pytanie zadane 1 października 2017 w HTML i CSS przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
Witam,

ostatnio czytałem o czymś takim jak bootstrap i zastanawiam się jaki jest haczyk jego używania. Z tego co się dowiedziałem jest on darmowy i daje nam gotowy szablon, który wystarczy złożyć jak klocki LEGO. Pytanie do Was brzmi:

1. W którym miejscu jest haczyk?

2. Czy bootstrap zostawia w kodzie jakieś ślady używania go?

3. Czy warto go używać?

4. Czy zawodowi programiści mogą używać takich rzeczy?

5. Czy mogę stworzone strony na bootstrap pożniej sprzedać bez żadnych konsekwencji np. prawa autorskie etc.?

6. Jeżeli bootstrap może zrobić to za nas to gdzie tu jest sens uczenia się i pisania kodu bez niego?

7. Jakieś sprawdzone przez Was poradniki do tego.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 1 października 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
edycja 1 października 2017 przez Schizohatter

Odpowiem ogólnie.

Z BS jest kilka problemów:

  1. Połowy klas nie użyjesz, więc zmuszasz usera do zassania zbędnych kB.
  2. BS totalnie miesza warstwę widoku (HTML) i wyglądu (CSS). Bo co za różnica, że napiszę "m-t-10" czy style="margin-top: 10px"?
  3. Założenia BS powodują, że zastosowanie schematu z punktu 2. "ma sens" (w rozumieniu BS), a oprócz tego, założenia te powodują, że bardzo chętnie tworzymy nowe elementy HTML, których można uniknąć, przez umiejętne stosowanie CSS. Im więcej elementów HTML - tym gorzej.
  4. Stosując BS i tak trzeba pisać własny CSS. Niemożliwym jest chyba stworzenie rozsądnej i w miarę unikalnej strony bez pisania własnego kodu CSS. W takim układzie, po co stosować BS in-the-first-place?
  5. A nadpisywanie klas z BS to czasem potrafi być okrutny ból, ze względu na totalnie spieprzoną architekturę CSS i nagminne używanie !important przez BS (mówię patrząc na BS3. Wiem, że wyszedł ostatnio v4, może jest lepiej).

Kiedy używać BS (czy jakichkolwiek innych frameworków CSS)? Kiedy na szybko musimy stworzyć jakiś szablon, lub szablon ten nie jest używany przez "klienta" - oznacza to, że w praktyce ograniczamy zastosowanie BS to szybkiego prototypu strony oraz stron typu panele administracyjne.

Rozwiązanie skrojone na miarę zawsze jest lepsze od rozwiązania typu BS, które po prostu musi uwzględnić wszystkie możliwe zastosowania go.

Zalety BS? Cóż, dobre go opanowanie, pozwoli tworzyć strony w krótszym czasie - przez co wynik pracy będzie tańszy. Ale czy chcemy, żeby nasza praca była tania, czy żeby była możliwie jak najlepsza?

W rzeczywistości BS jest teraz po prostu wszędzie, nowe pokolenie webdevów nie umie używać CSS, umie używać BS i innych gotowców i myśli, że są wielkimi webdevami, sieć umiera, dziękuję.

+1 głos
odpowiedź 1 października 2017 przez kosaa Stary wyjadacz (14,130 p.)
1. nie rozumiem pytania
2. tak, operujesz na klasach i nimi oznaczasz np. divy
3. zależy do czego, tzn jakiej klasy problem masz
4. tak
5. tak
6. uzycie bootstrapa nie zwalnia Cie ze znajomosci HTML CSS, zwlaszcza gdy bedziesz chcial zmienic klasy juz istniejace aby odpowiadaly Twoim preferencjom
7.
https://getbootstrap.com/docs/3.3/components/
https://www.w3schools.com/bootstrap/
+1 głos
odpowiedź 1 października 2017 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
Sądzę że warto załapać boostrapa, są przypadki gdzie go użyjesz (w mały projektach) to open-source może go używać nawet w komercjalnych rozwiązaniach. Czemu uważam że warto, bo cię wprowadzi w RWD. Które potem (o ile się będziesz dalej rozwiać) zrozumiesz że lepiej zrobić samemu w metodzie Moblie First. Ale warto się nauczyć, na prawdę. Ktoś cię poprosi o zrobienie strony wizytówki za 200 stówki to na pewno nie bd jeba* się z pisaniem css od początku tylko na boostrapie w  chwilkę machniesz. A jak mówię po czasie sam zrozumiesz, że lepiej pisać samemu. A tak jak mówie wprowadzenie w RWD całkiem spoko. Wpisz kurs bootstrap, jest polski oficialny kurs od bootstrapa :)
komentarz 1 października 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
ja tylko jak zobaczyłam te wszystkie klasy BS i to, że trzeba sporo nadpisywać to zrozumiałam, że mój kod HTML w połączeniu z moim CSS jest więcej warty :D

A ostatnio pracowałam sobie z Materialize.css i tam np do jednego elementu był dodany za pomocą JS styl inline i kurde jak w normalny sposób to nadpisać? nie da się :<
komentarz 1 października 2017 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
Js mogłeś nadpisać xd No, ale na początku ta cała siatka to całkiem spoko pomysł tak ja mówię ja by traktował BS jako początek nauki RWD i ewentualny metodę, aby opłacało się rb strony do trzech stówek :D
komentarz 1 października 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
noo taa JS :D ale odkąd jest flexbox, a teraz na dodatek grid to już w ogóle siatka powoli przestaje być potrzebna :p

według mnie fajnie jakby ktoś umiał zrobić stronę responsywną bez BS, a później się na niego przesiąść i wtedy można zobaczyć, że to jednak ułatwienie ;p a niestety na forum widać, że niektórzy za wcześnie się za BS biorą :D
komentarz 1 października 2017 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
To już jakiś temat po dyskusje dla nauczycieli. U mnie to wyglądało BS -> RWD moim własny CSS. I dzięki BS zarobiłem trochę grosza rozumiałem działanie responsyności, No i nadal wiele firm tego używa, wiec jest też coś tam do wpisania w CV. Dalej będę opcjonował za wart, ale mieć z tyłu głowy, że to tylko tak na chwile że to moment przejściowy a nie docelowy.
komentarz 1 października 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
ale że jak dla nauczycieli? :D

przeglądam oferty pracy i widzę, że naprawdę dużo firm wymaga BS od przyszłych pracowników, więc też jestem za tym, żeby się go nauczyć ;)
komentarz 1 października 2017 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
No w sensie czy najpierw warto BS a potem RWD własny css czy na odwrót xd
komentarz 1 października 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
ale no np korzystanie z @media w swoim CSS to nie wymaga dużej nauki ;p ja do tej pory BS nie ogarnęłam i się tego nie wstydzę :D

nie no uczta się jak chceta, ja się aż tak nie znam :x
+1 głos
odpowiedź 1 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Pozwolę też coś dodać od siebie w wielkim skrócie.
Jeśli chcesz tworzyć strony responsywne to ta technologia jest bardzo dobra, wiele zaawansowanych serwisów poważnych firm jest oparte na bootstrapie i bardzo prosta w użyciu, idealna na początek.
Natomiast dla zaawansowanych lub też nie, polecam zapytania medialne (media queries) lub flexboxa (choć tutaj jest poprzeczka postawiona wyżej).
Ogólnie bootstrap jest dobry i warto go znać.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 207 wizyt
pytanie zadane 7 października 2016 w HTML i CSS przez remo82 Użytkownik (560 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 170 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2017 w HTML i CSS przez frequu Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 276 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2017 w Java przez Pablo93 Użytkownik (800 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...