• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zaszyfrowane pliki...

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
360 wizyt
pytanie zadane 28 września 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Jan Patryk Kowalski Obywatel (1,880 p.)
edycja 28 września 2017 przez Jan Patryk Kowalski
Witam, wrociłem do domu odpaliłem komputer a tam wszędzie zaszyfrowane pliki z nazwami np "Google Chrome.lnk.crypt_fereangos@airmail_cc"
Co zrobic i czy jest szansa zeby odzyskać dane?

Program Kaspersky nie pomaga w odzyskaniu danych.. wiem ze sa jeszcze jakieś inne zastanawia mnie czy da sie jakos przywrocic poprzednie wersje pliku
komentarz 29 września 2017 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Załóż temat na forum elektroda , tam jest większa szansa, że ktoś ci pomoże, bo to forum specjalizujące się między innymi infekcjami.

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 września 2017 przez Jan Patryk Kowalski Obywatel (1,880 p.)
dodam ze teraz znalazłem na komputerze dziwny plik o nazwie _fereY3DE.EXE
0 głosów
odpowiedź 28 września 2017 przez Jan Patryk Kowalski Obywatel (1,880 p.)
Zastanawia mnie skąd moj komputer złapał to ustrojstwo... Nie wchodziłem na zadne dziwne strony, posiadałem legalnego eseta który podczas ataku przestał funkcjonowac, teraz nawet sie nie odpala. Miał ktoś kiedyś coś podobnego?
komentarz 30 września 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
tak działa ransomware... ostatnio istna jego plaga.
0 głosów
odpowiedź 29 września 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Pewnie nie masz utworzonego wcześniej punktu przywracania? Musiałbyś najpierw wiedzieć dokładnie co to za infekcja i później szukać programu do odszyfrowania (o ile w przypadku danej infekcji taki istnieje). Ogólnie to i tak radziłbym unikać podłączania jakichkolwiek dysków czy pamięci pod komputer, bo infekcja może się rozprzestrzenić. Najlepiej byłoby zrobić formata.
0 głosów
odpowiedź 29 września 2017 przez niezalogowany
Przede wszystkim musisz wiedzieć że żadne punkty przywracania ci nie pomogą. Istnieją 2 wyjścia:

1. Najpewniejsze, gwarantujące ze wirus / cokolwiek nie pozostanie to wyczyszczenie dysku i odtworzenie systemu z backupu (nie pozostanie po nim śladu o ile w chwili tworzenia backupu nie byłeś zainfekowany).

2. Musisz dowiedzieć się co stoi za zaszyfrowaniem i sprawdzić czy nie istnieje decrypter. W tym celu wrzuć szkodliwe exe do virustotal.com i zobacz czy rozpoznaje zagrożenie. Następnie zalecam zrobienie kopii najważniejszych plików i czysty system

A skoro nie masz backupu to pozostaje ci opcja 2, cóż za głupotę jaką jest nie robienie kopii zapasowych ważnych danych się płaci...
–1 głos
odpowiedź 28 września 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Po prostu dane odtwórz z kopii zapasowej.
komentarz 28 września 2017 przez Jan Patryk Kowalski Obywatel (1,880 p.)
jak bym taką miał...
komentarz 29 września 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Mój nauczyciel mawia tak:

Ludzie dzielą się na dwie części: tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robić.

Pozostawiam do przemyślenia. wink

komentarz 29 września 2017 przez Dev Ox29A Dyskutant (8,400 p.)
A mój szef gada : "Ludzie dzielą się na trzy typy : Ci co robią backup, Ci co będą robić , i na tych co myślą że robią..."

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 202 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 495 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 234 wizyt
pytanie zadane 19 września 2017 w Offtop przez Kuba321 Użytkownik (730 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...