• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C++/Java - jak długo?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,975 wizyt
pytanie zadane 25 września 2017 w C i C++ przez paula Początkujący (250 p.)
edycja 25 września 2017 przez paula
Ogarniam już HTML, CSS i JS. Chcę wybrać kolejny język i waham się pomiędzy C++ a Java.
Ile zajęła wam nauka jednego lub drugiego?
Dodam jeszcze, że nie uczę się programować, żeby szukać etatu, tylko robić zlecenia, ale głównie do swojego projektu (portalu a'la OLX). Potem chcę robić proste strony, portale internetowe, zarówno front-end, jak i back-end etc. W apki czy gry nie będę się raczej bawić. To który język najlepiej wybrać?
komentarz 25 września 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
C++ nie jest webowym językiem więc pozostaje Java.
1
komentarz 25 września 2017 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Z jednej strony zgoda, z drugiej strony są firmy, które używają C++ po stronie serwerowej webów. Więc o ile linia pomiędzy językami 'webowymi' a 'aplikacyjnymi' istnieje, to nie jest to raczej twarda granica (bardziej umowna kreska).
1
komentarz 25 września 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Tak, widziałem gdzieś właśnie nawet tutorial ale sądziłem że to raczej taka ciekawostka że kiedyś tak się robiło, ale nie sądziłem że to jest jeszcze gdzieś jest używane komercyjnie jako język webowy.
komentarz 25 września 2017 przez paula Początkujący (250 p.)
To w Javie dam radę wykonać (od początku do końca) taki portal a'la olx? To do czego jest C++?
komentarz 25 września 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
W javie zrobisz back-end. C++ to bardziej gry i programy komputerowe.
komentarz 25 września 2017 przez paula Początkujący (250 p.)
Dzięki wielkie :)

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 25 września 2017 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Potwierdzę w zasadzie to co @KubenQPL napisał - Java wydaje się być bardziej odpowiednia do tego co planujesz. Jest również prostsza z kilku względów (z C++ trzeba jednak zrobić przysłowiowy doktorat, żeby sensowny kod w nim pisać).

Co do "ile zajęła nauka", to pytanie o jaki poziom Ci chodzi. Proste programiki można i w tydzień opanować, ale zazwyczaj wskoczenie na sensowny poziom (taki, żeby można pisać w miarę profesjonalny kod) to może być cokolwiek pomiędzy pół roku do dwóch lat (kwestia ile czasu dziennie możesz na to poświęcić). A potem to kwestia kolejnego zdobywanego doświadczenia, które się przydaje (głównie w C++, z uwagi na to, że ten język ma masę pułapek).

W moim przypadku po ~15 latach w C++ nadal czasem język mnie zaskakuje, a i co chwilę muszę się czegoś douczać z uwagi na rozwój języka i wychodzące co kilka lat nowe jego specyfikacje. Sensowny kod zacząłem tworzyć po ~2-3 latach pisania w nim, ale patrząc z perspektywy czasu miał on nadal sporo niedociągnięć.
komentarz 25 września 2017 przez paula Początkujący (250 p.)
Mogę poświęcić nawet całe dnie. To Java szacujesz, że ile czasu?
1
komentarz 25 września 2017 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Kwestia jeszcze jak dobrze stoisz z samym programowaniem (algorytmika, "tłumaczenie myśli na kod", etc). Jeśli faktycznie jesteś sumienną osobą i możesz po 8-10 godzin dziennie pisać kod, to po miesiącu czy dwóch powinnaś język (składnie + jakiś styleguide) ogarniać dobrze. Potem kilka kolejnych miesięcy na poznanie jakiegoś frameworku lub dwóch i rzucenie okiem na typowe dla Javy wzorce implementacyjne/projektowe. I w między czasie opanowanie dobrze standardowej biblioteki. Na oko do pół roku jeśli umiesz dobrze programować.

Jeśli przy okazji będziesz się dopiero uczyć programować, to trzeba do tego dodać około roku lub dwóch żeby dojść do poziomu juniora.

Oczywiście to ilości czasu wywróżone z fusów - bardzo dużo zależy od danej osoby i konkretnego celu.
komentarz 26 września 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
apropo juniora, to on cos musi umiec? ogladajac ogloszenia to jedyne wymagania dla juniora to zaczete studia
1
komentarz 26 września 2017 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)

Trudno dokładnie określić - co firma to obyczaj.

Osobiście spodziewałbym się, że junior będzie miał silne podstawy z programowania (podstawy algorytmiki, biegłość w "tłumaczeniu myśli na kod") + znał trochę podstawowych rzeczy z ekosystemu programistycznego, typu obsługa plików i/lub sieci + trochę biblioteki standardowej danego języka. Natomiast nie wymagałbym znajomości konkretnego frameworka, czy umiejętności zaprojektowania dużych aplikacji, pisania testów, czy też znajomości style guide'ów na wyrywki.

To powiedziawszy, powyższe to moje widzimisie. Nie mam doświadczenia w pracy z juniorami (w firmie w której pracuje chyba nie ma stanowiska 'junior programista'; jest po prostu 'programista', 'senior', itd), więc mogę się trochę mylić co do faktycznych wymagań na rynku (ktoś inny mógłby wspomóc?).

 

0 głosów
odpowiedź 26 września 2017 przez piotrek96 Początkujący (300 p.)
Jeżeli chcesz pisać aplikacje internetowe to  najprostszy będzie język Java bo posiada już wszystkie rzeczy, które są do tego celu potrzebne. Językiem C++ zajmuję od roku na studiach, ale jednocześnie zacząłem uczyć się na własną rękę Javy i po tym czasie zdecydowanie lepiej opanowałem właśnie ten język.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 329 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2017 w Java przez analogiczny Nowicjusz (220 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 185 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 149 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2017 w HTML i CSS przez quardel Nowicjusz (170 p.)

92,550 zapytań

141,394 odpowiedzi

319,522 komentarzy

61,935 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...