• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Odzyskiwanie danych z zepsutego komputera

Object Storage Arubacloud
0 głosów
178 wizyt
pytanie zadane 23 września 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
Dzień dobry,

Ostatnio grałem sobie w pewną grę (nieważne jaką) i zostało mi tylko kilka misji do ukończenia gry. Jednak komputer nie jest nowy. Ma około 5 lat. Windows 7 Home Premium, DELL Inspiron 17R, intelcore i5 1 generacji, laptop. Ale niestety popsuła mi się matryca. Nie było to jakoś strasznie uciążliwe bo pojawiły się tylko dwa nowe 1-milimetrowe paski po lewej stronie ekranu. Jeden zielony drugi fioletowy. Jednak po miesiącu zepsuła mi się karta graficzna. Naprawa może nie byłaby tak droga (ok. 500 zł) ale zaraz coś innego się może popsuć a kartę graficzną naprawiałem z pół roku temu w kwocie 200 zł, więc postanowiłem teraz wymienić komputer, bo ten i tak się już dla mnie do niczego nie nadawał, był za wolny, co chwilę się ciął itd. Jednak zależy mi na save'ach z tej gry. Wiem gdzie one się znajdują, tylko że nie działa mi karta graficzna, więc bios nie chce mi uruchomić systemu. Nie było by problemu, bo przecież wystarczy wyjąć dysk i podłączyć do drugiego komputera, jednak to nie takie proste, bo klucz licencyjny jest zintegrowany z płytą główną więc system mi nie odpali na drugim komputerze, a że to laptop to karta graficzna też jest zintegrowana z płytą. A oto i moje pytanie:

Czy jest możliwość dostępu do tego dysku z poziomu drugiego komputera za pomocą np. jakiegoś programu bez potrzeby czyszczenia danego dysku? Żeby na przykład uruchomić cały system z pominięciem karty graficznej i przekopiować dane z dysku za pomocą wiersza poleceń w BIOS?

P.S. Przepraszam za długi tekst ale chciałem wszystko wyjaśnić.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 23 września 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Nie musisz odpalać z niego systemu. Masz kilka opcji.

1. Podłączyć ten dysk do komputera, w którym jest wolne gniazdo sata (sądzę, że takie ma twój dysk) i masz dostęp do plików.

2. Zamienić dyski w jakimś sprawnym komputerze, a system odpalić z pendrive, albo z płyty.

3. Dokupić do dysku obudowę na USB.
komentarz 23 września 2017 przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
Niestety wszystkie komputery w moim domu to laptopy, a boję się przewieźć dysk do szkoły żeby przez przypadek nie skasować danych. Jest jakaś inna opcja oprócz dokupywania obudowy? Jeśli nie to po prostu poczekam aż złożę drugi komputer i wtedy podłączę dysk.
0 głosów
odpowiedź 23 września 2017 przez niezalogowany

klucz licencyjny jest zintegrowany z płytą główną więc system mi nie odpali na drugim komputerze

To nie ma nic do rzeczy, istnieje szansa, że system odpali. A zależy to nie od żadnej licencji, tylko od rodzaju obu sprzętów (chodzi o kompatybilność sterowników).

wszystkie komputery w moim domu to laptopy

Laptopy często mają dwa złącza SATA - wystarczy wyciągnąć kieszeń/napęd DVD i na chwilę włożyć tam HDD (albo na stałę, o ile masz kieszeń).

boję się przewieźć dysk do szkoły żeby przez przypadek nie skasować danych

Nie rozumiem - nie możesz wnosić dysku do szkoły, czy przeszukują was przy wyjściu i wymazują dane z nośników pamięci, żebyście nie wynieśli jakichś poufnych informacji?

 

Nie wiem, co oznacza "uszkodzona karta graficzna", być może wystarczy odpalić live Linuxa (albo odpalić Windowsa w trybie awaryjnym) i w trybie tekstowym skopiować potrzebne ci do szczęścia pliki.

komentarz 23 września 2017 przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
Co do czyszczenia dysków, to mam obawy czy przez przypadek nie położę dysku obok jakiegoś magnesu, który wyczyści dane z niego. Ale dzięki co do kieszeni DVD, nie wiedziałem o tym. Spróbuję.
komentarz 24 września 2017 przez niezalogowany
Ta legenda z magnesem jest nieprawdziwa. Tzn. potrzeba bardzo mocnego magnesu, żeby tak się stało.
komentarz 24 września 2017 przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
Co do odłączenia napędu DVD/CD to tam jest inne wejście, nie da rady podłączyć dysku. Kupię tą obudowę do dysku z wyjściem USB.
komentarz 24 września 2017 przez niezalogowany
Nie jest inne, tu i tu jest SATA.

Przełóż dysk do sprawnego laptopa i zrzuć sobie save na pendrive.
komentarz 24 września 2017 przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
No właśnie chodzi o to że w dysku mam o połowę więcej złącz

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 556 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Ziuziek Mądrala (5,140 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 228 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 420 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...