• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak efektywnie uczyć się angielskiego

Object Storage Arubacloud
–1 głos
1,471 wizyt
pytanie zadane 22 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Witam. W następnym roku zdaję maturę rozszerzoną z angielskiego i chciałem zapytać jak rozplanować naukę angielskiego. Pomijając szkołę (gdzie mam 1h angielskiego tygodniowo...) to w domu zaczynam korzystać z książki z gramatyką (tej od Arleny Witt). Wiem, że to nie wystarczy więc proszę o jakieś sposoby.

Czy wypełnianie arkuszów maturalnych ma sens ? Myślałem też aby regularnie pisać listy/maile/rozprawki etc. aby się wprawiać w wypowiedzi. Co myślicie ?

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 23 września 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 23 września 2017 przez jpacanowski

Nie znam się na maturalnym angielskim ani nigdy nie miałem z tym nic wspólnego. Domyślam się, że tam gramatyka jest na pierwszym miejscu i jest wszech najważniejsza, bo chodziłem do szkoły tyle lat i ciągle coś przepisywałem z tablicy, więc wiem.

Skoro zadałeś pytanie jak efektywnie uczyć się angielskiego, to polecam mniej gramatyki, a skupić się na inpucie (słuchanie, czytanie). Jak najwięcej słuchać i jak najwięcej czytać.

No a jeśli chodzi o naukę gramatyki, to tutaj masz jak to odpowiednio robić
https://www.youtube.com/watch?v=wB8mr4iViy0

Jak to A.J. Hoge mówi: "Learn with your ears, not with your eyes".

Jak urodzi ci się dziecko to też nie kupisz mu książki z gramatyką języka polskiego tylko najpierw przechodzi przez etap inputu :)

Polecam jego 7 reguł nauki języka angielskiego
https://www.youtube.com/playlist?list=PLvckz0aC6Uw0E75xE2Z0gzu9tA5D9M-Ks

Wiem, że tutaj zadałeś pytanie w kontekście matury, ale dla mnie język angielski to po prostu język angielski.

No i na koniec reguła nr 6, czyli ucz się tylko prawdziwego żywego angielskiego, a nie z czytanek ze sztucznymi dialogami, textbooków itp.
https://www.youtube.com/watch?v=hvfjwiMO35Q

Znam kilka języków biegle, polecam w ten sposób się uczyć...

0 głosów
odpowiedź 22 września 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

TAK! Zdecydowanie dużo daje wypełnianie arkuszy ;)

Sama jakieś 2-3 lata temu zdawałam maturę rozszerzoną z angielskiego i mimo, że teraz ogólnie więcej tego jezyka umiem, to myślę, że jak ktoś by mi dał arkusz do rozwiązania to słabiej by mi poszło niż wtedy ;p

Schemat zdań się powtarza, więc już po rozwiązaniu 5 zobaczysz u siebie poprawę.

A poza gramatyką to warto jeszcze zaopatrzyć się w coś do słówek i ja akurat używałam Longmana - repetytorium maturane, poziom rozszerzony i mogę śmiało polecić.

komentarz 23 września 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Nie znam się na maturalnym angielskim, ale co słownik to słownik...
http://www.ldoceonline.com/dictionary/tiresome

komentarz 23 września 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
tzn co masz na myśli?

Wydaje mi się, że jest takie coś jak zakres słownictwa, które występuje na maturze (czy to rozszerzonej, czy podstawowej) w tekstach, słuchaniu i podręcznik maturalny przygotuje właśnie z tego słownictwa ;)
0 głosów
odpowiedź 22 września 2017 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Według mnie idziesz w dobrą stronę - masz rok i chciałbyś się przygotować do matury więc myślę że wypełnianie arkuszy to jest to na co powinieneś poświęcić najwięcej czasu z uwagi na możliwą powtarzalność zagadnień, obycie z zadaniami itp. pisanie dłuższych form wypowiedzi to także fajny pomysł bo na tym można zdobyć sporo punktów, tylko pisz to z głową bo ocenia się nie do końca to co jest napisane (byle by było zgodne z tematem) ale głównie jak jest napisane (czyli wszelkie trudniejsze formy gramatyczne, ciekawsze słownictwo i kilka zwrotów uniwersalnych powinny ci podnieść punkty), oprócz tego polecam pooglądać coś na YouTube, ewentualnie serial po angielsku żeby obyć się z słuchaniem (YouTube jest o tyle lepszy że prowadzący mówi do widza - łatwiej zrozumieć i jest to bardziej podobne do tego co będzie na maturze), no i te kilak punktów na gramatyce ... tutaj bardziej bym polecał wypełnianie arkuszy niż książkę pani Arleny z uwagi na powtarzalność form które tam się znajdują, fajnie jakbyś popatrzył na artykuły które dają na maturze i poczytał coś po angielsku w internecie (sporo było jak dobrze pamiętam z National Geographic więc może warto odwiedzić ich stronę. Generalnie oprócz tego najważniejsza jest systematyczność. Generalnie powodzenia :)
0 głosów
odpowiedź 22 września 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Generalnie żeby napisać porządnie angielski rozszerzony nie trzeba się wiele natrudzić. Przede wszystkim musisz się z językiem obyć - najlepiej się nim otoczyć (zmiana języka w telefonie/komputerze, czytanie i słuchanie wiadomości po angielsku, czytanie o tym, co Cię interesuje również w tym języku). Wypełnianie arkuszy z poprzednich lat też jest jak najbardziej okej, w moim przypadku mocno pomogło.

Twój pomysł żeby pisać wypowiedzi pisemne jest jak najbardziej ok. To jeden z najlepszych sposobów żeby właśnie sobie podbić punkty, bo jest ich sporo z części pisemnej. Polecam głównie skupić się na rozprawce - chyba najbardziej schematyczna i najłatwiejsza do napisania. Naucz się jeszcze wyszukanych zwrotów i słówek i maksymalne punkty gwarantowane.
0 głosów
odpowiedź 20 lipca 2018 przez Janko Początkujący (420 p.)
Ogólnie to rozszerzenie z angielskiego jest chyba najprostszym z tych, które można wybrać. Chodząc na lekcje i mając przynajmniej trochę kontaktu z nim poza szkołą można spokojnie napisać na bardzo ładny wynik.

Jeśli zależy ci tylko na maturze z angielskiego to polecam przejrzeć kilka arkuszy, a zauważysz powtarzalność. W większości zadań wystarczy ci opanowane słownictwo w dobrym stopniu. Przyda się też lekkie osłuchanie z językiem, choć zadania ze słuchu są zazwyczaj dość łatwe do zrozumienia. Warto skupić się też na pisaniu rozprawek (na maturze do wyboru jest też artykuł, ale rozprawka jest po prostu łatwiejsza do napisania, przynajmniej według mnie). Starczy zrozumieć temat, a napisanie rozprawki nie będzie problemem, zazwyczaj są to darmowe punkty, choć tutaj już duży nacisk kładzie się na gramatykę i szeroki zakres słownictwa.

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 10,981 wizyt
+10 głosów
20 odpowiedzi 3,755 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 768 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,533 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...