• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

metoda GET, zabezpieczenie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
311 wizyt
pytanie zadane 21 września 2017 w PHP przez mi-20 Stary wyjadacz (13,190 p.)
Witam, ucząc się PHP postanowiłem napisać prostą stronę z różnymi funkcjami. Mam pytanie odnośnie przesyłania danych metodą GET.

Otóż, chcąc usunąć jakiś post z bazy przechodzimy na stronę delete.php w której to wykonuje się zapytanie usuwające dane z bazy. W linku, metodą GET przekazujemy id usuwanego postu. Czy da się w jakiś sposób zabezpieczyć link aby nikt nie mógł go zmienić? Powiedzmy że mamy link ...id=49..., ktoś kto wie co znaczy id może go dowolnie zmieniać i usunie wszystko z tabeli, tak samo będzie w przypadku np edycji danych. Zauważyłem że na fb działa coś w tym stylu kiedy przechodzimy do naszego profilu, jeśli jednak chcemy zmienić id choćby o jedną cyfrę otrzymujemy informację że nie mamy takich uprawnień. Jak to się zabezpiecza? Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc :)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 września 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
wybrane 22 września 2017 przez mi-20
 
Najlepsza
Trzymasz w sesji id zalogowanego usera chociażby i sobie sprawdzasz przy usuwaniu czy to co próbuje usunąć rzeczywiście "należy do niego", np. post czy komentarz.
+1 głos
odpowiedź 22 września 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Na FB prawdopodobnie każda akcja jest autoryzowana tokenem, ale to już jest wyższa szkoła jazdy i nie ma sensu, żebyś na początku zabawy się tym zajmował. W momencie kiedy zmienisz coś w parametrze, to już jest inny token i Ty go nie posiadasz wpisując ręcznie adres. Natomiast autoryzację tokenami często posiadają frameworki backendowe i one załatwiają to za Ciebie.

Wystarczy Ci autoryzacja użytkownika na podstawie logowania i zapisania jego sesji.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 351 wizyt
pytanie zadane 14 października 2016 w PHP przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 185 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2016 w PHP przez niezalogowany
+1 głos
2 odpowiedzi 1,031 wizyt
pytanie zadane 11 września 2017 w JavaScript przez Caesar Początkujący (310 p.)

92,551 zapytań

141,400 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...