• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie - jak przejść do kolejnego etapu?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
784 wizyt
pytanie zadane 19 września 2017 w C i C++ przez marakuja Użytkownik (590 p.)
Witam,
Od kilku lat interesuje się programowaniem. Przez całe technikum informatyczne miałem kontakt z różnymi językami programowania, lecz zawsze chciałem programować w C++. Posiadam książkę Pana Grębosza, przerobiłem już ją 2 razy plus do tego korzystałem z różnym poradników w internecie. Teraz jednak mam chwilę załamania, ponieważ jestem na takim etapie, że znam składnie C++, natomiast w zasadzie nie jestem w stanie niczego sensownego napisać. Nie pisałem nigdy aplikacji okienkowych, bo wydaje się to być zbyt trudne ( jest tyle bibliotek)Przechodzą mi różne myśli przez głowę, aby zmienić język itp. Ale z drugiej strony nie chcę znów uczyć się składni od podstaw by znów stanąć w tym samym miejscu. Teraz idę na studia informatyczne, chciałbym ten czas wykorzystać na kodowanie, aby potrafić to robić. Ale nie wiem jak mam przeskoczyć ten zastój w którym teraz jestem. Mógłbym prosić o jakieś rady?
 

 

 

Pozdrawiam
Kamil
komentarz 19 września 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
takie ot.. c++ to jeden z trudniejszych języków, o pracę w nim dużo trudniej niż w np webówce, i generalnie zarobki nie osiągają w skali średniej tego co webówka. Ogólnie w Polsce cały embembed nie jest tak rozwinięty mocno i żeby coś w tym osiągnąć trzeba być na serio mega dobry.
komentarz 19 września 2017 przez wxa123 Użytkownik (680 p.)
zawsze myślalem że to własnie w webówce są najgorsze zarobki,zresztą widzialem w necie wiele artykulow na temat zarobkow programistow i zawsze webowka byla na koncu
2
komentarz 19 września 2017 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Ogarnij algorytmy i struktury danych, biblioteka stl, c++14 i 17, boost, qt, to podstawy, które powinieneś znać. Naucz się jakiegoś języka skryptowego Lua, Common Lisp, Javascript czy Python. Na początek wystarczy.
komentarz 19 września 2017 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
edycja 19 września 2017 przez Chess

@NaviFox - Common Lisp nie jest językiem skryptowym! Proszę nie szerzyć herezji. 

Common Lisp został zaprojektowany do implementacji za pomocą kompilatorów przyrostowych. Standardowe deklaracje optymalizujące kompilację (jak funkcje inline) zostały przedstawione w specyfikacji języka. Większość implementacji CL kompiluje funkcje do kodu maszynowego. Inne kompilują do kodu bajtowego, który zwiększa przenośność kodu binarnego kosztem prędkości. Błędne mniemanie o tym, że Lisp jest językiem wyłącznie interpretowanym zostało spowodowane najprawdopodobniej przez fakt, że środowiska Common Lispu zapewniają interaktywny wiersz poleceń i kompilowanie funkcji jedna po drugiej, w sposób inkrementalny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Common_Lisp

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lisp

https://pl.wikibooks.org/wiki/Common_Lisp

https://forum.pcformat.pl/Czym-rozni-sie-skrypt-od-aplikacji-t

 

komentarz 19 września 2017 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
edycja 20 września 2017 przez NaviFox
@Chess - Ciekawe czy jakbym Ci przystawił pistolet do głowy i powiedział, że od poprawności Twojej wypowiedzi zależy Twoje życie to czy też wypisywałbyś takie głupoty? Zacznij myśleć.
komentarz 19 września 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Webówka to obecnie najpopularniejsza forma programowania.. co nie oznacza, że najłatwiejsza.
komentarz 19 września 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Sekcja komentarzy nie służy do odpowiadania i proszę o tym pamiętać na przyszłość.
komentarz 20 września 2017 przez Mistrz0000000 Bywalec (2,780 p.)
@Boshi nie zgodzę się z tym. Jak dla mnie webówka jest o wiele prostsza, chociaż może być to spowodowane tym, że zaczynałem od c++ i nie za bardzo go ogarniałem. Jednak chyba w tym leży piękno programowania. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie i to co dla innych jest trudne, dla innych jest łatwe i na odwrót.

6 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 19 września 2017 przez amb00 Bywalec (2,000 p.)
Nauka programowania nie polega tylko na samym czytaniu książki, ale też na używaniu w praktyce programowania. Wymyśl sobie jakieś programy jakie chciałbyś napisać i konsekwentnie próbuj je napisać i douczać się w międzyczasie potrzebnych rzeczy. Samo czytanie książki do programowania nic Ci nie da. Polecam też używanie jakieś zewnętrznej biblioteki np. Qt, dzięki której między innymi będziesz mógł tworzyć okienkowe programy.
+1 głos
odpowiedź 19 września 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
+1 głos
odpowiedź 19 września 2017 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
Tak poza tym znajomość jednego języka ułatwia poznawanie kolejnych, a umiejętnosć programowania na dobrą sprawę jest jedna wspólna. Dlatego w razie czego nie bój się też zmienić język, będzie to dość proste, łatwiejsze niż poznanie pierwszego języka.

Ja swoją przygodę zacząłem właśnie od C++. Obecnie programuję zawodowo i komercyjnie w PHP i w Javie, poznanie tych języków, szczególnie PHP było bardzo proste, bo znałem na przyzwoitym poziomie składnie C/C++.
komentarz 19 września 2017 przez marakuja Użytkownik (590 p.)
Po jakim czasie przesiadłeś się na inne języki? Ja rozważałem poprowadzenie swojej kariery w kierunku Pythona. Rozmawiałem z znajomym, On natomiast mówił, że JavaScript jest bardzo dobrym językiem jeśli chodzi o przyszłość. I teraz w zasadzie nie wiem.
komentarz 20 września 2017 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
Po 2 latach, bo stwierdziłem, że jednak wole Web/Mobile, a żeby wybić się i nawet zacząć cokolwiek komercyjnie w C++ to trzeba umieć go mega dobrze. PHP, bo od niego zacząłem, ma składnie niemal identyczną jak Cpp, ale ma niższy próg wejścia, dzięki czemu w sumie w tej chwili mam zrobionych kilka fajnych projektów komercyjnych. Mam wrażenie, że w C++ bym tego nie osiągnął tak szybko.

Jeśli chodzi o Pythona, podobno na razie szału nie ma, ale popularność ma rosnąć. Głównie przez Data Science. Mi Python nigdy nie leżał, bo nie ma klamer :D

JavaScript jest w tej chwili bardzo popularny i prędko się to nie zmieni. W Webie jest go bardzo dużo. JS'a nie lubię natomiast za jego podejście do obektowości, nie leży mi ona, wolę bardziej klasyczny OOP stąd właśnie Java i PHP.
komentarz 20 września 2017 przez marakuja Użytkownik (590 p.)
Dzięki wielkie, fajnie mi to wszystko wyjaśniłeś. Muszę podjąć jakaś decyzję bo się trochę wkurzyłem na samego siebie;D Musze przemyśleć czy jest sens uczyć się jeszcze w C++, z drugiej strony na studiach i tak się na niego wpadnę. Ale czy ja chcę w nim robić? Jak On aktualnie ma tendencje spadkowe jeśli chodzi o osoby programujące w nim.

W zasadzie Python mnie zainteresował swoja użytecznością. Słyszałem, że ma trochę rosnąć w popularność. Ale sam nie wiem czy warto.

Może masz jeszcze jakieś rady?:D
komentarz 20 września 2017 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
Tak, nie myśl za długo, bo to gra na Twoją niekorzyść :) Wybierz dziedzinę, która Cię interesuje i w nią ciśnij.

Python jest multi użyteczny, fakt, ale raczej jest skierowany właśnie w Data Science, w Webie jest go dość mało i chyba coraz mniej, aplikacje okienkowe to też raczej mniejszość.

Jeśli podoba Ci się C++, możesz też rzucić okiem na C#, albo jak chcesz multiplatformowość, to Java.  W tych dwóch językach nota bene też możesz pisać i na desktopy, i na web, a nawet na Androida (Java natywnie, C# Xamarin)
komentarz 20 września 2017 przez marakuja Użytkownik (590 p.)
Musze się rozejrzeć po tym świecie, bo faktycznie zbyt długie myślenie o tym mi nie popłaca ;D
0 głosów
odpowiedź 19 września 2017 przez marakuja Użytkownik (590 p.)
Zdaję sobie sprawę, że to jeden z trudniejszych języków, jednak nawet jeśli nie chciał bym pracować w tym języku to wydaje mi się, że dobra znajomość może się opłacać w kwestii dalszego rozwoju. Co sądzicie?
komentarz 19 września 2017 przez amb00 Bywalec (2,000 p.)
Na pewno przez tą trudność nie ma co rezygnować z tego języka. Sam zacząłem naukę programowania od C++ i obecnie zarabiam na programowaniu w nim tworząc projekty zaliczeniowe dla studentów.
0 głosów
odpowiedź 19 września 2017 przez marakuja Użytkownik (590 p.)
Zastanawiam się czy nie spróbować jakiegoś innego języka np. Pythona. Jednak z drugiej strony głowy mam wciąż ten C++.
0 głosów
odpowiedź 22 września 2017 przez piotrek96 Początkujący (300 p.)

Sam zaczynałem uczyć się programowania w C++ jeszcze w technikum. Nie mam z nim większych problemów. Ale na przykład dla niektórych wskaźniki i przemieszczanie się po adresach pamięci może być problemem i powodować błędy. Nie mówię, że to zła strona języka bo jednak uczy to bardzo dobrze na jakiej zasadzie działają programy. Kiedy zacząłem studiować informatykę doszedłem do wniosku, że fajnie byłoby spróbować czegoś nowego. I tak mój wybór padł na język Java i do dzisiaj nie żałuję mojego wyboru :D Zacząłem nawet po jakimś czasie prowadzić własnego bloga na ten temat http://mojajava.pl/. W sieci jest mnóstwo przeróżnych kursów i każdy znajdzie coś dla siebie

komentarz 22 września 2017 przez marakuja Użytkownik (590 p.)
Ha! chyba jesteśmy na podobnej ścieżce ;D Też muszę teraz coś wybrać na studiach, czy dalej poszerzać swoje horyzonty w CPP czy może coś nowego:)

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 602 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 529 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...