• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bootowanie Windows10

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
397 wizyt
pytanie zadane 13 września 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Joachim234 Nowicjusz (150 p.)
Witam.

Zainstalowałem dzisiaj Windows 10 na 2 dysku (na pierwszym mam Windows 7) i zależnie od tego który dysk ustawie w biosie jako ten pierwszy do zbootowania to ten system mi się odpala. Czy jest jakiś sposób wyboru systemu bez zmiany kolejności bootowania????

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 13 września 2017 przez niezalogowany
Odpal Windows 10 i wykonaj te kroki: https://answers.microsoft.com/en-us/insider/wiki/insider_wintp-insider_install/how-to-restore-missing-dual-boot-menu-in-latest/0f760ab7-26af-46a7-a5db-e0048a8cf3f4?auth=1

Jeśli nie pomoże, to zaopatrz się w live cd Windowsa i wykonaj to: https://www.lifewire.com/how-to-rebuild-the-bcd-in-windows-2624508

Możesz też ręcznie dodać wpis, ale raczej bym nie polecał początkującym. https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/devtest/adding-boot-entries

 

Być może da się to zrobić z poziomu odpalonego systemu (imo powinno się dać), ale nie wiem, jak konkretnie działa to Windowsowe boot menu. Być może ktoś inny się orientuje.
0 głosów
odpowiedź 13 września 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)

Dziwne, że automatycznie nie wykryło, wydaje mi się, że bootloader Windowsa powinien dać radę.

Poczytaj: https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/devtest/adding-boot-entries (pewnie trzeba skopiować linijkę z jednego systemu i dodać na drugi)

Ewentualnie można zainstalować bootloader niezależny od systemu (np. GRUB, popularny przy Linuxie, ale obsługuje Windowsa [z kolei bootloader MS obsługuje tylko ich systemy] LINK).

0 głosów
odpowiedź 13 września 2017 przez cyklop123 Bywalec (2,790 p.)
Wystarczy pobrać jeden mały program do edytowania bootloader windowsowego o nazwie EasyBCD i dodać wpis do drugiego windowsa. O ile mi wiadomo to powinna tam być opcja automatycznego wykrywania systemu w podanej lokalizacji
–1 głos
odpowiedź 13 września 2017 przez kemez Obywatel (1,740 p.)
Jeśli nie jestem w błędzie to nie ma takiej możliwości.
Możesz ustawić sobie botowanie w biosie na stałe uruchamianie konkretnego systemu.
Pamiętam, że kiedyś miałem linuxa na jednym z dysków i przy każdym bootowaniu miałem do wyboru system, który ma zostać uruchomiony.
Nie wiem jak jest aktualnie - nie mam potrzeby posiadania dwóch systemów operacyjnych.
Jeśli, któryś z systemów jest potrzebny Ci do konkretnego wykonania zadania, masz możliwość postawienia drugiego systemu na wirtualnej maszynie. Będziesz mógł przełączać się między systemami operacyjnymi.
Nie są to najlepsze materiały - znalazłem to na szybko:
https://www.youtube.com/watch?v=-YZ3ClaTyCw
https://www.youtube.com/watch?v=6pxWGxWTFdE

Subiektywnie - nie widzę potrzeby posiadania dwóch Windowsów.
Osobiście używam 10, mam na jednym ze starych komputerów win 7.
Funkcjonalność, łatwość, intuicyjność 10 miażdży win7.
Chociażby opcja "szukaj" obok pasku start - jak napisałem wyżej, jest to moja subiektywna opinia.
Życzę powodzenia w rozwiązaniu problemu.
Pozdrawiam !
komentarz 13 września 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)

Przepraszam bardzo, słabe porady, z których nie można nic wywnioskować. Korzystając z odpowiedniego programu można jakoś ustawić możliwość wyboru dysku, z którego uruchamiamy system w microsoftowym bootloaderze. Na Linuxie miałeś to, ponieważ korzystałeś z bootloadera GRUB2, czyli zupełnie innego produktu.

Na deser, skomentuję zdanie dotyczące Windowsa 10. Funkcjonalność – krok wstecz. Dla przykładu, jako domyślna przeglądarka znajduje się tu Edge, która dopiero otrzymuje funkcje, które Internet Explorer miał już dawno, jakieś 16 lat temu (np. rozszerzenia). Łatwość i intuicyjność – są to bliskie sobie pojęcia. Łatwość to kwestia nauczenia się interfejsu, cieszę się, że Ci się wygodnie go używa. Płaski interfejs utrudnia z kolei odnajdywanie pewnych elementów aplikacji/stron, co mogę poprzeć tymi badaniami. Piszę to, mimo iż bardzo podoba mi się płaski interfejs w dobrym wykonaniu. A tego windowsowego nie nazwałbym dobrym. Jest bardzo niespójny, całość wygląda tak, jakby pracowali nad tym zupełnie inni ludzie, którzy dostali proste instrukcje, jak tworzyć interfejsy (w rzeczywistości wytyczne Microsoftu są bardzo szczegółowe…). No i znajdują się elementy ze starych wersji, które nie wpisują się w obecną koncepcję systemu. Tutaj trochę przykładów (sprzed dwóch lat, ale w większości aktualne). No i nadal, choć od premiery minęło trochę czasu, Microsoft nie przeniósł wszystkich ustawień z Panelu Sterowania do aplikacji Ustawienia, co utrudnia intuicyjne korzystanie.

1
komentarz 14 września 2017 przez kemez Obywatel (1,740 p.)
Dziękuję, za konstruktywną uwagę. Zapoznam się z materiałami, których udostępniłeś w swojej odpowiedzi.
Pozdrawiam, miłego dnia.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 345 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 190 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 170 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez pebrzosky Obywatel (1,160 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...