• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Liceum o profilu mat-inf, czy technikum informatyczne?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
7,509 wizyt
pytanie zadane 12 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez MikeMG Początkujący (330 p.)
edycja 12 września 2017 przez MikeMG
Witam serdecznie. Czytałem parę podobnych już pytań, jestem w 3. klasie gimnazjum i myślę nad wyborem szkoły średniej. uczę się dobrze, chciałbym pójść na studia - matematyka i nauki informacyjne (informatyka). Najbardziej zależy mi na programowaniu. Chciałbym po prostu dobrze władać wieloma językami. Tworzenie aplikacji i stron internetowych, bazy danych itd. Póki co, mam dosyć, wydaje mi się solidne zaplecze z C++ (wdrażam się powoli w obiektówkę). Kiedyś liznąłem też trochę C#, ale o wiele bieglej piszę w C++. Nie chcę ciągnąć kilku srok za ogon, więc dopiero, gdy przerobię kurs od Pana Zelenta, to wezmę się za programowanie webowe.

Sytuacja jest taka: mam do wyboru dwie szkoły. Jedna - bardzo dobre technikum informatyczne/elektronik. (obydwa profile, oczywistym wyborem byłoby inf. To wszystko jest w jednej szkole). Następna opcja - bardzo dobre LO, z naciskiem na matematykę. Nie ma tam profilu mat-inf, ale mat-fiz. Dodam, że fizyka mnie nie pociąga jakoś specjalnie, ale za to jestem ogromnym miłośnikiem matematyki. Problem jest taki, że obie szkoły są naprawdę dobre. Wydaje mi się, że w obu mogą nieźle przygotować do matury z informatyki i matematyki, ale to w technikum może trochę być loterią.

No i co wybrać? 4-letnie technikum i potem studia, czy szkoda tego jednego roku? A może liceum i to po nim na politechnikę? Gdzie mnie lepiej przygotują z programowania? Z tego, co wiem - student kończący kierunek mat-inf na np. Politechnice Warszawskiej pod koniec włada biegle wieloma językami programowania (tak czytałem na stronie). A może programowania będę się musiał douczać samemu? Najlepiej na studiach chciałbym też złapać jakąś dorywczą robotę/brać zlecenia, aby odrobinę zarobić, a przede wszystkim liznąć praktyki, bo tak człowiek najwięcej się uczy. Nie pogardziłbym także game-devem, ale tego typu plany będę na pewno realizował we własnym zakresie. Proszę o opinie.
komentarz 12 września 2017 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)
W jakim mieście to technikum? :D
komentarz 12 września 2017 przez MikeMG Początkujący (330 p.)
Łódź. inf/elektronik. Pierwsze w województwie. No ewentualnie w grę wchodzi jeszcze politechniczne, też niezłe. Liceum, jest natomiast 4. w województwie. (XII LO)

Co lepiej polecacie z perspektywą studiów?
komentarz 12 września 2017 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)
Co prawda, te rankingi nie zawsze wskazują prawdziwy poziom szkoły :D.

Pytałem o miasto, bo wydawało mi się, że mógłyb je znać - niestety się myliłem ;)

Co do pytania: ja osobiście wybrałbym technikum, ponieważ potem od razu masz zawód, a na studia (choćby zaoczne) zawsze pójść można. Piszesz, że lubisz matmę więc w twoim przypadku bardziej by pasowało liceum, a następnie studia (tam nauczysz się programować i dodatkowo załapiesz praktyki), ale nie zapominaj o tym, że niezależnie od wyboru ucz się programować na własną rekę ;)

Pozdrawiam

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 12 września 2017 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

W Twojej wypowiedzi kilka razy pojawia się:

włada biegle wieloma językami programowania

Nie wiem czemu doświadczenie programisty utożsamiasz z ilością języków programowania jakimi włada. O wiele lepiej znać jeden ale na poziomie senior.

 mam dosyć, wydaje mi się solidne zaplecze z C++ (wdrażam się powoli w obiektówkę) (...) gdy przerobię kurs od Pana Zelenta

Niestety muszę Cię uświadomić, że tylko Ci się wydaje. Język C++ i biblioteka standardowa są ogromne. 

Gdzie mnie lepiej przygotują z programowania?

Jaka jest smutna prawda? Nigdzie. Większość programistów to ludzie, którzy mając swój upór w dążeniu do celu nauczyli się pisać sami. 

Moja rada​​​​​​. Jesteś nastawiony na programowanie? Idź do technikum, skup się na jednej technologii/rozwiązaniu np. web i zdawaj rozszerzoną matmę na maturze. 

komentarz 12 września 2017 przez MikeMG Początkujący (330 p.)
No z tym solidnym zapleczem przegiąłem. :) Powiedzmy "solidne podstawy", bo z C++ jak z ogromnym językiem. Im więcej znasz słów, tym obszerniejsze i bardziej skomplikowane wypowiedzi budujesz. Maturę mam już obraną. Rozszerzenie z matematyki i informatyki, a jako język - angielski. Przez kilka lat regularnie chodziłem na korepetycje, jeździłem na konkursy, nawet zdarzało się, że miałem 6 na koniec roku, więc spróbuję zdać w rozszerzeniu ten język, jeśli podołam.
0 głosów
odpowiedź 12 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
Programowania i tak się będziesz musiał sam nauczyć, a ze względu na tytuł technika wybrałbym 4 letnie technikum i po nim od razu szukał pracy + ewentualnie studia zaoczne jeśli będzie ci dalej mało.
komentarz 12 września 2017 przez MikeMG Początkujący (330 p.)
A czy na studiach uczy się programowania, czy rozwijane jest co, co było w technikum?
komentarz 12 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
Raczej uczy się od podstaw bo na studiach jest mieszanka ludzi którzy są z technikum z liceum i bóg wie skąd jeszcze z różnymi poziomami wiedzy. Ogólnie zależy od uczelni ale w większości przypadków nic ciekawego się nie nauczysz na studiach czego nie nauczyłbyś się sam w domu. U mnie na uczelni uczą po łebkach, co semestr zmieniając technologie, i jak spojrzymy na na przykład C++ to w moim wypadku więcej bym się nauczył oglądając MZ niż chodząc na labki na uczelni.

 

Dlatego nauka w domu to P.O.D.S.T.A.W.A.
–1 głos
odpowiedź 18 lutego 2019 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Napisałem post na blogu na ten temat, może komuś się to przyda

https://wp.me/paEPwh-A

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 620 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 4,480 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 222 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...