• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Liceum o profilu mat-inf, czy technikum informatyczne?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
7,782 wizyt
pytanie zadane 12 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez MikeMG Początkujący (330 p.)
edycja 12 września 2017 przez MikeMG
Witam serdecznie. Czytałem parę podobnych już pytań, jestem w 3. klasie gimnazjum i myślę nad wyborem szkoły średniej. uczę się dobrze, chciałbym pójść na studia - matematyka i nauki informacyjne (informatyka). Najbardziej zależy mi na programowaniu. Chciałbym po prostu dobrze władać wieloma językami. Tworzenie aplikacji i stron internetowych, bazy danych itd. Póki co, mam dosyć, wydaje mi się solidne zaplecze z C++ (wdrażam się powoli w obiektówkę). Kiedyś liznąłem też trochę C#, ale o wiele bieglej piszę w C++. Nie chcę ciągnąć kilku srok za ogon, więc dopiero, gdy przerobię kurs od Pana Zelenta, to wezmę się za programowanie webowe.

Sytuacja jest taka: mam do wyboru dwie szkoły. Jedna - bardzo dobre technikum informatyczne/elektronik. (obydwa profile, oczywistym wyborem byłoby inf. To wszystko jest w jednej szkole). Następna opcja - bardzo dobre LO, z naciskiem na matematykę. Nie ma tam profilu mat-inf, ale mat-fiz. Dodam, że fizyka mnie nie pociąga jakoś specjalnie, ale za to jestem ogromnym miłośnikiem matematyki. Problem jest taki, że obie szkoły są naprawdę dobre. Wydaje mi się, że w obu mogą nieźle przygotować do matury z informatyki i matematyki, ale to w technikum może trochę być loterią.

No i co wybrać? 4-letnie technikum i potem studia, czy szkoda tego jednego roku? A może liceum i to po nim na politechnikę? Gdzie mnie lepiej przygotują z programowania? Z tego, co wiem - student kończący kierunek mat-inf na np. Politechnice Warszawskiej pod koniec włada biegle wieloma językami programowania (tak czytałem na stronie). A może programowania będę się musiał douczać samemu? Najlepiej na studiach chciałbym też złapać jakąś dorywczą robotę/brać zlecenia, aby odrobinę zarobić, a przede wszystkim liznąć praktyki, bo tak człowiek najwięcej się uczy. Nie pogardziłbym także game-devem, ale tego typu plany będę na pewno realizował we własnym zakresie. Proszę o opinie.
komentarz 12 września 2017 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)
W jakim mieście to technikum? :D
komentarz 12 września 2017 przez MikeMG Początkujący (330 p.)
Łódź. inf/elektronik. Pierwsze w województwie. No ewentualnie w grę wchodzi jeszcze politechniczne, też niezłe. Liceum, jest natomiast 4. w województwie. (XII LO)

Co lepiej polecacie z perspektywą studiów?
komentarz 12 września 2017 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)
Co prawda, te rankingi nie zawsze wskazują prawdziwy poziom szkoły :D.

Pytałem o miasto, bo wydawało mi się, że mógłyb je znać - niestety się myliłem ;)

Co do pytania: ja osobiście wybrałbym technikum, ponieważ potem od razu masz zawód, a na studia (choćby zaoczne) zawsze pójść można. Piszesz, że lubisz matmę więc w twoim przypadku bardziej by pasowało liceum, a następnie studia (tam nauczysz się programować i dodatkowo załapiesz praktyki), ale nie zapominaj o tym, że niezależnie od wyboru ucz się programować na własną rekę ;)

Pozdrawiam

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 12 września 2017 przez Ehlert Ekspert (213,530 p.)

W Twojej wypowiedzi kilka razy pojawia się:

włada biegle wieloma językami programowania

Nie wiem czemu doświadczenie programisty utożsamiasz z ilością języków programowania jakimi włada. O wiele lepiej znać jeden ale na poziomie senior.

 mam dosyć, wydaje mi się solidne zaplecze z C++ (wdrażam się powoli w obiektówkę) (...) gdy przerobię kurs od Pana Zelenta

Niestety muszę Cię uświadomić, że tylko Ci się wydaje. Język C++ i biblioteka standardowa są ogromne. 

Gdzie mnie lepiej przygotują z programowania?

Jaka jest smutna prawda? Nigdzie. Większość programistów to ludzie, którzy mając swój upór w dążeniu do celu nauczyli się pisać sami. 

Moja rada​​​​​​. Jesteś nastawiony na programowanie? Idź do technikum, skup się na jednej technologii/rozwiązaniu np. web i zdawaj rozszerzoną matmę na maturze. 

komentarz 12 września 2017 przez MikeMG Początkujący (330 p.)
No z tym solidnym zapleczem przegiąłem. :) Powiedzmy "solidne podstawy", bo z C++ jak z ogromnym językiem. Im więcej znasz słów, tym obszerniejsze i bardziej skomplikowane wypowiedzi budujesz. Maturę mam już obraną. Rozszerzenie z matematyki i informatyki, a jako język - angielski. Przez kilka lat regularnie chodziłem na korepetycje, jeździłem na konkursy, nawet zdarzało się, że miałem 6 na koniec roku, więc spróbuję zdać w rozszerzeniu ten język, jeśli podołam.
0 głosów
odpowiedź 12 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
Programowania i tak się będziesz musiał sam nauczyć, a ze względu na tytuł technika wybrałbym 4 letnie technikum i po nim od razu szukał pracy + ewentualnie studia zaoczne jeśli będzie ci dalej mało.
komentarz 12 września 2017 przez MikeMG Początkujący (330 p.)
A czy na studiach uczy się programowania, czy rozwijane jest co, co było w technikum?
komentarz 12 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
Raczej uczy się od podstaw bo na studiach jest mieszanka ludzi którzy są z technikum z liceum i bóg wie skąd jeszcze z różnymi poziomami wiedzy. Ogólnie zależy od uczelni ale w większości przypadków nic ciekawego się nie nauczysz na studiach czego nie nauczyłbyś się sam w domu. U mnie na uczelni uczą po łebkach, co semestr zmieniając technologie, i jak spojrzymy na na przykład C++ to w moim wypadku więcej bym się nauczył oglądając MZ niż chodząc na labki na uczelni.

 

Dlatego nauka w domu to P.O.D.S.T.A.W.A.
–1 głos
odpowiedź 18 lutego 2019 przez marcin99b Szeryf (82,300 p.)

Napisałem post na blogu na ten temat, może komuś się to przyda

https://wp.me/paEPwh-A

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 680 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 4,644 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 295 wizyt

92,830 zapytań

141,771 odpowiedzi

320,817 komentarzy

62,159 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...