• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy dozwolone jest takie skracanie ułamków?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
930 wizyt
pytanie zadane 12 września 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez maksbu23 Użytkownik (730 p.)

Pytanie tak jak wyżej.

komentarz 12 września 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
przeczytalem w jednym z twoich postow ze lubisz fizyke i programowanie. I powiem Ci tyle: naucz sie naprawde dobrze tej matmy bo za rok (jesli chodzisz na mat-fiz) polegniesz na fizyce rozszerzonej tylko ze wzgledu na brak umiejetnosci przeksztalcania wzorow. Jesli wezmiesz sie teraz do roboty to naprawde bedzie Ci potem latwiej. Z matemartyka tak juz jest,ze dopoki pewnych rzeczy sobie nie wycwiczych to ciagle bedziesz mial jakies problemy nawet w fizyce. Programowanie odloz na pozniej jak bedziesz ogarnial matme i fizyke wystarczajaco,by przyzwoicie napisac mature.Nie mowie,zebys nie robil nic z zakresu informatyki,ale po prostu niech nie bedzie to dla Cb glowny priorytet,bo inaczej sie to moze zle skonczyc,jesli chodzi o twoja dalsza droge edukacji

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 września 2017 przez szustka124 Gaduła (4,380 p.)
wybrane 12 września 2017 przez maksbu23
 
Najlepsza
NIE

Aby skrócić, musisz usunąć to samo w każdym wyrazie. Czyli, gdy chcesz skrócić "x" w 2x - 5x to musisz usunąć go z obu wyrazów. W tym przykładzie wystarczy, że zamienisz miejscami "-PI" i "+3" i wtedy coś zauważysz
0 głosów
odpowiedź 12 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
Nie, ale czy przypadkiem nie można skrócić mianownika z tym nawiasem w liczniku po prostu?
komentarz 12 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
przywrócone 12 września 2017 przez ChuZZZta
Czy osoba która dała mi downvote mogłaby wytłumaczyć dlaczego nie można?
komentarz 12 września 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
sluchaj ja Ci to wytlumacze:

1) zeby skrocic dane wyrazenie musisz miec w liczniku i mianowniku iloczyn pewnych czynnikow w dowolnych ilosciach. np.: x*y*z/b*c*z

Zarowno w liczniku jak i w mianowniku masz po 3 czynniki. Jak mozna latwo zauwazyc tylko jeden z nich -z sie powtarza i tylko jego mozesz skrocic.

w twoim przykladzie wynikiem koncowym powinno byc x<-pi.

Nie wiem skad wziales taki sposob skracania. Zarowno roznice w mianowniku  jak i sume w liczniku bedaca jednym z 2 czynnikow traktujesz jako 1 czynnik i tylko przez te czynniki mozesz skrocic- obydwa czynniki przedstawiaja rowne wyrazenia dlatego mozna je skrocic
komentarz 12 września 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
generalnie sa to podstawy,ktore powinien znac gimnazjalista,ale spokojnie... To niekoniecznie jest Twoja wina,chociaz mysle ze uczen ktoremu zalezy na czyms takie rzeczy ma w malym placu,lecz nauczycieli ktorzy czesto tlumacza na odwal sie w zwiazku z czym uczniowie moga czuc niepotrzebnie niechec do nauki. Ogarnij sobie dobrze podstawy bo potem bedziesz dalej mial problemy z prostymi rzeczami i zniechecisz sie do tego przedmiotu,a niekoniecznie nie masz wystarczahjacych zdolnosci.
komentarz 12 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
-pi + 3 to to samo co 3 - pi więc w czym problem?

 

Co do nauki to jestem już na studiach i matme ledwo zdałem, nie chce do niej wracać ale dalej nie widzę błędu w tym co powiedziałem ;p
komentarz 13 września 2017 przez niezalogowany
ChuZZZta Twoja odpowiedź mogła zostać zminusowana, ponieważ nie zawiera pełnej odpowiedzi na pytanie autora pytania - znaczy dokładnie chodzi mi o wytłumaczenia dlaczego nie można danej operacji wykonać, a dlaczego można inaczej. Jak dla mnie Twoja wypowiedź mogłaby być bardziej komentarzem.
Natomiast xdmik23 chyba pomylił Cię z autorem pytania i spróbował uzupełnić i dopowiedzieć to co nie zostało wytłumaczone w innej odpowiedzi. Przynajmniej tak to mi się logicznie w całość układa :D
komentarz 13 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
Znaczy pytanie było czy można tak skracać więc odpowiedź nie jest wystarczająca bo autor nie powiedział czy chce jakiś poradnik jak skracać. :D Według mnie w ogóle to forum jest dziwnie zorganizowane, tak nowocześnie ala facebook style, już nie pierwszy raz widzę że ludzie się gubią w tych komentarzach. Jednak forum php by przemo to było to ;p
komentarz 13 września 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
@hipcio niestetysie mylisz.Chciałem po prostu wytłumaczyć autorowi pewne kwestie,bo to jest nieporozumienie że ktoś kto nie potrafi wykonywać podstawowych operacji na ulamkach zamiast matematyki już w gimnazjum uczyl się programowania. Doceniam ambicje autora pytania dotyczące nauki informatyki,ale mimo wszystko nie może traktowac tego jako ważniejsze  iż matematyka, fizyka,przynajmniej dopóki nie opanuje tych przedmiotów na odpowiednim poziomie.

PS:Nie wnikam w to czy skracanie ułamków jest potrzebne do programowania, ale chyba każdy ogarnięty czlowiek zrozumial moj post
komentarz 13 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
Nie zgadzam się z tym co napisałeś ale nie chce wpadać w dyskusje rodem z elektrody
komentarz 13 września 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)

jak to sie nie zgadasz,koleś nie ogarnia banalnych rzeczy z matmy to powiedz mi jak bedzie wygladac jego nauka programowania? Ja uważam,ze tacy ludzie będą ciagle isc na latwizne i pomijać ważne rzeczy,ktore są dla nich niewygodne. smiley

komentarz 13 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
Po prostu nie widzę związku między matmą/fizyką a programowaniem. Jak ktoś się chce zajmować projektowaniem układów elektronicznych no to rzeczywiście, na pewno przyda mu się rozległa wiedza z matmy. Ale jak ktoś chce być zwykłym klepaczem kodu to średnio widzę zastosowanie fizyki w pisaniu CSS na stronie. :P

Nie mówię że żeby rzucić matematykę w kont i uczyć się tylko klepania kodu. Raczej uczyć się tych rzeczy równocześnie, piętnujesz autora że nie umie takich prostych rzeczy, ale sam fakt że postanowił się zapytać na forum czy tak można dobrze o nim świadczy.

Nie wiem, może mam takie podejście bo sam nie lubię matematyki, tyle nieprzespanych nocy uczyłem się na studia tych całek/pochodnych/równań różniczkowych, zadałem te egzaminy a teraz po roku już nic z tego nie umiem policzyć :)
komentarz 13 września 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
ja nikogo nie pietnuje tylko probuje mu doradzic co powinien robic. I czytaj ze zrozumieniem,bo wyraznie zaznaczylem,ze nie interesuje mnie kwestia tego czy matma jest potrzerbna do programowania czy tez nie.
komentarz 13 września 2017 przez ChuZZZta Bywalec (2,540 p.)
... a w następnym poście zapytałeś jak ktoś może uczyć się programowania jeśli nie umie banalnych rzeczy z matmy ;)
komentarz 13 września 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)

no wlasnie smiley 

Niekoniecznie chodzilo mi w tym pytaniu o stwierdzenie tego,ze matematyka jest potrzebna do programowaia tylko o to,ze aby byc DOBRYM programista trzeba zrozumiec wiele skomplikowanych rzeczy,a kolega nie potrafi skracac ulamkow

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,442 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2020 w C i C++ przez Ola_00 Nowicjusz (210 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 391 wizyt
pytanie zadane 16 listopada 2017 w C i C++ przez Crispo Nowicjusz (120 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...