• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux - od czego zacząć

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
4,220 wizyt
pytanie zadane 12 września 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Artanaro Nowicjusz (240 p.)
Hej wszystkim

Jak możecie zauważyć w temacie – chciałbym rozpocząć swoją przygodę z Linuxem natomiast przetrzepując miliony materiałów które podsuwa mi wujek Google, ciężko mi uporządkować swój „plan” przyswajania wiedzy step-by-step.

 

Nie chce zadawać standardowego pytania „Od czego zacząć przygodę z linuksem” a raczej w jakieś cześć chciałbym aby temat ten był bazą wiedzy dla osób takich jak ja które szukają pomocy na temat linuxa, rozpoczęcia przygody z linuxem ale nie mogą / nie potrafią odszukać czegoś na wzór „step by step”

 

Dlatego chciałbym prosić osoby które są obeznane w temacie linuxa wiedzą jakimi prawami się rządzi oraz maja zbudowaną „bazę wiedzy” aby podzieliły się z osobami które planują postawić pierwsze kroki w linuxie lub je stawiają

 

Czy możecie polecić książki / materiały / video tutoriale które mogłby pomóc w nauce linuxa /  komend / etc?

Bash - z tego co udało mi sie wyczytać jest on „mile widziany” u osób które pracują z linuxem – dlatego dodatkowe pytanie z mojej strony czy również moglibyście polecić jakieś materiały do nauki?

Liczę na miłe przyjęcie tematu oraz waszą pomoc

Z góry dziękuje

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 12 września 2017 przez niezalogowany

Linux to nie jest jakieś egzotyczne zwierzę, do którego nie należy się zbliżać bez odpowiedniego przygotowania. Przypomnij sobie, w jaki sposób uczyłeś się Windowsa - zainstalowałeś go i zwyczajnie zacząłeś używać. 

Co powinieneś zrozumieć na samym początku, to partycjonowanie dysku - żebyś nie usunął sobie przypadkiem ważnych danych przy instalacji i nie zniechęcił się na starcie. Później zacznij korzystać z nowego systemu.

 

Bash jest „mile widziany” 

Niezbędny.

1
komentarz 12 września 2017 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)

Offftop:

Pingwin to jest egzotyczne zwierze ;).

Wracając do tematu kolega dobrze powiedział, wiedzę będziesz zgłebiał wraz z potrzebami oraz problemami. Mógłbyś jeszcze napisać do jakich celów jest potrzebny Ci system.

A przed instalacją poleciłbym Ci bardzo stary video tutorial Unknown'a . Powinien pomóc Ci na początku.

komentarz 12 września 2017 przez niezalogowany

Pingwin to jest egzotyczne zwierze ;).

Ano, nie przemyślałem tego do końca. ;f

Co do tutoriala, to imo tmux na początku raczej utrudni naukę, niż ułatwi pracę z terminalem. Ale inne poradniki Unknowa z TNT jak najbardziej się nadadzą. Na przykład informacja o tym, jak wyjść z Vi może okazać się przydatna. (-:

komentarz 12 września 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Eeee tam.Moja teściowa nie używa basha i żyje.
komentarz 12 września 2017 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Jeśli służy tylko do przeglądania internetu, to linux wiele się nie różni na ten dzień od windowsa.
komentarz 12 września 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Różni się wiele.Mam spokój,teściowa też,normalnie serfuje po necie :)

Tylko to "niebieskie" czyli aktualizacje ją irytują.

Mówię,jak nie tak...to kliknij konsola i zrób sudo apt update a potem sudo apt-upgrade.

Mamo hasło znasz?.To wszystko.

-A antywirus?,bo jakoś cicho tu...

-Ale jest dobrze?

-Oczywiście,rewelacyjnie.

Linuks Mint :)
0 głosów
odpowiedź 12 września 2017 przez niezalogowany

Uczenie się podstaw linuxa książkowo jest dla mnie ultra debilne idiotyczne itd

Ja się go nauczyłem po prostu go używając

Kup sobie serwer VPS w OVH (15zł miesiąc) i używaj go

Musi to byś VPS bo można go zreinstalować bardzo szybko ile się chce razy jak coś nie działa możesz zacząć od czystego początku :)

Na początek weź Ubuntu server 16.04 do niego znajdziesz najwięcej materiałów, poradników w sieci

 

Przeglądaj poradniki w internecie do instalacji jakichś programów i ich konfiguracji

Rób rzeczy praktyczne np postaw sobie serwer WWW apache potem dodaj do tego PHP

Postaw serwer swojej ulubionej gry np Minecraft

Dodaj środowisko graficzne i połącz się używając VNC

Baw się eksperymentuj

 

I grande finale to co cie nauczy linuxa

Robiąc te rzeczy dużo nie będzie działać plug and play

Troubleshooting nauczy cie linuksa jak coś nie działa wpisz problem do googla po angielsku i odrazu znajdziesz odpowiedź na forach typu Super User, Ubuntu itd

A to trzeba zmienić uprawnienia a to zmodyfikować konfig itd 

To nauczy cie używać systemu ale nie dobrych praktyk :) od tego momentu możesz szukać jakichś książek o administrowaniu takimi systemami

 

Powodzenia :D

1
komentarz 13 września 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Po co VPS skoro są wirtualne maszyny ?
komentarz 13 września 2017 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

No gdybyś podał jeszcze firmę z tym vpsem to trzeba było by dopisać odpowiedź zawiera lokowanie produktu. 

Serio vps żeby się nauczyć linuxa? A VirtualBox? Snapshoty? 

komentarz 13 września 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)

Kup sobie serwer VPS w OVH (15zł miesiąc) i używaj go

przecież zawiera 

komentarz 13 września 2017 przez niezalogowany
  • Błyskawiczna reinstalacja przydatna przy nauce
  • Publiczne IP
  • Brak potrzeby przekierowywania portów
  • Szybki internet

Podałem OVH bo mam z nimi dobre doświadczenia serwery instalują się szybko a za 14zł dostajesz całkiem mocnego VPS'a

 

0 głosów
odpowiedź 13 września 2017 przez Artanaro Nowicjusz (240 p.)
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi : )
Wyjaśniając do czego będe chciał uzywać linuxa itd. itd.

Postanowiłem w ostatnim czasie nauczyć się "czegoś innego" niż robiłem do tej pory (aktualnie jestem analitykiem danych)
Chciałbym podszkolić się w sieciach / zabezpieczeniach sieci / itd.

Co do Basha - Czy posiadacie może jakieś przydatne materiały do nauki? Byłbym mega wdzięczny za każde dodatkowe źródło wiedzy :)

 

Pozdrawiam
Kuba

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 617 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 239 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 655 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2020 w Inne języki przez motywator1994 Nowicjusz (120 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...