• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytania odnośnia podstawowych pojęć nt. baz danych

Object Storage Arubacloud
0 głosów
323 wizyt
pytanie zadane 10 września 2017 w SQL, bazy danych przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)
Cześć, miałem ostatnio pierwszą lekcję baz danych i próbuję zrozumieć parę pojęć, tak aby mój móźdżek to pojął.

 

Mianowicie - Klucz główny, klucz obcy, klucz jednoznaczny, jak to prosto wytłumaczyć?

Rekord - rekord to jedno pole w tabeli lub kilka pól w jednym wierszu? - Dobrze mi się wydaję?

Relacyjny model baz danych - Co to w ogóle oznacza? Z filmu Pana Zelenta wiem, że następują relację pomiędzy tabelami i nabiera to spójności, a sama definicja relacyjnego modelu db?

Czy mariadb to system zarządzania db taki jak mysql, MSSQL, Access, postgreSQL lub oracle? Wiem, że mariadb to fork mysql, ale czy jest to pełnoprawny osobny produkt?

Czy wszystkie DBMS w/w pomijając oczywiście Acessa są niemal identyczne? Ich zapytania tworzy się tak samo, ale różnią się "środkiem", czy wszystkie są inne i obsługa ich jest zupłenie inna?

Optymalizacja zapytań to po prostu skrócenie zapytania do minimum aby jak najmniej obciążyć serwer? Czyli stosowanie aliasów?

Dziedzina to wartość którą można wybrać w jednym konkretnym polu/kwadraciku?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 10 września 2017 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
wybrane 10 września 2017 przez Marceli99
 
Najlepsza

Rekord to jeden wiersz, w bazie masz kolumny i wiersze (wiersze składają się z pól)
Z tymi kluczami podstawowymi, obcymi itp
Najpierw musisz zrozumieć co to relacje w bazie danych
Najprościej mówiąc to sytuacje, kiedy jakaś kolumna w tabeli A zawiera odnośnik do kolumny w tabeli B
Przykładowo masz tabele gracz gdzie jest jego id, nick, email i ogólnie podstawowe dane
I masz tabele surowce, gdzie poza surowcami występuje id_gracza
Na tej podstawie można określić do którego gracza należą surowce
Pozwala to na większą czytelność i mniejszą powtarzalność danych, bo nie trzeba wszystkich informacji ładować do jednej tabeli

Klucz podstawowy w tym przypadku to id w tabeli gracz, a klucz obcy to ten odnośnik, w tabeli z surowcami

Różnice między systemami baz danych są, ale już na wyższych poziomach zaawansowania, jedna baza posiada więcej funkcji, druga działa szybciej itp
Bazy możemy dzielić na sieciowe i lokalne
Sieciowe to takie, z którymi może łączyć sie wiele programów, od serwisów, przez aplikacje desktopowe i strony internetowe
A lokalne to plik, z którym łączy się aplikacja zainstalowana na danym sprzęcie
Przykładowo masz gre na androidzie i zapisuje swoje dane loklanie w SQlite

Optymalizacja to takie pisanie zapytań, aby serwer musiał najmniej liczyć, dając taki sam efekt
Czyli jeśli szukasz jednego i najbardziej trafnego wyniku, możesz dać odpowiednie sortowanie i LIMIT 1, żeby nie pobierało wszystkich pasujących wyników
Oczywiście to bardziej skomplikowany temat, podałem jedynie najprostszy przykład

 

Nie odpowiedziałem na wszystkie bo też nie ogarniam wszystkiego z teorii i nie siedze jakoś bardzo w bazach danych, ale jako programista coś tam kojarze
Odpowiedziałem na tyle ile wiedziałem
+tak dodatkowo, zapraszam na bloga dla początkujących programistów, lub osób chcących zacząć LINK

komentarz 10 września 2017 przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)
Dzięki wielkie za tak rozległą wypowiedź. :) Uczę się programowania, więc na bloga będę zaglądał. :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 312 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2020 w SQL, bazy danych przez Lampards Obywatel (1,130 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 301 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2020 w SQL, bazy danych przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
–1 głos
3 odpowiedzi 2,046 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2015 w SQL, bazy danych przez CichyKot Nowicjusz (130 p.)

92,554 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,535 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...