• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy HTML5 pokrywa się z XHTML?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
807 wizyt
pytanie zadane 10 września 2017 w HTML i CSS przez Lunatyk Początkujący (420 p.)
Cześć,

zacząłem właśnie 3. klasę technikum, więc powoli zaczynam myśleć o E14. Profesor od witryn i aplikacji internetowych mówił, że na tej kwalifikacji stronę piszemy w XHTML'u, a nie HTML 5 jak myślałem do tej pory. Chętnie znalazłbym jakiś darmowy kurs tego języka, bo w internecie widzę same o HTML, a te niekoniecznie muszą się pokrywać z XHTML'em.

I teraz pytania:
- Czy kurs autorstwa pana Zelenta jest "kompatybilny" z XHTML'em?
- Czym właściwie się różnią te języki? Tylko sposobem zapisu - restrykcyjne zasady pisania kodu, które są ignorowane w HTML?
3
komentarz 10 września 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

Profesor od witryn i aplikacji internetowych mówił, że na tej kwalifikacji stronę piszemy w XHTML'u, a nie HTML 5 jak myślałem do tej pory.

Na swoim egzaminie normalnie używałem znaczników HTML5 i nie było problemu.

komentarz 10 września 2017 przez wxa123 Użytkownik (680 p.)
mysle ze warto skorzystac z kursow Pana Zelenta,bo dzieki temu zdobedziesz solidne podstawy podstaw. A z tego co wiem moi znajomi pisali po prostu egzaminy w html'u i wszyscy zdali. A gdyby juz ktos wam narzucil jakas konkretna technologie to latwiej sie do niej dostosowac znajac juz jakies podstawy niz nie. Dzieki kursowi pana Zelenta nuka pojdzie ci szybko i sprawnie,wiec polecam

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2019 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)

Nie jest prawdą, że wymaga się użycia XHTML-a (brak takich zapisów w wytycznych, instrukcji do zadania i kryteriach oceniania). Używaj HTML5, pamiętaj tylko, aby stronę wykonać przy pomocy znaczników sekcji (section, article, header, footer, aside, nav, main, div także dopuszczalny). Co do domykania <br>, twoja wola - nikt za niedomknięcie ci punktów nie zabierze.

Aby dokument był poprawny należy wpisać prolog (DOCTYPE). Zapamiętasz coś takiego?

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML Basic 1.0//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml-basic/xhtml-basic10.dtd">

 

+1 głos
odpowiedź 10 września 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Nic nie jest kompatybilne z XHTML-em, a on sam na dobrą sprawę już nie istnieje.

Prawdziwy XHTML, oprócz bardziej restrykcyjnego zapisu, jest także parsowany wg zasad XML-a. Dlatego właśnie XHTML wyginął. Zresztą jego użycie i tak zawsze oscylowało w granicach 1%.

W przypadku egzaminu wypada przyjąć, że zamiast XHTML wystarczy po prostu pisać w HTML 4 z dodatkowym slashem (czyli <br /> a nie <br>).

komentarz 10 września 2017 przez Lunatyk Początkujący (420 p.)
W takim wypadku rozumiem, że kurs pana Zelenta mogę sobie odpuścić?
komentarz 10 września 2017 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
Jeśli chcesz odpuścić, to nie powinien to być powód używania HTML5.
komentarz 10 września 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Niekoniecznie, bo – jak mówiłem – XHTML na egzaminie to będzie to samo co HTML.
0 głosów
odpowiedź 10 września 2017 przez K.Milek Początkujący (400 p.)
edycja 17 września 2017 przez K.Milek

Coś bredzi ten twój profesor.

Zdałem rok temu ten egzamin i pisałem wszystko w HTML'u.
Szczerze to nie wiedziałem wtedy nic o tym XHTML'u.
Głównie na tym egzaminie są pytania i zadania z HTML, CSS i JavaScript no i tak jak np. tutaj możesz zobaczyć, są też zadania z Access'a.

0 głosów
odpowiedź 10 września 2017 przez cyklop123 Bywalec (2,790 p.)
Na jakiej podstawie twój nauczyciel twierdzi, że będzie można używać tylko xhtml? W podstawie programowej nie ma nic na ten temat. Tak samo mój były już nauczyciel mówił, że nie ma znaczenia czego używasz, ważne jest aby nie było błędów. Zalecał nam stosowanie html5. Ja sam zdałem egzmin na 100%, a używałem znaczników które zawarte są tylko w html5.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 253 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2019 w HTML i CSS przez Cerioni Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 215 wizyt
pytanie zadane 1 września 2015 w Java przez nowszy94 Bywalec (2,320 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 220 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2015 w HTML i CSS przez Piotrek Karasiński Obywatel (1,870 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...