• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór dystrybucji Linuksa pod mojego laptopa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
510 wizyt
pytanie zadane 7 września 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Xylizzzz Początkujący (290 p.)
Cześć, posiadam laptopa Asus X555lb ( https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/asus-x555lb-xo647t-i5-5200u-4gb-1tb-gf940m-15-6-w10.bhtml , zmieniona pamięć ram na 6 GB ). Jako że windows zaczyna mnie irytować, ciągłe aktualizacje, i co chwila czyszczenie go z różnych śmieci to chciałbym się przenieść na linuksa, konkretnie myślę o ubuntu 14.04. Lecz nie wiem czy będzie on sprawnie działał na tym laptopie. Komputera używam do nauki php, oglądania filmów i do surfowania po internecie. Na co musiałbym zwrócić uwagę przy wyborze dystrybucji i przy samej konfiguracji systemu wraz z sterownikami żeby to poprawnie chodziło?
komentarz 7 września 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Polecam: Linux Mint 18.2 Sonya z Cinnamonem albo KDE
komentarz 7 września 2017 przez Xylizzzz Początkujący (290 p.)
mint wizualnie mi nie podchodzi, dla mnie jest po prostu brzydki
komentarz 7 września 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
zależy które środowisko graficzne ?
komentarz 7 września 2017 przez Xylizzzz Początkujący (290 p.)
kde, xfce,cinnamon
komentarz 7 września 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
wygląd rzecz gustu :) tak czy inaczej na każdym linuxie wszystko można spersonalizować jak się nie podoba :)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 7 września 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
wybrane 7 września 2017 przez Xylizzzz
 
Najlepsza
Będzie poprawnie pracował. Jedyny problem może być ze sterownikami WiFi ale rozwiązanie jest znane i opisane w internecie. Chyba nawet już sterowniki są w repozytoriach..

Jeśli chodzi o dystrybucję, rzeczywiście dla początkującego Ubuntu lub Mint jest dobrym wyborem.
komentarz 7 września 2017 przez Xylizzzz Początkujący (290 p.)
mint wizualnie mi średnio podchodzi, jeśli chodzi o ubuntu to brać najnowsze czy może te starsze 14.04?
komentarz 7 września 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
edycja 7 września 2017 przez mokrowski
Na Twoim miejscu wybrał bym 16.04. To jest dystrybucja LTS (Long Time Supported) czyli przez 5 lat spokój z uaktualnieniami. Do zalet stabilność, do wad stabilne (więc i starsze) wersje programów. Najnowsze jest 17.04. W tym przypadku są nowsze narzędzia ale i sama dystrybucja nieco mniej stabilna.

Każdy którego będziesz pytał, będzie polecał coś z czym pracuje :-) Pewną rekomendacją może być to że Ubuntu 16.04 ma żona która nie ma nic wspólnego z IT :-)
komentarz 7 września 2017 przez Xylizzzz Początkujący (290 p.)
a jak podzielić dysk 1tb żeby sam system prawidłowo działał?
komentarz 7 września 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Na początku tak jak podpowiada instalator. Jeśli już koniecznie chcesz coś "przestawiać", to ~256MB na /boot, ~32 do 64 GB na / (root), ~8GB na swap i reszta na /home. Rozumiem że komputer do ogólnych zastosowań a nie do instalacji obszernych programów.. Jeśli boisz się że się nie zmieszczą, powiększ / (root) do 128 GB. Jak nabędziesz doświadczenia, to będziesz sam wiedział co można zmienić. Nie znam (w pełni) Twoich potrzeb....
komentarz 7 września 2017 przez niezalogowany
Ale po co ma robić osobną partycję /boot? Nie jest to tutaj konieczne.
komentarz 7 września 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
A napisałem że żadne modyfikacje nie są konieczne. /boot jest wydzielany z ew. względu na układy RAID szczególnie obsługiwane w oprogramowaniu, łatwiejsze dostanie się do systemu plików z jądrem jeśli uszkodzony jest / (root), bardziej racjonalny backup itp... . Ale to są zagadnienia poza to czego (chyba) kolega potrzebuje :-)
+2 głosów
odpowiedź 7 września 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ubuntu jest łatwe w obsłudze ale też irytuje podobnie jak Windows. Zdecydowanie bardziej z tych dwóch polecam Minta. Na każdym Linuksie możesz zainstalować każde środowisko graficzne. Poza tym każde środowisko można tak stuningować że poznać się go nie da. Coś jak launchery na Androida. Pamiętaj o jednym - jak dziewczyna jest nieprzeciętnie śliczna to zazwyczaj ma zły charakter. Inaczej byłaby ideałem. Z Linuksami jest podobnie ;)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 261 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez snilyer Użytkownik (590 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 146 wizyt
pytanie zadane 9 września 2023 w Sprzęt komputerowy przez Arek04 Użytkownik (700 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 101 wizyt
pytanie zadane 7 września 2023 w Sprzęt komputerowy przez Arek04 Użytkownik (700 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...