• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Płyty Windows nie bootują, Linuxy wszystkie.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
600 wizyt
pytanie zadane 7 września 2017 w Systemy operacyjne, programy przez crslogins Nowicjusz (210 p.)
edycja 7 września 2017 przez crslogins

Witam wszystkich!

Postaram się wytłumaczyć i opisać problem najlepiej i najkrócej jak potrafię. Posiadam dość podstarzały PC, jego specyfikacja na początek:

Płyta Asrock K7NF2-RAID, proc ATHLON 3000+ AXDA3000DKV4D, RAM 3xKingston 1GB DDR PC-3200 400MHz(3GB), grafika Ge-Force 3 Ti200, dźwięk Sound Blaster Audigy 2, Dysk 160GB, odtwarzacz DVD,zasilacz 420W.

Mój cel to zainstalować na nim Windows z płyty. Problem, że w żaden sposób nie udaje mi się to. Żadna płyta z Windowsem nie bootuje, poczynając od Windows 98SE przez Win 2000 aż po XP. Załapuje instalacja Windows 7 oraz 10, ale i tak się zawiesza na logo Windows. Płyty są oryginalne i sprawdzone na innym PC,wszystko działa. Dodatkowo nie startuje Hirens Boot,którym próbowałem cokolwiek zrobić. 

Bootują i instalują się za to systemy Linux, aktualnie zainstalowałem Ubuntu, ale próbowałem również inne dystrybucje. Płyta z Gparted również startuje.

To może być ważna informacja Dysk HDD mam podłączony poprzez kabel SATA do gniazda Sata1 na płycie, natomiast napęd DVD jest podpięty taśmą do portu IDE_1, zworka ustawiona w pozycji Primary Master. Próbowałem  uruchamiać bez zworki, w pozycji Slave i również podobna sytuacja, Linuxy działają, Windowsy nie bootują.

Co już próbowałem:

1. Kolejność bootowania ustawiona oczywiście od CD/DVD,następnie HDD.

2. Myślałem,żeby wyłączyć AHCI, ale w BIOS nie ma takiej opcji nawet, domyślam się, że tej technologi nie było jak produkowali płytę, w/g producenta wspiera ona Windows XP więc nie powinno być problemu.

3. RAM - żonglerka plus próby z jedną kością, bez efektu.

4. Dysk - formatowany, partycje, MBR czyszczone, wszystko w Gparted, który mi startuje, bez efektu.

5. Wcześniej na tym HDD był zainstalowany Windows XP, ale w innym PC. Po przełożeniu uruchamiał się w aktualnym kompie bez problemu, ale wiadomo, chciałem odświeżyć nową instalacją i zaczęły się kłopoty.

6. Instalacji z USB nie biorę pod uwagę, chodzi o rozwiązanie problemu bootowania CD.

7. Klawisz F11 odpowiadający za Boot Menu jest mi znany i wypróbowany, to można pominąć.

8. Mam możliwość podłączyć ten HDD pod inną płytę i tam wgrać XP, no ale nie o to chodzi. Chcę tutaj znaleźć problem bo wykluczam awarię płyty głównej oraz dysku, skoro Linux działa, a wcześniej z zainstalowanym XP na dysku PC działał stabilnie, pograłem nawet w starsze gry. Może trzeba było tak zostawić, ale wolałem przeinstalować system w nowej konfiguracji.

Jeśli ktoś ma jakikolwiek pomysł, co jest nie tak, jakąkolwiek sugestię, proszę o pomoc i wsparcie bo siedzę przy tym już 3 dzień i nie mogę sobie poradzić.

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 7 września 2017 przez Michał Kozłowski Obywatel (1,440 p.)

Mimo to spróbowałbym instalować z USB. 
Możliwe, że problem tkwi gdzieś w płycie głównej. 
Patrząc na wiek sprawdziłbym płytę główną pod kątem uszkodzonych kondensatorów. 
Miałem taki przypadek, że linux chodził a windows się wywalał właśnie z tego powodu. 
Często taki kondensator jest uwypuklony. 
Diagnostyka wizualna :) - kliknij mnie

komentarz 7 września 2017 przez crslogins Nowicjusz (210 p.)
edycja 7 września 2017 przez crslogins
Dzięki, przejrzę jeszcze raz te kondensatory i dam znać, ale kupiłem tę płytę po renowacji i podobno wszystkie kondensatory były wymienione na nowe sztuki,dam znać czy któryś jest wypukły:)

EDIT: Kondensatory ok, nie wypukłe, chociaż jeden z nich jest dziwnie "luźny", wystarczy go palcem dotknąć aby zmieniał pozycję. Zwrócił moją uwagę bo jako jedyny był "krzywy", nie był ustawiony pionowo względem płyty tylko pod dużym kątem. Źle wlutowali? To może być przyczyna?
0 głosów
odpowiedź 7 września 2017 przez crslogins Nowicjusz (210 p.)
Jakiś postęp, sformatowałem ponownie programem Gparted do formatu plików nfts, z windows'ów rusza instalator win 2000, niestety tylko do pewnego momentu. Jest niebieski ekran, informacje u dołu, że instalator ładuje pliki, sterowniki itd... w momencie jak ma przejść do właściwej instalacji, czarny ekran i nic się nie dzieje.
0 głosów
odpowiedź 7 września 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Sprzęt ewidentnie Ci podpowiada co będzie dla niego lepsze a Ty tego nie dostrzegasz... ;)

Prawdopodobnie przyczyna jest w ustawieniach biosu. Zmień ustawienia UEFIi albo ACPI. Myślę że gdzieś tam jest problem.
komentarz 7 września 2017 przez crslogins Nowicjusz (210 p.)

Tak to prawda, stare sprzęty mają duszę chybasmiley Popatrzę jeszcze w biosie, tylko opcji tam jak na lekarstwo, już nie wiem co tam można zmienić, jak nie uda mi się ponownie to wrzucę tu konfiguracje.

komentarz 8 września 2017 przez crslogins Nowicjusz (210 p.)

W ustawieniach ACPI za wiele nie ma:

 

komentarz 8 września 2017 przez crslogins Nowicjusz (210 p.)

 

Inne ustawienia:

0 głosów
odpowiedź 7 września 2017 przez niezalogowany
Napęd DVD zawsze podpinaj jako primary master.

Próbowałeś instalować XP ze zintegrowanymi sterownikami SATA?
komentarz 8 września 2017 przez crslogins Nowicjusz (210 p.)
Tak, pobrałem w końcu jakąś wersję zrobioną w nLite. Ma załączone sterowniki SATA i pierdyliard innych, to samo, nie bootuje.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 239 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 93 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 187 wizyt

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...