• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Po jakiej szkole średniej jesteście? [ankieta]

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,353 wizyt
pytanie zadane 5 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Forester Użytkownik (560 p.)
Tak jak w pytaniu - po jakiej szkole średniej jesteście? I czy wybralibyście ją ponownie? Dlaczego?
Możliwe odpowiedzi:
Liceum (42 głosów, 47%)
Technikum (48 głosów, 53%)
komentarz 9 września 2017 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
A co jeśli jestem po liceum i skonczyłem technikum policealne?

12 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 5 września 2017 przez szustka124 Gaduła (4,380 p.)
Aktualnie jestem w trzeciej klasie liceum. Nie żałuję.
Zastanawiałem się jeszcze nad technikum informatycznym. Jednak zauważyłem, że informatyka jako taka mnie nie interesuje, a programowania mogę uczyć się na własną rękę, tak jak robiłem to wcześniej. Czy wybrałem dobrze? Nie wiem. Zobaczymy.
+2 głosów
odpowiedź 6 września 2017 przez mkus101 Użytkownik (820 p.)
Ja skończyłem technikum. Pytanie też jaka dziedzina informatyki Cię interesuje. Jeśli sprzęt lub sieci to w technikum jest z tego trochę godzin. W liceum jest ogólnie informatyka i to skupiona na maturze czyli access, Excel i programowanie. Technikum daje Ci tyle, że wszystko jest rozbite na przedmioty i masz miesięczne (w moim przypadku) praktyki. Ale sam widzisz w innych komentarzach, że nauczyciele czasem pozwalają grać itd. Dlatego warto popytać ludzi z tego konkretnego technikum jak to wygląda. No i na koniec moje zdanie: jeśli nie będzie Cię bolał ten rok dłużej i chcesz poznać różne dziedziny IT to technikum. Jeśli myślisz tylko o programowaniu i masz niezłą samokontrolę to warto pomyśleć nad LO, bo możesz działać sam w domu.
+2 głosów
odpowiedź 6 września 2017 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
Żadna szkoła nie da pracy - może dać zawód, tak jak w przypadku technikum. Ja wybrałem własnie technikum. Czy żałuję? Nie. Czy wybrałbym tak samo drugi raz? Możliwe, ale też nie jestem pewien. Co by nie mówić, bez wykształcenia wyższego, tylko po technikum, pracuję jako programista, da się. Ale w technikum tego programowania prawie się nie nauczyłem, jestem w 90% samoukiem. Czyli jakbym poszedł do liceum pod tym względem nie wiele się zmieniło - chociaż może, bo nie rozeznałbym co chcę robić.

Ja pasjonuje się programowaniem - nie mniej przed szkołą jeszcze tego nie wiedziałem i fajnie było poznać IT od każdej strony. Co więcej, nie studiuje informatyki - złościłbym się tylko niepotrzebnie, że kuje coś, co mi się w ogóle nie przyda, że muszę robić głupoty kompletnie niepraktyczne na zaliczenie, bo ktoś mnie ocenia i mogę nie zdać. Pracując więcej się nauczę tego co muszę. Ponadto jak pisałem, jestem samoukiem i gdy przychodzi konieczność, uczę się sam tego co potrzebuję.
+2 głosów
odpowiedź 6 września 2017 przez TenGumis Gaduła (3,440 p.)
W ankiecie głosy dzielą się na pół natomiast patrząc na komentarze widać przewagę technikum. Więc ja dorzucę swoje zdanie natomiast w temacie liceum. Poszedłem do dosyć dobrego liceum co zaowocowało tym że matury poszły mi świetnie. Uważam że gdybym poszedł do technikum nie udało by mi się tak dobrze zdać matury co skutkowało by tym że nie dostał bym się na studia informatyczne na jakąś lepszą polską uczelnię. Oczywiście to na jakiego nauczyciela trafimy to jest loteria a mi się udało trafić na osobę która miała ambicję przygotowywać nas na olimpiadę informatyczną co było świetne.
+2 głosów
odpowiedź 9 września 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Wybrałem liceum, aby nie tracić jednego roku z życia.
+1 głos
odpowiedź 5 września 2017 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)

Jestem po technikum. Swego czasu napisałem artykuł o tym, czy warto pójść do właśnie tej szkoły: [KLIK] Cytując z artykułu: 

nie traktowałbym technikum jako miejsca, gdzie idzie się po zawód, a bardziej jako wybór, który pozwala określić się dokładniej w stosunku do innych osób, które nie wybrały tego typu szkoły. W moim wypadku tak właśnie było - wybrałem technikum, ponieważ lubię informatykę jako całość i myślę, że gdybym ukończył liceum to raczej nie byłoby mnie tutaj.

1
komentarz 5 września 2017 przez Forester Użytkownik (560 p.)
Dzięki za artykuł! Na pewno pomoże mi w wyborze :)
+1 głos
odpowiedź 5 września 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Jestem po technikum. W trzeciej klasie miałem wątpliwości, kiedy znajomi w moim wieku szli na studia. Nikt z nich nie mógł jednak pracować w IT.

Samo technikum, mimo tytułu, nie daje pracy. Daje za to nauczycieli. Wśród nich są ludzie, którzy uczą z pasją i posiadają ogrom wiedzy zbieranej latami. Są też wykładowcy akademiccy.

Podsumowując. Ci ludzie dali mi dużo praktycznej wiedzy i zainspirowali mnie  przez co zacząłem też dużo uczuć się w domu. To dało mi pracę.
komentarz 5 września 2017 przez Forester Użytkownik (560 p.)
edycja 5 września 2017 przez Forester
To na jakiego nauczyciela się trafi niestety jest już loterią. Niektórzy wolą nie męczyć klasy i pozwalać im grać na kompach zamiast uczyć informatyki. :/ Wiem z opowiadań wielu uczniów.
komentarz 5 września 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
U mnie było dokładnie to samo. I co grasz też? Bo ja wtedy gadałem z tym nauczycielem.
komentarz 5 września 2017 przez Forester Użytkownik (560 p.)
Ja akurat nie mam tego problemu, bo jestem dopiero w trzeciej gimnazjum. Jednak słyszałem w internecie wiele takich przypadków.
+1 głos
odpowiedź 6 września 2017 przez fanpajny Obywatel (1,610 p.)

Jak Cię interesuje informatyka to zdobywaj wiedzę na własną rękę, bo w technikum to się za wiele nie nauczysz. Niestety większość techników jest kiepska, wiadomo, zdarzają się technika gdzie są dobrzy nauczyciele ale jest ich nie wiele. A w rzeczywistości to wygląda tak

+1 głos
odpowiedź 9 września 2017 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)

Jestem w technikum i... trudno powiedzieć czy nie żałuję

W liceum miałbym więcej czasu po szkole na rozwój, jednak technikum daje większe szanse na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach
Przykładowo - chce zrobić robota, potrzebujemy do tego programisty i elektronika (w różnych ilościach)
Dużo prościej będzie znaleźć kogoś kto ogarnia np elektronikę, w technikum na kierunku "technik elektronik", niż w liceum
Kolejną zaletą jest możliwość pogadania z nauczycielami na tematy związane z konkretną dziedziną (np programowanie)

Ale poza tym... trudno znaleźć powody dla których technikum jest lepsze, nie biorę pod uwagę papierków, bo te egzaminy sprawdzają jedynie czy ktoś nadaje się do rozwoju w danym kierunku (czy jest sens ciągnąć to dalej), a nie czy ma wiedzę na solidnym poziomie

+1 głos
odpowiedź 12 września 2017 przez xenonso Mądrala (5,160 p.)
Wybrałem technikum (IV klasa) i jest nawet spoko. Masz przedmioty z różnych dziedzin (grafika, bazy danych, aplikacje, strony, sieci, sprzęt) więc możesz zobaczyć co cię może zainteresować. Jeśli chcesz programować to nie licz ani na liceum ani na technikum tylko ucz się sam. Ja mam takie podejście i już udało się coś powygrywać. I taki mały offtop, byłem na konkursie, gdzie były zagadnienia z zakresu baz danych i trochę programowania, byli tam uczniowie z techników i liceów (tak się to pisze? xd). Pierwsze 3 miejsca zajęli ludzie z technikum, a licea jakoś świetnie nie wypadły.
+1 głos
odpowiedź 12 września 2017 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Jestem po technikum. W tym roku zdałem maturę. Od września zacząłem szukać pracy (chciałem mieć jeszcze wakacje). Teraz zaczynam pracę jako PHP junior developer. Nie żałuję, że wybrałem technikum bo zdobyłem bardzo dużo backgroundu przydatnego w programowaniu. Jednak jest jak jest i aktualnie chyba tylko ja pracuję w zawodzie (reszta w budowlance i za granicą XD)

Oczywiście programowania uczyłem się sam przez całe technikum. :)
0 głosów
odpowiedź 6 września 2017 przez karolinka777 Początkujący (380 p.)
Technikum informatyczne aczkolwiek jeśli chce się iść na studia to nie warto iść do technikum  bo to jest rok w plecy :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 166 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ludek Obywatel (1,560 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 569 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...