• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przesiadka na Debiana i lista pytan/problemow

Object Storage Arubacloud
0 głosów
225 wizyt
pytanie zadane 5 września 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
Witam. Od jakichs 3 miesiecy uzywam Kali jako system do programowania i cwiczen pentestujacych. I zanim zaczna sie krzyki, od razu mowie ze chce sie z programowaniem przesiasc na Debiana, a Kali sformatowac i zostawic na czysto do pentestu / w ogole startowac z USB (Usunalem o kilka rzeczy za duzo i teraz troche dziwnie sie zachowuje, ale czlowiek uczy sie psujac)

I teraz lista pytan:

- Debiana juz raz zainstalowalem na lapku, ale nie znalazlo mi sterownikow do karty wifi. Co ciekawe Kali ktory mial byc ubozszy w repozytoria itd, znalazl je bez problemu, na tym samym komputerze. Jak to dziala?

- Jak zainstalowac na Debianie GUI Kali? Strasznie mi sie podoba to wysuwane menu od lewej i przezroczysty terminal. Pasuje mi tez ten szary/ciemny motyw. (Transparentny terminal to mus. Swietna funkconalnosc moim zdaniem). Wiem ze czysty Gnome nie mial, a po szukaniu w google otrzymalem jedynie pytania ze GUI sie w Kalim nie wlacza, co nieszczegolnie mi pomaga.

- Przy instalacji 2 Linuxow stalo sie cos z partycja swap. Kali mi startowal po odczekaniu  1.5min i w ogole kisiel. Trzeba bylo od nowa ustawic taze partycja. Da sie to jakos obejsc? Zeby oba systemy korzystaly z tej samej/gdzies slyszalem o pliku swap.'

- W sumie to daloby sie po prostu dodac repo z Kali i uczyc sie pentestow z Debiana? Cwiczenia na wlasnym telefonie i routerze, nic wielkiego/nielegalnego.

 

Tak na marginesie. Tyle ludzi mowi ze Kali to nie system na poczatek, tyle krytyki wobec nowicjuszy takich jak ja, ale wiecie co? Probowalem Ubuntu, strasznie mnie razilo GUI. probowalem wczesniej Debiana, ale wydawal sie troche takim czolgiem. Gdybym wbrew poradom nie rzucil sie na dziko na Kali to dalej bym siedzial w Windowsie. Ale to tylko taka dygresja do przemyslenia, troche offtop.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 5 września 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
wybrane 6 września 2017 przez Alex.Ironside
 
Najlepsza

Debiana juz raz zainstalowalem na lapku, ale nie znalazlo mi sterownikow do karty wifi. Co ciekawe Kali ktory mial byc ubozszy w repozytoria itd, znalazl je bez problemu, na tym samym komputerze. Jak to dziala?

Kali pewnie pobrał z repozytorium niewolnego oprogramowania Debiana. Sam Debian domyślnie ma wyłączony dostęp do tego repo (bo kłóci się z ich zasadami wolnego oprogarmowania). Przykłady takich paczek - zauważ czerwone "non-free" na górze:

https://packages.debian.org/pl/stretch/firmware-iwlwifi (karty wifi Intela)

https://packages.debian.org/pl/jessie/firmware-linux-nonfree (różny firmware, głównie karty graficzne)

Żeby móc instalować taki paczki na debianie, trzeba dodać "non-free" do sources.list.

https://serverfault.com/questions/240920/how-do-i-enable-non-free-packages-on-debian

Jak zainstalowac na Debianie GUI Kali? 

Wygląda na Gnome z dodatkami. Na przykład

https://extensions.gnome.org/extension/307/dash-to-dock/

Transparentny terminal to mus

Feature niektórych wersji gnome-terminala. Sprawdź w opcjach.

Probowalem Ubuntu, strasznie mnie razilo GUI. probowalem wczesniej Debiana, ale wydawal sie troche takim czolgiem.

GUI to najmniej ważna rzecz jeśli chodzi o aspekt "nauki".

komentarz 6 września 2017 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
Domyslny terminal wlasnie nie ma opcji przezroczystosci. Nie wiesz jaki bedzie mial?

I dzieki za odpowiedz co do wifi!

A co do gui to tez myslalem ze nie jest najwazniejszy. A potem ucieklem od Ubuntu jak przed ogniem piekielnym po 2 dniach tak razil ten roz/fiolet. Nie mowie ze zly system tylko ze jak widze ten kolor to mi osobiscie sie flaki przewracaja.
komentarz 6 września 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Gnome-terminal 3.20.2 u mnie ma.

Wiem że na przykład Tilix wspiera, ale nie wiem jak jest z łatwością instalacji.

(no i osobiście nie polecam ficzera, bo mocno utrudnia czytanie)
komentarz 7 września 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Jak rozumiem celem jest uczenie się pentestów a nie mało istotnych szczegółów typu kolory i rodzaje terminali? Ja bym nawet radził zrezygnowanie (na początek) ze środowiska graficznego. Nauczysz się wtedy używania narzędzi konsolowych, pracy z zadaniami w tle i o wiele szybciej zrozumiesz o co chodzi w tej dziedzinie.

Plik swap? https://www.cyberciti.biz/faq/linux-add-a-swap-file-howto/ (1 wynik na zapytanie: "linux swap file" w google).
komentarz 7 września 2017 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
Mam tez zamiar robic na Linuxie programowanie ;) Pentesty to na razie taka odskocznia w wolnej chwili, a nie priorytet. A jako ze siedze w web devie, raczej ciezko z CSS bez gui pracowac. Da sie ale niepraktyczne

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 436 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 128 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2022 w Systemy operacyjne, programy przez emwu Użytkownik (540 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 195 wizyt

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...