• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie odnośnie wybrania języka do projektu oraz małe podpowiedzi od was :)

Object Storage Arubacloud
+1 głos
309 wizyt
pytanie zadane 2 września 2017 w Nasze projekty przez bicnet Gaduła (4,800 p.)

Witam,

na starcie nie wiem czy wybrałem właściwą kategorie, jeżeli nie to proszę o zmianę jej przez administratora lub osoby za to odpowiedzialnej.

Przechodząc do tematu, chciałbym w najbliższym czasie wykonać dwa projekty, przez które bym się czegoś nauczył, ale byłyby wykorzystywane przeze mnie.

W pierwszym chciałbym stworzyć łatwą w obsłudze stronkę, na której bym codziennie wpisywał ( nazwę jedzenia, białko , tłuszcze , węglowodany i kcal a zadaniem strony byłoby podliczenie mi ile zjadłem kcal i ile brakuje do ustalonego celu dziennego.

W drugim projekcie chciałbym zrobić ,,mały magazyn". Polegałoby to na tym żeby wprowadzić dane i żeby była tabelka z nazwą oraz ilością danej rzeczy. Ważne żeby dało się to edytować oraz żeby była opcja co się zmieniło przez ostatni tydzień oraz nie dało się  wejść do tego bez podania wcześniej loginu i hasła , (które będzie w bazie danych).

1. Jakich języków do tego użyć (zaznaczę że na razie umiem tylko HTML I CSS) ?

2. Jakieś rady od Was jak do tego najlepiej się zabrać i jakich błędów nie popełniać.

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi pod tym tematem.

komentarz 2 września 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
1. HTML, CSS, PHP, MSQL i tyle chyba by starczylo, na ten prosty projekt

 

2. Rada: jest wystarczajaco duzo, kalkulatorow jezeli chodzi o mikro i makro :) wiec nie widze sensu robienie extra nowego :). Oprocz tego wiaze sie to z stworzeniem bazy danych, w ktlrej przechowujesz nazwe, ilosc makro i mikro, ale mysle ze sa takze na internecie Tabelle czy bazy :).

 

3. Wyjasnij prosze bardziej, co masz na mysli z magazynem? Do czego dokladnie?
komentarz 2 września 2017 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
2. Ja wiem że tego jest bardzo dużo ale to nie tylko chodzi o makro tylko dokładniej  o nauczenie się czegoś nowego.

3. Sprzęt budowlany i te sprawy.
komentarz 2 września 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
2. Obralbym inny projekt, jezeli chodzi o nauke, bo to raczej nic ciezkiego gdy ma sie juz baze danych :). Zwykle sumowanie tluszczy, bialka, wegi witamin itd, i mozliwosc wyliczenia nadmiaru czy ubytku.

 

3. Ma byc to strona z logowaniem, a po za logowaniu mozluwosc stwirzenia listy posiadanych rzeczy i ilosc oraz ich wyswietlenia? Taka baza danych moich rzeczy?
komentarz 2 września 2017 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
3. powiedzmy ze tak
1
komentarz 2 września 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Inne "ambitniejsze" pomysly? Nie chodzio to, ze nie jest to ambitme czy cos, tylko nie wiem.czy nauczysz sie przy tych projektach az tyle? Musisz sobie zadac to pytanie. Przy 1. Projekcie na pewno bedzie zabawa z bazami, diagramy, mozliwosci jest wieoe jezeli chodzi o talie strony, zalezy co ma sie w glowie, a ja nie wiem.co sieszi Ci w glowie :)

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 2 września 2017 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
+1 głos
odpowiedź 2 września 2017 przez Velta Maniak (52,010 p.)

1. Zapewne najprościej będzie użyć PHP + SQL + pewnie MySQL jako SZBD, ewentualnie jeszcze JS jako jakieś przydatne narzędzia w utrzymywanej przez Ciebie tematyce – jakieś szybkie, pomocnicze kalkulatory itd. Co do technologii webowych to chyba najlepiej polecić Mozilla Developer Network oraz dokumentacje języków (oficjalną JS już masz na MDN! ;D). Zacznij od prostych rzeczy, a jak już załapiesz, to spróbuj zrealizować opisany przez siebie projekt. Nie musisz od razu realizować postawionego celu w całości – zrób najpierw najważniejsze i upewnij się, że działa!

Jeżeli PHP i MySQL, to będziesz operować między innymi na bazach danych oraz wydawać polecenia serwerowi. Jeżeli chcesz zrealizować projekt bez użycia do tego np. hostingów, będzie Ci potrzebny tzw. pakiet AMP (na który składają się m. in. serwer HTTP oraz system bazy danych), np. XAMPP.

2. Staraj się nie robić wszystkiego na "kopiuj > wklej", tylko samemu opracować metody, które będą dobrze działać wraz z Twoimi wymaganiami. Nie mówię że używanie opublikowanych gotowych i dobrych wycinków kodów są złe, ale nie chodzi o to, żeby zrobić kalkę.

0 głosów
odpowiedź 2 września 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Osobiście polecił bym python oraz Django. Tym bardziej że znajomość tego języka można "skonsumować" nie tylko w obszarze web ale także w aplikacjach innego rodzaju. Zapewne jednak wybierzesz PHP gdzie oprócz Symfony (które napisane jest dość sensownie) znajdziesz wiele frameworków mniej lub bardziej "radosnych" tj. na ... zróżnicowanym poziomie znajomości architektury takich aplikacji.

Zaznajomienie się z językiem python jest jednak IMHO dość rozsądnym posunięciem na Twoim etapie edukacji także ze względu na nieco mniejszą ilość patologicznych konstrukcji niż w PHP (wiem że generalizuję) i kształcenie dobrych nawyków na przyszłość.
komentarz 2 września 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Czy mógłbyś wymienić kilka patologicznych konstrukcji w PHP?
komentarz 2 września 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Mógłbym ale nie interesuje mnie "g* burza" i udowadnianie że "coś jest czy nie jest wielbłądem". Wystarczy spojrzeć na "regularność" systemu typów tego języka, logikę konwersji, znane problemy bezpieczeństwa. W tym języku popełniono szereg błędów architekturalnych o czym świadczy ilość i rodzaj błędów które są naprawiane. Tak się składa że znam kilka sporych projektów popełnionych w tej technologii i poza istotnymi argumentami natury biznesowej (tani pracownicy i założenie już na wstępie dużej rotacji kadr), technologicznie nie jest to najmądrzejsze posunięcie. No ale R&D i startupy i tak powstają na dużym długu stąd wybiera się to co się wybiera :-) Ba.. do konkretnych zastosowań nawet sam bym go proponował :-)

Poza tym kolega jest na początku swojej kariery, nie jest obligowany budżetem (poza swoim czasem) i stąd warto zadbać o dobre wzorce i szybki postęp w edukacji. Proponowanie języka ściśle typowanego, wydaje się być dużą barierą edukacyjną przy znajomości wyłącznie HTML i CSS. Ruby może być zbyt trudny na wstępie (powtarza filozofię Perl'a), JavaScript może być obciążający ze względu na dużą dynamikę ilości frameworków i pochodnych a inne posiadają inne przywary związane albo z przywiązaniem do konkretnej technologii lub stosunkowo stromą krzywą uczenia.
komentarz 2 września 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Tak się składa że znam kilka sporych projektów popełnionych w tej technologii i poza istotnymi argumentami natury biznesowej (tani pracownicy i założenie już na wstępie dużej rotacji kadr), technologicznie nie jest to najmądrzejsze posunięcie. No ale R&D i startupy i tak powstają na dużym długu stąd wybiera się to co się wybiera :-) 

Smutne, że sprowadzasz PHP do języka używanego przez klepaczy kodu (do tego wszak sprowadza się ta wypowiedź). Zwłaszcza, że truizm o logice konwersji czy typów języka można podpasować niemal do każdego języka i w każdym znajdzie się coś "inteligentnego".

Z mojej strony EOT, bo o wielbłądach gadać nie lubię :)

komentarz 3 września 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
E tam :-) Nie do tego sprowadza się wypowiedź. Miała 2 części. W pierwszej zwracam uwagę na aspekt biznesowy (który jest istotny) a w drugiej podaję powody ze względu na edukację. Nie "smuć się" i czytaj tego typu raporty przeglądowe (pierwszy z brzegu bo jest takowych danych na rynku więcej):

https://www.veracode.com/sites/default/files/Resources/Reports/state-of-software-security-volume-7-veracode-report.pdf

Także raporty związane z ekspresyjnością kodu (np. odniesienie danej technologii do Punktów Funkcyjnych) czy gęstością wad wykrytych w kodzie w danej technologii. Każda technologia ma zalety i wady a takie raporty i zestawienia starają się usunąć aspekt spekulatywności :-)

Podobne pytania

+5 głosów
0 odpowiedzi 342 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 134 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2017 w Python przez TheFunny Gaduła (3,420 p.)
+7 głosów
10 odpowiedzi 702 wizyt
pytanie zadane 4 lutego 2016 w Nasze projekty przez Farley Początkujący (260 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...