• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Prośba o radę w przyszłości zawodowej

Object Storage Arubacloud
+1 głos
573 wizyt
pytanie zadane 1 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bailiff Nowicjusz (150 p.)
Witam,

Jestem studentem 2 roku informatyki na AGH. Jednak zacząłem się zastanawiać czy aby studia dadzą mi to czego oczekuję? Czy warto czekać jeszcze 2,5 roku? Otóż przez ostatni rok na studiach INFORMATYKI nauczyłem się tyle co sam pojąłbym w miesiąc góra dwa. Może ktoś mi doradzić czy zostać na tych studiach czy może podjąć jakiś kilku-miesięczny kurs? Jeśli miałbym zostać na studiach to chciałbym jakoś się rozwijać, (bo studia mi tego nie umożliwiają w takim stopniu w jakim bym chciał) więc może ktoś mógłby mi doradzić kursy weekendowe/wieczorowe w Krakowie bądź tego typu szkolenia on-line? YouTube'a Pasję Informatyki obejrzałem i ćwiczyłem więc pewną wiedzę mam, teraz chciałbym mieć jeszcze większą wiedzę, może praktykę, rozwijać się oraz mieć co wpisać do CV dla przyszłego pracodawcy ;)
Jestem wdzięczny za każdą radę oraz z góry dziękuję i życzę miłego dnia wszystkim :)
komentarz 1 września 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
edycja 1 września 2017 przez event15

Ale studia nigdy nie pozwalaja na taki rozwoj, jaki sie oczekuje. Mysle, ze zalrzy zależy to od czego chcesz robic, bo informatyka to wielki dzial nauki :) wiec co chialbys robic dokladnie?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 1 września 2017 przez marcin99b Szeryf (82,160 p.)
Jak dla mnie to studia są czymś, co ma za zadanie pogłębić wiedzę, a nie nauczyć kogoś od podstaw.

Przykładowo jeśli zajmujesz się programowaniem aplikacji internetowych, jednak chciałbyś zobaczyć jak to wygląda w innych dziedzinach, przykładowo programowanie robotów, tworzenie sztucznej inteligencji itp (dziedziny które nie są takie proste do nauki samemu)

Możesz iść na studia i ogarnąć podstawy kilku dziedzin i sprawdzić jak to w nich wygląda, nie będziesz w stanie pracować w żadnej z nich, jednak będziesz wiedział czym każda się charakteryzuje i na podstawie tego możesz wybrać w czym chcesz się już samodzielnie rozwijać

Nie wiem jak to wyglądało dawniej, ale wydaje mi się że bardzo często na studia szły osoby które już na start dużo umiały, to znaczy tyle ile byli w stanie nauczyć się samodzielnie, studia miały za zadanie pogłębić ich wiedzę
Jednak od jakiegoś czasu panuje stwierdzenie, że mając studia można dostać dobrą pracę i wiele osób opiera się jedynie o to, czego nauczą ich na studiach

Chcesz coś osiągnąć? - musisz zapracować na to sam, tworząc własne projekty i (nie w każdym przypadku to konieczność) czytając książki
Nikt nigdy nic nie osiągnął robiąc jedynie to, co inni mu kazali (osób z "fajnych rodzin" nie licze jako osoby które coś osiągnęły)
0 głosów
odpowiedź 1 września 2017 przez Benek Szeryf (90,990 p.)

Otóż przez ostatni rok na studiach INFORMATYKI nauczyłem się tyle co sam pojąłbym w miesiąc góra dwa.

Przemyśl sobie, czy zatem nie jesteś leniwy, bo tu jest problem. Generalnie studia nie mają Cię czegoś nauczyć, a wskazać kierunek. Uczysz się Ty sam, kopiesz w książkach czy publikacjach, których w sieci jest aż za dużo, nawet z wąskiej dziedziny. Jedynie czego studia mogą Cię nauczyć, to przypadek gdy wyjeżdżasz do innego miasta. Jesteś zdany na siebie i nie ma że Ci się nie chce, musisz zrobić zakupy, obiad, pranie. W przypadku nauki jest inaczej, nawet jak jesteś z dala od rodziców. Jeśli Twój mózg nie woła "jestem głodny nowych zagadnień, zróbmy zakupy w markecie ŚwieżaWiedza, czy zróbmy sobie pranie mózgu z kodowania", to nic Ci nie pomoże. Żaden kurs. To jest tak złudne jak nauka języka obcego w tydzień ze śmiesznym kaskiem na głowie.

0 głosów
odpowiedź 1 września 2017 przez Jarver Użytkownik (820 p.)

Tak jak pisał kolega u góry, nie ma co polegać na tym, że studia przygotują Cię do zawodu, że pozwolą zdobyć Ci całą  niezbędną wiedzę. Sam nie pracuję jeszcze, w sumie to jestem na takim etapie jak ty, no prawie :) Ale wydaje mi się że studia, mają służyć pogłębieniu wiedzy, liźnięciu tematu różnych zagadnień i problemów, rozpatrzeniu teoretycznie niektórych rzeczy z którymi możesz się zetknąć, jednak w żaden sposób nie dadzą Ci one tego co tak na prawdę szukasz, jeżeli chcesz być dobry. Takie jest moje zdanie, wydaje mi się, że warto ukończyć studia, dostać papierek dzięki któremu, jednak łatwiej będzie Ci znaleźć pracę...

Jednak dodatkowo musisz dołożyć coś sam od siebie np. robiąc tak jak piszesz dodatkowy kurs, z którego otrzymasz dajmy na to jakiś certyfikat, o którym będziesz mógł wspomnieć w CV.

Możesz też jak kolega wyżej pisał czytać książki, proponowane i warte polecenia znajdziesz pod tym linkiem http://miroslawzelent.pl/ksiazki-warte-uwagi/ 

Obserwacje innych jak pracują, także nie powinny w niczym zaszkodzić, poprzez oglądania projektów, analizowanie etc. etc. To pozwala, pogłębić wiedze i zobaczyć nowe ścieżki, których być może nawet wcześniej nie dostrzegałeś ;)

To takie rady, od mej osoby, choć jak mówiłem to też nie mam za dużo doświadczenia, ale wydaje mi się zę tego typu podejście do rzeczy ma więcej sensu, niż po prostu nie robienie nic... No nie wiem zastanów się i daj znać jak byś wymyślił coś jeszcze ciekawego. Pozdrawiam! :D

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 318 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 242 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 117 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2020 w C i C++ przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)

92,565 zapytań

141,417 odpowiedzi

319,602 komentarzy

61,950 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...