• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Divy obok siebie w układzie 60% - 40% = na 100% szerokości okna przeglądarki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
866 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2017 w HTML i CSS przez andrzej-cs Początkujący (300 p.)

Witam.

Mam bardzo prosty do rozwiązania problem. Aczkolwiek głupieję już.

Mamy takie coś:

 

Kontener, który zostawia zawsze po bokach padding na 10px (lewo, prawo) ma 100% szerokości i wewnątrz kontenera dwa divy. Chcę aby div z nagłówkiem h1 miał 60% szerokości kontenera a pozostałą szerokość 40% zajął znacznik img ze zdjęciem. Zawsze zdjęcie jakbym nie zrobił jest albo wyżej albo niżej. Znaczy wysokość nie dopasowuje się do wysokości diva z h1.

Jak wy byście to zaprogramowali aby działało jak należy ??

 

Tutaj zrzut z photoshopa jak chciałbym aby to wyglądało.

komentarz 31 sierpnia 2017 przez KoruS Obywatel (1,630 p.)
daj ss jak wygląda to co zrobiłeś + daj skrypty html i css

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2017 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)

Najłatwiej: float:left + box-sizing: border-box.

Najszybciej: flex + box-sizing: border-box.

Najbardziej hipstersko: grid + column-gap.

Wszystkie metody łączy .container (w gridzie pewnie można to nieco inaczej - nie znam go na tyle dobrze, aby jednak być pewnym). Wszystko tutaj jest kwestią użycia jednej z wyżej wymienionych metod. Jeżeli idzie o box-sizing, to materiał na ten temat przygotowało koduje. Budowanie stron za pomocą float: left jest wyjaśnione w kursach p. Zelenta i w wielu innych miejscach w internecie. Na temat fleboxa oraz grida - analogiczne :). 

Jeżeli nie rozumiesz na czym polega tworzenie stron za pomocą ww. "technologii", to warto to przetrenować. Będziesz miał później zdecydowanie łatwiej :).

komentarz 31 sierpnia 2017 przez andrzej-cs Początkujący (300 p.)
box-sizing: border-box użyłem oczywiście, nawet dodałem sobie do reset.css

Natomiast gdy dodaję zdjęcie w img zawsze jest to samo. Jak jest zwykły div to wtedy wszystko super, dopasowuje się. Trudno, zrobię to w media queries dla poszczególnych rozdzielczości, to w sumie kwestia dopasowania wysokości. Ale dzięki, zaraz sobie to przestudiuję.
komentarz 31 sierpnia 2017 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)

Zawsze obrazek możesz dać w diva z  wysokością, nadać overflow:hidden i wsadzić do niego obrazek z width: 100%.  Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie.

komentarz 31 sierpnia 2017 przez andrzej-cs Początkujący (300 p.)
Podstawiałem też jako tło w CSS. Chciałem ten element z pierścionkiem na czerwonym tle zrobić responsywny, aby skalował się z tym divem obok niestety jest problem....
komentarz 31 sierpnia 2017 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)

Pamiętaj, że zawsze możesz pobawić się background-position. Jeżeli pierścionek jest na samym środku, wystarczy background-position: center center. Będzie na środku niezależnie od wielkości bloków, ale wtedy musi być jako tło.

komentarz 31 sierpnia 2017 przez andrzej-cs Początkujący (300 p.)
Nie da się po prostu zrobić aby pierścionek wraz z divem obok nie zależnie od rozdzielczości skalowały się zachowaniem proporcji oraz stałej wysokości ? Bo docelowo chcę to uzyskać.
komentarz 31 sierpnia 2017 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)

Grid jest w stanie to zapewnić. Ewentualnie można się bawić niewygodnymi vh i vw.

1
komentarz 31 sierpnia 2017 przez andrzej-cs Początkujący (300 p.)
Nigdy szczerze z tych gridów nie korzystałem.

I nie jest to widzę, aż tak proste do ogarnięcia. Znaczy proste pewnie jest ale nie jest tak prosto tego ogarnąć.

Spróbuję z tym overflow dla kontenera, który do trzyma.
komentarz 31 sierpnia 2017 przez andrzej-cs Początkujący (300 p.)
Z overflow dla kontenera niestety obrazek jest ucinany.

Jakby miało to wyglądać w moim przypadku z tym gridem ? Aby obydwa divy zachowały taką samą wysokość ?

 

Może ktoś pomóc ?
komentarz 31 sierpnia 2017 przez andrzej-cs Początkujący (300 p.)
dodałem do kontenera display: flex

teraz w górę skaluje się ładnie ale jeżeli zmniejszam do 320px to obrazek staje się mniejszy od diva z h1

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 829 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2019 w HTML i CSS przez Fover3241 Nowicjusz (230 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,052 wizyt
pytanie zadane 12 października 2018 w HTML i CSS przez fotoman Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 23,177 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2017 w HTML i CSS przez Ziom Początkujący (430 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...