• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ogłoszenia - zmiana regulaminu, nowy moderator, dodatki

Object Storage Arubacloud
+38 głosów
1,369 wizyt
pytanie zadane 30 sierpnia 2017 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Witajcie,
Mam do ogłoszenia kilka bieżących spraw.

1. Przygotowaliśmy niewielkie zmiany w regulaminie forum. Są to głównie małe dopowiedzenia, doprecyzowania itd. W niektórych momentach jest to też tylko formalne zapisanie punktów, które i tak w praktyce są realizowane. Nowy regulamin dostępny jest tutaj, a w życie wejdzie za 14 dni – daję ten czas na przyzwyczajenie się do nowych zapisów. Zmienione lub dodane elementy oznaczone są szarym tłem. Proszę o uważne zapoznanie się z nimi. W przypadku gdy ktoś nie akceptuje zmian ma oczywiście prawo poprosić o usunięcie konta – wolałbym jednak jakąś informację, abyśmy mogli razem pomyśleć jak temu zaradzić :)

Krótko omówię najważniejsze zmiany:

- 2.1.10. każdy link prowadzący do programu partnerskiego lub innej strony, z której umieszczający go ma otrzymać bezpośrednią korzyść, musi być w wyraźny i zrozumiały sposób oznaczony.

W głosowaniu administracji i ekspertów postanowiliśmy, że każdy link umieszczany w postach zawierający program partnerski ma być w czytelny sposób oznaczony. Co to znaczy "wyraźny i zrozumiały sposób"? Cokolwiek, co będzie jasne dla każdego. Może to być na przykład: "polecam tego laptopa (link zawiera program partnerski)". Ma to trochę rozjaśnić sytuację z takowymi linkami. Nie ma ich u nas aż tak wiele, ale zdarzają się. Myślę więc, że będzie to dobre usprawnienie.

- 2.3.3. postarać się udzielić jak najlepszej pomocy, starając się przy tym nie podać gotowego rozwiązania.

Chciałbym zwrócić tutaj uwagę na jedną rzecz: "postarać się" - proszę więc nie traktować tego jako zakaz dawania gotowych rozwiązań, bo czasem jest to po prostu konieczne. Chodzi o to, aby tam gdzie to możliwe, pomagać, naprowadzać i uczyć, a nie rzucać od razu gotowcem.

- Cały punkt 2.5. dotyczący wiadomości prywatnych dodany jest z powodu wymagań prawnych. W przypadku na przykład spamu w prywatnych wiadomościach do tej pory wgląd nie był prawnie uregulowany. Teraz już jest, jednak oczywiście nikt bez żadnych specjalnych przesłanek nie przegląda tych wiadomości – bądźcie zupełnie spokojni.

- 3.1.1. W razie znalezienia odpowiedzi w sposób inny niż poprzez pytanie zadane na forum, Pasjonat ma obowiązek podania źródła, z którego uzyskał odpowiedź lub wytłumaczenie, jak do niej doszedł.

Często zdarza się, że ktoś zada pytanie, po czym nie uzyska żadnej odpowiedzi i zamyka je z powodem "znalazłem rozwiązanie". Takie coś nic nam jednak nie daje – ktoś, kto trafi na to pytanie w przyszłości nadal nie znajdzie pomocy. Stąd zapis, aby podanie rozwiązania było konieczne.

- 5.4.1. Jego uprawnienia są przypisane tylko do jednej kategorii na forum. Ekspert może w niej edytować posty, wybierać najlepsze odpowiedzi, pokazywać i ukrywać treści oraz zamykać i otwierać pytania.

Dodanie uprawnień edycji oraz otwierania i zamykania pytań dla ekspertów. Będą mogli oni teraz pomóc przy moderacji pytań, jeżeli oczywiście będą chcieli – nadal ma być to ranga bardziej honorowa.

 

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to można śmiało pisać, lecz do najbliższej zmiany już raczej dołączone nie zostaną. Zmiany były dyskutowane wśród administracji i ekspertów forum.

 

2. Do ekipy moderatorów zechciał powrócić event15, który jakiś czas temu sam zdecydował się zrezygnować z funkcji. Przeprowadziłem głosowanie wśród administracji i większość opowiedziała się "za". Tak więc witamy znów na pokładzie :)

 

3. Wraz z Argeento przygotowaliśmy nowe usprawnienie w działaniu forum. Otóż od dziś nie musicie już odświeżać strony głównej! Nowe pytania, odpowiedzi oraz głosy pojawią się automatycznie dzięki zastosowaniu websocketów.

Przy okazji wyłączyliśmy możliwość głosowania na listach pytań – chyba nie trzeba tego specjalnie tłumaczyć: nikt, kto chce normalnie zagłosować, nie będzie tego robił bez przeczytania tematu. Co prawda czasem może zdarzyć się, że na przykład ktoś temat przeczyta, wróci na listę i dopiero zechce zagłosować, lecz to raczej jednostkowe przypadki. A w ten sposób wyeliminujemy część spamerów i uprościmy layout. Zwiększyliśmy też ilość wyświetlanych na stronie głównej pytań – z 20 na 26, aby było widać więcej aktywnych tematów.

Mam nadzieje, że nowy dodatek będzie użyteczny. Bardzo dziękuję argeento za pomoc przy tworzeniu tego dodatku i cały wkład w nasze forum. Wszystkich zainteresowanych pomocą przy rozwoju kodu forum (do czego ciągle zachęcam, choć wiem, że nie jest łatwo) mogę również poinformować, że na serwerze dostępny jest node.js. Jeśli ktoś miałby jakieś propozycje jego kolejnych zastosowań dla forum to można śmiało pisać.

 

To by było na tyle ode mnie. Dziękuję za uwagę :)

1
komentarz 30 sierpnia 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)

3. Wraz z Argeento przygotowaliśmy nowe usprawnienie w działaniu forum. Otóż od dziś nie musicie już odświeżać strony głównej! Nowe pytania, odpowiedzi oraz głosy pojawią się automatycznie dzięki zastosowaniu websocketów.

Takie szybkie pytanie z mojej strony: czy ten ficzer odnosi się tylko do głównej? Osobiście częściej zaglądam w "ostatnią aktywność" i myślę że tam również by to fajnie zdało egzamin. :)

1
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
W chwili obecnej tak, tylko dla strony głównej. Zobaczymy jak się wszystko będzie sprawowało, nie wykluczam rozwoju na inną podstronę. Z pewnością na "ostatniej aktywności" również by się to przydało :)
1
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Bardzo dobrze że w życie wszedł pkt 3.1.1. była to plaga tego forum :)
komentarz 31 sierpnia 2017 przez maciek061 Gaduła (4,490 p.)
Przy okazji, moja propozycja ulepszenia forum: umożliwić upload zdjęć w wyższej rozdzielczości. Często na takim screenie po prostu nie widać tego, o co chodzi. Pozdrawiam.
komentarz 31 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Fakt, często bywa to problemem. Taka poprawka jest już nawet przygotowana, @xandros napisał kod uploadujący na serwer oryginalne zdjęcie. Jeszcze jednak tego nie wdrożyliśmy.

7 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2017 przez Kamil Łydka Stary wyjadacz (13,600 p.)

Argeento jak na prawdziwego eksperta przystało bardzo ładnie i prężnie rozwija nasze forum. Wielkie gratulacje dla niego za dobrą robotę, którą tutaj wykonuje. Nowa zmiana na pewno usprawni i umyli korzystanie z forum.

Aż strach pomyśleć czym następnym zaskoczy. surprise 

+3 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

3. Wraz z Argeento przygotowaliśmy nowe usprawnienie w działaniu forum. Otóż od dziś nie musicie już odświeżać strony głównej! Nowe pytania, odpowiedzi oraz głosy pojawią się automatycznie dzięki zastosowaniu websocketów.

surpriseyes 

2
komentarz 30 sierpnia 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

kurde!
skopiowałam sobie ten punkcik, żeby wyróżnić go w komentarzu, bo zdecydowanie najfajniesza wiadomość, ale mnie ubiegłeś :<

coraz piękniej tu mamy heart

1
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Cieszę się bardzo, że się podoba :)
komentarz 31 sierpnia 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Chciałbym zauważyć, że na MacOS to nie działa ;)

No i dodatkowo warto byłoby jakoś zaznaczać na tabie strony, że pojawiły się nowe aktywności chociażby dopisanie "*" na początku zakładki.
komentarz 31 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Chciałbym zauważyć, że na MacOS to nie działa ;) 

Podaj więcej informacji jeśli możesz. Jaka przeglądarka? (pewnie Safari) Wersja? Konsola czysta czy jakieś błędy?

No i dodatkowo warto byłoby jakoś zaznaczać na tabie strony, że pojawiły się nowe aktywności chociażby dopisanie "*" na początku zakładki.

Hmm, na początku zakładki pojawia się nawias z ilością powiadomień jeśli są (też doładowywane asynchronicznie oczywiście), więc nie wiem czy jest jeszcze sens dorzucać to. Można pomyśleć.

1
komentarz 31 sierpnia 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Heh, wyszło na to, że adblock mi blokował :) Ilość powiadomień to jest jedno - mówi ile rzeczy jest konkretnie do mnie. Gwiazdka pomogłaby mi na monitorze śledzić czy jest coś nowego bez weryfikowania tytułów czy kolejności postów. Łatwiej jest zobaczyć gwiazdkę w tabie i dopiero na nią zareagować (nawet nie będąc na tym tabie) niż wejście w taba i sprawdzenie kolejności postów ;)
komentarz 31 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Rozumiem, pomyślimy nad tym :)
1
komentarz 31 sierpnia 2017 przez niezalogowany
Imo gwiazdka to świetny pomysł - w weekend postaram się zaimplementować.
3
komentarz 31 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Żeby tylko weekendu Ci nie zabrakło na to wszystko co można by zaimplementować :D
komentarz 1 września 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
@event15, urlop? :>
komentarz 2 września 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
co urlop?
+2 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Ja bym dodał jakiś zapis do regulaminu odnośnie treści tematu pytania. Często widzę pytanie pokroju "Java - problem" jest to dosyć irytujące, taki temat nic nie mówi i zniechęca do odwiedzenia tego pytania i ewentualnej pomocy. Zamiast tego pytania mogłyby być zadawane mniej więcej tak: "Błąd podczas wczytywania pliku w Javie" czy coś w tym stylu.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Fakt, występuje to dość często. Jednak zabezpieczenie regulaminowe co do tytułu pytania już jakieś mamy:

 

2. Zadając pytanie Pasjonat zobowiązany jest do przestrzegania następujących zasad:

    B. temat pytania powinien zwięźle i dokładnie określać problem,

Pytanie tylko jak będzie to przez nas egzekwowane. Myśleliśmy też o np. jakiejś dodatkowej informacji po wpisaniu słowa "problem" w tytuł - wyskakujący czerwony komunikat jak przy SPOJu, aby starać się użyć dokładniejszych słów? Ktoś nawet mówił, aby całkowicie zakazać użycia słowa "problem" w tytule, ale nie wiem czy to nie jest zbyt radykalne.

1
komentarz 30 sierpnia 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)

Zapis w Regulaminie odnośnie precyzyjnego nazywania obecnie już istnieje, ale Regulamin swoje, a drodzy Pasjonaci swoje... ;)

Zadając pytanie Pasjonat zobowiązany jest do przestrzegania następujących zasad:

  1. przed zadaniem pytania należy sprawdzić przy użyciu wyszukiwarki czy podobne lub identyczne pytanie nie zostało już zadane,

  2. temat pytania powinien zwięźle i dokładnie określać problem,

Drobna pomyłka formalna ("temat" miast "tytuł") zostanie wyeliminowana w nadchodzącym uaktualnieniu Regulaminu.

komentarz 30 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Drobna pomyłka formalna ("temat" miast "tytuł") zostanie wyeliminowana w nadchodzącym uaktualnieniu Regulaminu. ;)

Potwierdzam, jako że to tylko (albo czasem "aż") jedno słowo dodałem jeszcze do przygotowanej poprawki. 

komentarz 30 sierpnia 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
To może do punktów mówiących jak zadać pytanie dodać przykład i doprecyzowanie jak zadać pytanie, coś pokroju co podałem powyżej.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Szczerze mówiąc wątpię, że jakieś doprecyzowanie w regulaminie pomoże pokonać to, czego nie możemy pokonać wyjaśnieniami w FAQ: https://forum.pasja-informatyki.pl/faq#na-co-zwrocic-uwage-zadajac-pytanie, czy nawet krótkim wyjaśnieniem nad samym tytułem "czego konkretnie dotyczy pytanie? Unikaj słów: problem, nie działa, pomocy etc.". Rozważyć oczywiście można.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
To pozostaje chyba tylko zgłaszać takie pytania.
komentarz 31 sierpnia 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)

To pozostaje chyba tylko zgłaszać takie pytania.

Jasne. :) To co napisałem do Hipcio tyczy się jak najbardziej również i tego tematu:

Ze swojej strony zachęcam do zgłaszania takich treści - ekipa moderacyjna nie wszystko widzi. smiley

+2 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2017 przez niezalogowany
edycja 30 sierpnia 2017

W razie znalezienia odpowiedzi w sposób inny niż poprzez pytanie zadane na forum, Pasjonat ma obowiązek podania źródła, z którego uzyskał odpowiedź lub wytłumaczenie, jak do niej doszedł.

W jaki sposób taki użytkownik będzie rozliczany z regulaminu? Co jeżeli autor pytania zniknie i nigdy nie uzupełni, a temat pozostaje jak widmo? Nadal czasami zdarza mi się trafiać na takie tematy (tu chcę zaznaczyć, że chodzi mi nie tylko o forum pasja informatyki). Jakimś cudem trafiają one na pierwszą stronę wyszukiwarki i utrudniają znalezienie właściwej odpowiedzi. Jestem zdania, że takie tematy po pewnym czasie powinny być kasowane, jeżeli nie przedstawiają jakiejkolwiek wartości merytorycznej dla potomnych.

komentarz 30 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie mamy żadnych specjalnych narzędzi. Możemy po prostu upomnieć, poprosić, ewentualnie zablokować konto gdyby ktoś robił to uporczywie. Niestety, nie ma tu sposobu aby kogoś zmusić do podania rozwiązania. Osobiście gdy widzę, że ktoś zamknął pytanie i nie podał wyjaśnienia to proszę o dopisanie przez PW albo od  razu wyrzucam pytanie, jednak nie wszystko da się też wyłapać.
1
komentarz 31 sierpnia 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)

Jestem zdania, że takie tematy po pewnym czasie powinny być kasowane, jeżeli nie przedstawiają jakiejkolwiek wartości merytorycznej dla potomnych.

Również uważam podobnie. Kiedy nowa wersja wejdzie w życie, takie tematy będą mogły być z czystym sumieniem usuwane. Do tej pory nie mieliśmy podstaw do takiego działania. Ze swojej strony zachęcam do zgłaszania takich treści - ekipa moderacyjna nie wszystko widzi. smiley

+2 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2017 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Te odświeżanie to bajka <3 :D ale ma jeden drobny błąd w HTMLu pobieranym przez WS są ucinane białe znaki i tagi na stronie głównej się sklejają ;) Z czystej ciekawości jak działa wasz WS? Odpytuje PHPa co jakiś okres czasu i rozsyła do wszystkich? Czy jest to jakoś ładnie wbudowane w PHP? A może nasze forum nie jest oparte o PHP ? Sam serwer WS pisaliście w nodeJS czy czymś innym się bawiliście ? :D
2
komentarz 31 sierpnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

O, faktycznie. Nawet nie zauważyliśmy ucinania tagów, chyba testowaliśmy głównie na ciemnym motywie i stąd przeoczenie.

Działa to w ten sposób, że forum w momencie wykonania określonej akcji przez użytkownika (np. dodanie odpowiedzi czy zagłosowanie) wysyła informację serwerowi w Node. Ten następnie pobiera nową listę pytań z serwera forum i rozsyła do wszystkich klientów podłączonych do websocketa. Bardzo prosty mechanizm. Do ideału niestety jeszcze mu daleko, ale skrypt forum nie za bardzo jest przystosowany do tego. Websocket jest w Node.js, forum oczywiście nadal w PHP. 

A kod tego dodatku dostępny jest publicznie tu i tu.

2
komentarz 31 sierpnia 2017 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
O kurcze nie wiedziałem ze forum jest open source :D  Następnym razem bugi zgłoszę na githubie ;)
+2 głosów
odpowiedź 4 września 2017 przez kordix Gaduła (3,910 p.)
Teraz jeszcze tylko ulepszyć forumową szukajkę to byłby full wypas
+1 głos
odpowiedź 1 września 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Co do samego regulaminu. Nie da sie jakos ustawic, zeby byl om pokazany zaraz po rejestracji i wymagal zaakceptowania? Mysle, ze ulatwiloby to postepowanie w sprawie tematow, ktore nie trzymaja sie szablonow, regul i moglyby by byc, automatycznie usuwane.
komentarz 1 września 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Automatycznie takiej opcji chyba nie mamy, zaprogramować po swojemu wszystko można. Wątpię jednak, aby coś to w praktyce dało. Regulaminów z reguły po prostu nikt nie czyta. A na formularzu rejestracji mamy "Rejestrując się potwierdzasz, że akceptujesz nasz Regulamin i zapoznałeś się z FAQ. Jest to ważne, abyśmy razem mogli zadbać o porządek i dobre zasady na forum". Także w praktyce możemy i tak automatycznie usuwać, bo użytkownik potwierdza, że regulamin zaakceptował.
komentarz 1 września 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
To mysle, ze byloby to na prawde dobre, bo innaczej zaczyna sie poprawianie osob itd, albo gdy chce sie tek owej osobie pomoc, a nie wkleila kodu w bloczek, to jest ciazko, a jeszcze ciezej, gdy np. kod jest masakrycznie napisany, chodzi o formatowanie. Mysle, zo do FAQ, mozna dodac temat odnosnie formatowania, i wkleic strone, nie pamietam nazwy, ktora sama formatowala kod :)
komentarz 1 września 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Okej, coś pomyślimy w FAQ :) Dzięki za sugestię.
komentarz 1 września 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Nie ma za co :)

Podobne pytania

+33 głosów
1 odpowiedź 643 wizyt
+23 głosów
8 odpowiedzi 1,110 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 333 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...