• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Poziom wiedzy, game developer

VPS Starter Arubacloud
+9 głosów
664 wizyt
pytanie zadane 30 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez BitCash Początkujący (300 p.)
W wieku 15 lat uczyłem się Pythona, sama nauka sprawiała mi wiele frajdy ale kiedy doszła matma i trudniejsze zagadnienia, funkcje, poddałem się. Pochlałem, poćpałem, poznałem świat, i skończyłem w UK na zmywaku.
Aktualnie mam 23 lata. Pół roku temu zacząłem na nowo, z tym że jeszcze nie tknąłem kodu - tłukłem godzinami matmę, fizykę i angielski po robocie. Stwierdziłem że samo klepanie kodu nic nie da, skoro nie mogę wnieść tutaj nic z własnej mózgownicy. Jako że zaczynałem od samej podstawówki, według moich korepetytorów, jesteśmy aktualnie na poziomie 1 liceum, więc myślę że jak na półroczny fakultet jest "nie źle" . Dzisiaj siadam na kompa i po pół roku stwierdzam że nadal nie potrafię programować, mimo tego że nie opuściłem domu całe przez całe 6 miesięcy, jedynie do pracy. Zastanawiam się czy nie porywam się z motyką na słońce, próbując skomponować ten trójkąt w jedną całość i czy w ogóle wystarczy mi czasu na programowanie, skoro stoję w punkcie, w którym ludzie w moim wieku stali 10 lat wcześniej. W przyszłości chciałbym zostać game developerem, chociaż kiedy patrzę na to z dzisiejszej perspektywy, wydaje mi się że równie dobrze mogę zostać Kaczyńskim, może nawet łatwiej by mi poszło...
Wiem że bez tych trzech przedmiotów nie ma co startować, że w grach fizyka i matematyka i angielski to podstawa.
Nie chodzi o to że jestem zmęczony, jestem w pełnij zapalonym uczniem, chwilowo zniechęconym ograniczeniami jakie stawia mi mój własny mózg, głównie poprzez moje wcześniejsze zaniedbania.
Zastanawiam się jaki ogrom wiedzy muszę jeszcze przyswoić, żeby być "początkującym", do jakiego poziomu(określanego przez szkolnictwo) muszę dojść, żeby gdzieś zaistnieć.
Sama nauka i poznawanie świata od strony przedmiotów ścisłych sprawia mi wiele radości, jednakże fajne byłoby gdybym te 180 godzin w miesiącu mógł spędzić na rozwijaniu swoich umiejętności w pisaniu kodu, a nie myciu patelni. Dzisiaj wielki dzień bo napiszę ponownie "Hello World". Postaram się włączyć do tych pięciu godzin dziennie naukę C++, może odpuszczę chwilowo matmę, gdyż pochłania mi najwięcej czasu. Muszę odpuścić, bo co to za przyjemność smażyć naleśniki, a żreć mąkę, jajka i mleko oddzielnie.
Mimo tego iż ludzie zwykle piszą że pierwszy język nie ma znaczenia, że wystarczy zacząć pisać a kolejny przyswaja się już z górki, to próbowałem dowiedzieć się czy warto zaczynać od C++ czy też C#, ale odpowiedzi są tak zróżnicowane że wybrałem po prostu nowszy.
Jeśli ktoś miałby jakąś radę, krytykę, słowo otuchy lub zażenowania, to proszę komentować.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Jeśli ktoś miałby (...) słowo otuchy (...)

Jak na osobę z niewielkim wykształceniem, to piszesz całkiem poprawnie yes

1
komentarz 30 sierpnia 2017 przez BitCash Początkujący (300 p.)
Haha dzięki ;).
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)

Nie myl inteligencji z wykształceniem.

Niegdy nie należy odpuszczać. Idź do celu małymi krokami, ale osiągnij ten cel.


"Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma" Mt 13,12 

 

komentarz 30 sierpnia 2017 przez BitCash Początkujący (300 p.)

Nigdy nie należy odpuszczać. Idź do celu małymi krokami, ale osiągnij ten cel.

Tutaj koliduje ograniczona ilość czasu za życia. Im więcej poznaje odpowiedzi, tym więcej powstaje pytań i rozszerzają się horyzonty do których zmierzam. Nie chciałbym też przepisywać z kartki na kod, jak tłumacz. Ale myśleć o tym i stać w miejscu też niema sensu.

 

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2017 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Super ze się starasz i jeśli nie zabraknie ci wiary w samego siebie jestem pewny ze ci się uda!

Co do samej matmy i fizyki można to dodać w trakcie a nie zawsze jest to potrzebne. Sama fizyka w dużej mierze opiera się na gotowych bibliotekach, box2D, havok, physX prze co samych wzorów znać nie musisz bo ich implementacje już masz gotowe. Jeśli zależy ci na szybkiej zmianie pracy powinieneś wyznaczyć sobie jakiś pośredni cel. Może jakiś programista stron internetowych w PHP? Nie wymagało by to od ciebie ani matmy ani fizyki a zdobywał byś juz doświadczenie w programowaniu.

p.s.

C# jest nowszy.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez BitCash Początkujący (300 p.)
Dziękuję.
Może tutaj jest sedno całej sprawy, może rzeczywiście powinienem obrać jakieś półśrodki i zmienić nieco taktykę działania - mówię tutaj o PHP. Czytałem kiedyś że jeśli chcesz zacząć programować to rób to w kierunku który wywołuje u Ciebie motylki w brzuchu, bo inaczej szybko stracisz motywację do działania i nauki. Chcę zostać game developerem, jednakże programowanie stron, jako tako wydaje się całkiem niezłą alternatywą. Zamiast walić taranem do wrót, może lepiej dogadać się ze strażnikami.
To jest dobry pomysł. Ale czy znajdę rzeczywiście pracę bez doświadczenia?
komentarz 30 sierpnia 2017 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Każdy kiedyś zaczynał bez doświadczenia ;)
komentarz 30 sierpnia 2017 przez BitCash Początkujący (300 p.)
Czyli równie dobrze mógłbym uczyć się C++, i w tym kierunku szukać pracy. Jest jakiś haczyk?
0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Nie musisz pracować przy silniku, gdzie potrzeba dużo matmy i fizyki (trzeba też znać C++). Ale możesz pracować przy gameplayu, gdzie już mniej trzeba matmy, albo jako np. programista UI

Co do języków to popatrz sobie na oferty pracy. W większości C++ i C# i Python/Lua do skryptowania

 

Tutaj masz fajny filmik o programowaniu w gamedev'ie:

https://www.youtube.com/watch?v=zcO_t5wKaF4
komentarz 30 sierpnia 2017 przez BitCash Początkujący (300 p.)
Sprawdzałem wcześniej i rzeczywiście oferują nawet pracę, nawet z możliwością poznania Lua od zera.
Dzięki za linka. Przyda się bo tak naprawdę mam jedynie szczątkowe informacje o tym jak tworzy się gry, a tu filmik 2.30h więc kawka i heja.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Na tym kanale jest jeszcze więcej ciekawych filmów, więc je też możesz obejrzeć
0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2017 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Jeśli chcesz zaoszczędzić na czasie i boisz się fizyki oraz matematyki to ucz się C# i Unity. Programowanie w tych technologiach jest znacznie uproszczone a i możliwości są nie byle jakie tym bardziej, że mają bardzo duże wsparcie ze strony MS.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez BitCash Początkujący (300 p.)
To nie jest tak że boje się fizyki i matematyki, chodź co prawda chciałbym zaoszczędzić na czasie. Problem tkwi w tym że gdybym mógł już pracować w ZAWODZIE, choćby za taką kasę żebym miał gdzie mieszkać i co zjeść, to mój rozwój szedłby 2x szybciej, chociaż wiem że programista rozwija się całe życie ale ja z moimi "umiejętnościami" chciałbym dogonić chociaż tego najgorszego.

Z nauki matematyki i fizyki nie chcę rezygnować bo czuje jak zaczynam rozumieć świat z zupełnie innej strony, bardzo ciekawy efekt. Jednak myślę jaki czas zajmie mi dojście do tego poziomu żeby jakiś pracodawca mnie był chętny mnie zatrudnić.
A wtedy to już z górki, ważne żeby nie tracić czasu, bo straciłem już go za dużo.

I tak już sporo się dowiedziałem, dlatego warto pytać.
0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
edycja 30 sierpnia 2017 przez Zero
Wielki szacun za twoją postawę, świetnie że się nie poddajesz.

Wydaje mi się, że bardzo ważne jest żebyś potrafił się szybko uczyć, to może pomóc https://www.coursera.org/learn/learning-how-to-learn Na twoim miejscu próbowałbym się zorientować czy nauka Pythona ma sens, może lepiej poćwiczyć C# bo on daje większe możliwości rozwoju w tej branży.

Próbowałeś wyszukać firmy które się tym zajmują i dowiadywać się czy chcą kogoś na staż? Chodzi o to żebyś dowiedział się co musisz potrafić by się załapać. Wtedy można rozpisać plan nauki. Nie wiem czy pisanie stron WWW jest dobrym pomysłem, to może odciągnąć od prawdziwego celu.

Były tu na forum informacje o konkursie na napisanie gry  i link do forum. Takie miejsce bardzo pomogłoby zorientować się jak to wygląda i miałbyś ciągle nowe pomysły i motywację do kodowania.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez BitCash Początkujący (300 p.)
Dzięki za zaangażowanie.
Zalogowałem się na podanym linku, sporo materiału, przeanalizuje sobie na spokojnie.

Z Pythonem zaczynałem na początku, bardzo przyjemnie się przyswajał ale wiem że w moim przypadku bardziej będzie właśnie przydatny C# lub C++. Sugerujesz żeby zacząć od C#?
Idąc o krok dalej - jaki kompilator?

Czytałem kilka takich ogłoszeń ale zwykle są to informacje ogólnikowe, ciężko byłoby z nich skategoryzować w jakim kierunku mam się przemieszczać.
Jednocześnie podsunąłeś mi pomysł, by po prostu zadzwonić do nich i zapytać o szczegóły stażu.
 

Szperam po necie i rzeczywiście są takie konkursy, ostatni odbył się we wrześniu.

Myślałem też nad takim kursem https://coderslab.pl/warszawa
To 7 tygodni, nauki z tym że jeśli sam nauczę się C# to chyba jedynie mógłbym pójść poznać jakiś inny język. Podobno też szukają dla Ciebie pracy od razu po kursie, dość drogo bo 10 tysięcy biorą za kurs, ale teraz kiedy całymi dniami się uczę i tak nie mam co zrobić z kasą, wiec nie miałbym problemu  z taką inwestycją.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Jeśli używasz Windowsa to najlepsze do C# jest darmowe Visual Studio Community https://www.visualstudio.com/thank-you-downloading-visual-studio/?sku=Community&rel=15

C# możesz opanować dużo szybciej niż C++.  Tutaj jest dobrze opisane czego możesz się spodziewać po Coderslab https://bootcampy.pl/artykul/bootcampy-java-porownanie-polskich-szkol-programowania/
komentarz 30 sierpnia 2017 przez BitCash Początkujący (300 p.)
Świetna strona, przyda się przy wyborze kursu. Nie myślałem że jest taki wachlarz wyboru.
Lecę instalować ten kompilator.
Dzięki. ;)
0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2017 przez BitCash Początkujący (300 p.)
Poczytałem, pooglądałem i wiem co robić dalej.

Dzięki wszystkim za dawkę wiedzy, oraz ogromny zastrzyk motywacji. :)
To wiele dla mnie znaczy.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
W takim razie melduj się w tym temacie raz w tygodniu i zdawaj relacje z postępów w nauce :P

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 143 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 163 wizyt
+3 głosów
14 odpowiedzi 2,451 wizyt
pytanie zadane 20 września 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez uczeń1998 Obywatel (1,930 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...