• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki framework do mniejszych projektów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,118 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2017 w PHP przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 29 sierpnia 2017 przez manjaro
Wiem wiem podobnych pytań było już kilka ale jakoś nie znalazłem tam wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Robię znajomemu sklep internetowy. Piszę w czystym PHP, bez żadnych szablonów itp. W zasadzie to już mam prawie koniec ale czuję że to nie jest najlepsze rozwiązanie a poza tym chciałbym na przyszłość robić to jak należy.

Zacząłem rozglądać się za jakimś odpowiednim frameworkiem do tego typu zadań i jakoś w każdym coś mi nie pasuje.

Przede wszystkim czego oczekuję - żeby był w miarę prosty i żeby szybko dało się postawić CRUDy. Zacząłem od Laravela i chyba jest dla mnie najlepszy bo ma generator CRUDów ,migracje, wbudowany system szablonów blade. Aha i jakaś prosta integracja z bootstrapem. Pewnie BS można podpiąć do każdego frameworka ale wiem że na przykład w railsach jest do tego specjalny gem żeby było prościej i szybciej.

Poczytałem że niby microframeworki są łatwe i szybkie do nauczenia ale coś mi się wydaję że nie do końca tak jest. Na przykład na yt znalazłem tutek do logowania. Niby prosta rzecz a tam wszystko się robi z palca, w dodatku tutek do samego logowania podzielony na 29 części!

Nie chce uczyć się Symfony bo to sporo nauki a ja nigdzie tej wiedzy i tak nie wykorzystam, uczę się raczej dla siebie pod małe proste projekty typu blog czy właśnie sklep, więc coś mniejszego mi wystarczy.

Niekoniecznie musi to być PHP. może ROR albo Django będą dla mnie lepsze?

Co byście mogli mi doradzić?

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Do sklepów internetowych służą z tego co się orientuję platformy e-commerce typu Magento (ta akurat jest oparta na Zend Framework). Jeśli chodzi o same frameworki, to chyba większość z tych popularnych również by się nadało, jak np. Yii2, w którym postawisz CRUDa w kilka minut (Gii) oraz Symfony, który wbrew pozorom nie jest taki trudny do nauki - przynajmniej według mnie - a uczy wielu dobrych praktyk.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
> szybko dało się postawić CRUD

Tak jak powiedział. Kilka minut w gii i gotowe.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dziękuję za odpowiedzi. Ale trochę chyba źle napisałem temat. Nie chodzi mi konkretnie o budowę sklepu. Ten sklep to tylko przykład. Chodzi mi ogólnie o małe projekty tego typu. Coś jak zamówienia w restauracji, biblioteka online, portal informacyjny... Czyli kilka podstron + baza danych + autoryzacja.
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
No to każdy wspierany framework/microframework.
+1 głos
odpowiedź 30 sierpnia 2017 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)

Co do platform sklepowych (e-comerce), to masz już dedykowane do tego narzędzia:

- magento

- stylus (beta)

- prestashop (bardzo hejtowana)

- wiele innych opartych na roznych frejmworkach (slim-php)

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego narzędzia do problemu. Dlatego na wstępie odradzam woocomerce na wordpressie. Ta platforma jest stworzona tylko do blogowania. Rozumiem, że da się na tym zbudować sklep, ale i tak lepiej ci to wyjdzie na np. magento.

Odnośnie tweeterowego bootstrapa. Z reguły cały wygląd robimy osobno. Ba nawet często (zawsze?) są zaimplementowane jakieś systemy templatek.

komentarz 30 sierpnia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
magento.. to chyba do molochow, presta czy quick cart sobie świetnie radzą w średich małych sklepach.

Pod magento to trza mieć raz mocny serwer, dedyk/vps + trochę wiedzy by to ogarniać. Zend   :D
komentarz 30 sierpnia 2017 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
Good to know : )
komentarz 30 sierpnia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dziękuję za odpowiedzi. Ale trochę chyba źle napisałem temat. Nie chodzi mi konkretnie o budowę sklepu. Ten sklep to tylko przykład. Chodzi mi ogólnie o małe projekty tego typu. Coś jak zamówienia w restauracji, biblioteka online, portal informacyjny... Czyli kilka podstron + baza danych + autoryzacja.
1
komentarz 5 września 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
edycja 5 września 2017 przez efiku

Robię znajomemu sklep internetowy. Piszę w czystym PHP, bez żadnych szablonów itp. W zasadzie to już mam prawie koniec ale czuję że to nie jest najlepsze rozwiązanie a poza tym chciałbym na przyszłość robić to jak należy.
 

Twój kod jest prawdopodobnie zmiksowany z html, zawiera dużo dziur. Biorąc pod uwagę, że uczyłeś się dla siebie, to nie patrzyłeś na daty kursów i raz masz mysqli a raz mysql, przez co nie wykorzystujesz pewnie najnowszego php7.  - Oczywiście mogę się mylić? Chciałbym, aby tak było..

Wybacz, ale ja mam naprawdę ogromny - do osób, które robią sklep po znajomości za "2k". Mam na tyle doświadczenia, że wiem co się tam znajdzie. Wiele osób może mnie wyśmiewać, zaraz posypie się fala hejtu, ale sorki - jestem zawodowym programistą, nie freelancerem. 
Ja ostatnio też dostałem polecenie z firmy zrobienia sklepu internetowego na magneto. Sam? Sam. Jaka była moja reakcja? Od razu mówię: Nie będę tego robić sam, bo sklep przy naszych obrotach tak zbudowany będzie generować masę strat po pewnym czasie. Dostałem polecenie znalezienia firmy która w miarę tanio to zrobi. Znalazłem, wycena? 14 tys. ;) ( apka e-commerce na komponentach symfony3) 

Nie chce uczyć się Symfony bo to sporo nauki a ja nigdzie tej wiedzy i tak nie wykorzystam, uczę się raczej dla siebie pod małe proste projekty typu blog czy właśnie sklep, więc coś mniejszego mi wystarczy.
 

Sklep, to nie mały projekt, ale poważna zabawa. Czyli Symofny to sporo nauki, a Laravel to odpalasz i działa? (Do pierwszego update, ale działa) :D hehe

silex -> w pozniejszym czasie zaczniesz rozszerzac o nowe moduly od sf, gdzie latwo ale z glowa przejdziesz do symfony. 

slim -> tu bedzie ladnie, ale tez przygotowania nie raz wymagac beda pracy i myslenia. 

system szablonow - obecnie najwygodniej wychodzi Twig.

Laravel- nie do sklepów. 

Blogi?  ciekawe rozwiązanie niesie ze sobą jekyll, funkcjonuje to tak: http://kot-zrodlowy.pl/

+ xandros

Jeśli chcesz zrobić szybko, a dobrze, to po prostu czerp z gotowych komponentów. Sklep zrobić na microfw, slim / silex. Ważny jest: routing, vaildator, jakiś ORM do bazy (po co się męczyć, choć wydajność.. hmm) jakieś ładne interfejsy dla modeli i przede wszystkim - kartka, długopis i wyrysować co potrzeba sklepowi, jakich  funkcjonalności. 

komentarz 5 września 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 5 września 2017 przez manjaro

Dziękuję efik za chciało Ci się tyle pisać. Więc tak. Mój kod jest rzeczywiście zmiksowany nie ma żadnego szablonu. Może zacznę od początku. Kolega poprosił mnie o zrobienie "prostej strony" dla jego działalności. Nie znając szczegółów zgodziłem się. Myślałem że to będzie coś w rodzaju one-page w bootstrapie. Później się okazało że on chce mieć na tej stronie bazę artykułów, aby klienci mogli zamawiać towar. No i oczywiście chce mieć możliwość edycji bazy towarów. No to się trochę skomplikowało bo głupio teraz powiedzieć że nie dam rady nie umiem... Na początek powiedziałem mu że zrobię ten panel administracyjny żeby mógł tam edytować towary i te towary będą wyświetlone na stronie. No i na razie to działa i funkcjonuje. Użyłem samego php. Obsługa bazy działa prawidłowo. routing raczej też. Oparłem się na tym przykładzie więc nie ma pomieszania mysqli oraz PDO. Zakupów nie implementowałem jeszcze bo chyba większa skala trudności. Sam koszyk, sesje, konta użytkowników to jest do zrobienia. Ale już obsługa płatności to chyba mnie przerasta na razie. W każdy razie na chwilę obecną wszystko działa, wydaje mi się że dobrze. Chociaż z pewnością jakieś bugi się znajdą. W zasadzie projekt jest skończony. Aha i nie robię tego za 2k tylko za free ;)

Wiem jednak że używając frameworków jest lepiej, ładniej, szybciej i bezpieczniej. Próbuję teraz zrobić to samo przy pomocy jakiegoś narzędzia. Poza tym mam w głowie pomysły na podobne aplikacje i chciałbym się już do tego zabrać porządnie.

Te mikroframeworki są czytelne łatwe i zrozumiałe. Mają jednak dla mnie dużą wadę. Że tam wszystko trzeba pisać z palca. Np całe połączenie z bazą danych. W laravelu wstawiam tylko w kod {{$towar->cena}} i gotowe. Nie muszę pisać ręcznie całej obsługi połączenia itd... Szukam czegoś takiego właśnie aby kod napisany przeze mnie był jak najkrótszy czyli tym samym najłatwiejszy. Poza tym mniej pisząc mam większą pewność że będzie mniej błędów ;)

 

0 głosów
odpowiedź 5 września 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
A czy  node.js nadaje się do tego?
komentarz 5 września 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Node byłby ok, gdybyś całą aplikację opierał np o architekturę Restful + JWT.
komentarz 5 września 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Tak zapytałem bo kompletnie nie znam tej technologii a przypadkiem trafiłem na przykład gdzie postawienie serwera w node.js to dosłownie 4 linijki kodu. Niby niesamowicie proste, ale pewnie zbudowanie aplikacji to już może być znacznie trudniejsze i może lepiej nie zagłębiać się w to.
komentarz 5 września 2017 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

architekturę Restful + JWT

A skąd takie dziwne założenie? Dywagowałbym, że nie da się zrobić żadnej aplikacji webowej choćby bez podstaw REST-a, niemniej nie widzę, czemu JWT miałoby być wymogiem. 

komentarz 5 września 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
To tylko przypuszczenie. JWT to dobry sposób na autoryzację korzystając z API.
0 głosów
odpowiedź 5 września 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)

Miałem kiedyś taki sam dylemat jak Ty teraz. Ponieważ cenię Pythona i znam jego możliwości w stopniu nieco większym niż podstawowy, to zacząłem przyglądać się Django. To jednak jest kobyła i stwierdziłem, że do mojego projektu jest za duży. Wiedziałem, że Python ma też inne frameworki, ale jakoś tak nie miałem motywacji, by do nich usiąść. Zacząłem czytać dokumentację Symfony i stwierdziłem, że jest ciekawa, ale jednak jest sporo nowych rzeczy do nauki, a ja potrzebuję coś na szybko. Ostatecznie projekt oparty na MVC napisałem w czystym PHP, starając się pisać z użyciem OOP i korzystać z automatycznego ładowania klas, przestrzeni nazw, szablonów i tym podobnych. Routing jest totalną amatorszczyzną, jednak to aż tak bardzo nie przeszkadza, bo założenie było takie, by aplikacja była uruchamiana lokalnie, a przeglądarka ma pełnić rolę BUI.

Niebawem planuję przepisać mój jeszcze większy projekt i myślałem, czy postąpić podobnie jak poprzednio, czy użyć w końcu jakiegoś frameworka. I tak natrafiłem na filmy o pythonowym Flasku, o którym słyszałem już wcześniej. Niestety tutek został przerwany, ale jest dobrym wprowadzeniem do tego, jak łatwo pisać aplikacje. Na przykład routing jest rozwiązany bajecznie prosto (film 2), nawet prościej niż w Symfony. Będąc prowadzonym za rączkę, możesz sobie stworzyć swój pierwszy mikroblog:

You want to develop an application with Python and Flask? Here you have the chance to learn by example. In this tutorial, we will create a simple microblogging application. It only supports one user that can create text-only entries and there are no feeds or comments, but it still features everything you need to get started. We will use Flask and SQLite as a database (which comes out of the box with Python) so there is nothing else you need.

Wtedy stwierdzisz, czy Ci ten framework odpowiada, czy nie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 129 wizyt
pytanie zadane 24 lipca 2021 w Ruby przez ::{}:: Gaduła (3,890 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 306 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2018 w Ruby przez Scypyon Gaduła (3,450 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 135 wizyt
pytanie zadane 20 października 2016 w Ruby przez Szalbik Początkujący (430 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,629 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...