• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy warto uczyc się programowania, jeżeli nie zamierzam zostać programistą ? Programowanie w CV.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,304 wizyt
pytanie zadane 27 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jakub12091 Nowicjusz (220 p.)
Hej !

Zastanawiam się, czy warto uczyć się programowania, jeżeli nie zamierzam zostać programistą. Wiem, że kodowanie świetnie rozwija i otwiera umysł, jednak mnie trapi bardziej hmmm.. praktyczne (?) wykorzystanie tego faktu. Załóżmy, że studiuję finanse, planuję zostać księgowym. Czy znajomość javy w cv (coś w stylu certyfikatu udemy) będzie jakąś zaletą w mojej sytuacji ? Czy pracodawcy zwracają na coś takiego uwagę myśląc sobie "o, koleś wie coś o programowaniu, kumaty człowiek, lubi się rozwijać", mimo iż jest to wiedza nieprzydatna dla księgowego ? Wiem, że nikt z Was nie wejdzie do głowy pracodawcy, ale może macie jakąś wiedzę albo doświadczenie na ten temat ;) Chciałbym, by to czego się uczę, jakoś 'pomagało' mi w przyszłości. Lubię programować, ale równie dobrze mogę w tym czasie pouczyć się niemieckiego, o czym myślę już od dłuższego czasu - a znajomość języka obcego to zawsze spory atut chyba w każdej branży.

Przeszukałem angielskie fora na ten temat i zdania są podzielone - część twierdzi, że umiejętność programowania zawsze jest mile widziana, druga cześć twierdzi że lepiej skupić się na wiedzy, która na pewno przyda się w danej pracy.  Jakie jest Wasze zdanie ?

Dzięki z przeczytanie i pozdrawiam !
komentarz 29 sierpnia 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
A ja znałem programistę, który dorabiał sobie, pisząc oprogramowanie dla księgowych właśnie. Python lub język R, postaw na któryś z nich, a będziesz cennym księgowym.
komentarz 21 maja 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

@Jakub12091, Zależy od poziomu w sumie
Jeśli ogarniałbyś języki pomagające w np analizie danych to w sumie fajna sprawa 

Byłbym raczej za wpisaniem tego w sekcji zainteresowań, o co rekruter/pracodawca pewnie zapyta cie na rozmowie
Wtedy możesz się wykazać i opowiedzieć o tym co umiesz 
Lub opowiadając o sobie wspomnieć o tym 

Jeśli firma nie zajmuje się typowo IT, możesz być przez to bardziej wartościowym pracownikiem, który poza klasycznymi obowiązkami miałby te dodatkowe 

Jeśli firma zajmuje się IT a ogarniałbyś programowanie i firma jest przyjazna dla pracowników, pewnie pozwoliliby ci spróbować pracy jako programista - np część zadań jako junior, ale większość dalej jako księgowy

Lub prosta możliwość zmiany stanowiska na programiste juniora 

Sam nie próbowałem, ale z tego co wiem przebranżowienie się w wewnątrz firmy gdzie już cie znają, jest duuużo prostsze od szukania pracy w innej firmie, w innej branży 

8 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 27 sierpnia 2017 przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)
Jako księgowy powinieneś zainteresować się Pythonem, który jest idealnym narzędziem do pracy z analizą danych, sporządzaniem różnych nawet najbardziej skomplikowanych wykresów. W pracy księgowego będziesz miał zapewne specjalistyczne programy stworzone do prowadzenia księgowości, niemniej jednak znajomość tego języka na pewno będzie atutem. Po drugie jest to bardzo prosty (składniowo) język i rzeczywiście programując rozwijasz umysł i zmienia się całkowicie myślenie- a zwłaszcza podejście do problemu ( i to nawet tych życiowych). Każdy powinien programować- niezależnie od wieku, czy profesji.
+2 głosów
odpowiedź 27 sierpnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Jeśli finanse to na Twoim miejscu bardziej kierowałbym się w stronę Excela, Baz danych oraz szeroko rozumianego Data Analysis. 

Nie wiem jak pracodawcy spojrzeliby na Javę, ale skoro masz swój kierunek, jara Cię to, to moim zdaniem skup się właśnie na nim. Tematem godnym polecenia dla Ciebie jest Forex. wink

2
komentarz 27 sierpnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Zapomniałem o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Język R

0 głosów
odpowiedź 27 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

lepiej skupić się na wiedzy, która na pewno przyda się w danej pracy

To przede wszystkim.

Jak masz jeszcze czas na robienie czegoś dodatkowo i chcesz traktować programowanie jako hobby to nie widzę problemu żeby tego nie robić. Z drugiej strony, jak uważasz, że jednak niemiecki bardziej by Ci się przydał - to odpowiedź już masz.

0 głosów
odpowiedź 27 sierpnia 2017 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)

Przeszukałem angielskie fora na ten temat i zdania są podzielone - część twierdzi, że umiejętność programowania zawsze jest mile widziana, druga cześć twierdzi że lepiej skupić się na wiedzy, która na pewno przyda się w danej pracy

I tutaj też takie odpowiedzi spotkasz. Musisz sam zdecydować. Ja jednak bym radził skupić się na tym co się przyda, na co pracodawcy jeszcze milej spojrzą (choćby na ten niemiecki), chyba że programowanie to twoja pasja i hobbystycznie lubisz to robić więc jak najbardziej warto, w innym wypadku szkoda czasu na przymusową naukę. 

Jeśli już to zainteresuj się rzeczami o których wspomniał wyżej Ehlert :)

komentarz 28 sierpnia 2017 przez Adille Początkujący (300 p.)
Równie dobrze można sobie zrobić chociażby kurs pierwszej pomocy jak już chcesz zapełnić czymś CV :)
0 głosów
odpowiedź 27 sierpnia 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
To bardzo zależy jakiego rodzaju księgowym chcesz być. Jeśli będziesz raczej trzymał się tego podstawowego zawodu, to zasięg niezbędnych technologii to Excel czyli Visual Basic for Applications i ew. dodatkowe technologie (dane masowe i statystyka -> język R, dane Big Data -> Python i ew. Java).
Jeśli jednak będziesz zajmował się finansami nieco głębiej (np. systemy transakcyjne), to nawet C++. Ale tu rynek jest bardzo wymagający.
0 głosów
odpowiedź 27 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Zastanawiam się, czy warto uczyć się programowania, jeżeli nie zamierzam zostać programistą.

https://www.youtube.com/watch?v=-HPXMa7UwWU

0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2017 przez Tomcio Użytkownik (580 p.)
Ja bym raczej bym szedł w porządną analitykę i wizualizację danych. Excel i VBA - tutaj typowa automatyzacja, raportowanie i bazy danych. Dodatkowo program R, Power BI.
0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2017 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
To jest forum programistyczne więc każdy będzie Cię tutaj namawiał żebyś się uczył programowania choćbyś miał jutro umrzeć. Każdy będzie się tutaj rozpisywał o wspaniałych językach programowania, które jego zdaniem zrobią z ciebie boga. Ale nie, jeżeli nie chcesz zostać programistą to nie ma sensu się uczyć programowania w Twoim przypadku. Jeżeli nie maiłbyś co robić albo nie wiedziałbyś kim chcesz być to ok ale moim zdaniem w Twojej branży masz o wiele ważniejsze priorytety. O wiele lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie matematyka oraz ekonomia i tak jak wspomniałeś np. j. Niemiecki jako dodatek. Co innego jakbyś chciał zostać programistą w swojej branży wtedy możesz sięgnąć po Matlab, R, Excel + VBA + C#, Java lub C++, mniej więcej w takiej kolejności w przeciwnym wypadku skup się na macie i ekonomii by rozszerzyć swoje możliwości, nauki starczy Ci z tych działów na całe życie.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 3,478 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,024 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...