• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nie działający system

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,469 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)

Dzień dobry,

Kilka dni temu postanowiłem zainstalować sobie Linux Ubuntu na laptopie. Aby to uzyskać stworzyłem nową partycję ( ok. 100GB ) i na pendrive wgrałem Linuxa za pomocą UNETBootin. Potem poszło z górki. Wystarczyło rozpocząć instalację. Jednak po kilku dniach zorientowałem się, że zawsze po uruchomieniu Linuxa psuje mi się port słuchawkowy. Było to bardzo uciążliwe, więc postanowiłem odinstalować Ubuntu. I tu zaczęły się schody. O ile do zainstalowania było dużo poradników to do usunięcia nie mogłem znaleźć żadnego. Więc postanowiłem wyczyścić partycję na której Ubuntu było zainstalowane. Razem z nią wyczyściłem też partycję wymiany danych i obie przydzieliłem do głównej partycji. Gdy to zrobiłem, postanowiłem przeinstalować sterowniki portu słuchawkowego. Aby zadziałało musiałem uruchomić system ponownie. Niestety po uruchomieniu pojawia się tylko komunikat: 

error: no such partition.
Entering rescue mode...
grub rescue>

Wie ktoś, jak to naprawić?

Z góry dziękuję za odpowiedź

P.S. Zależy mi na odzyskaniu danych z dysku, więc w grę nie wchodzi reinstalacja systemu

P.P.S. Używam Windows 7 Home Premum ( 64-bit )

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 26 sierpnia 2017 przez Molester Bywalec (2,920 p.)
wybrane 29 sierpnia 2017 przez Karol Kluziak
 
Najlepsza
Tak jak pisali przedmówcy. Ale następnym razem zawsze usuwaj gruba, a dopiero potem czyść partycje. Jak nie jesteś zorientowany, to łatwo możesz to zrobić programem EasyBCD. Możesz też to zrobić bcedit o ile się nie mylę, ale to trudniejsza sprawa.

A jak nie masz płytki z windowsem, to wydaje mi się że możesz zainstalować z powrotem jakiegoś linuxa (pobrać z innego komputera) i zainstalować go, potem zaktualizować gruba. Wejść w windowsa i już z poziomu win działać. Dużo raz tak robiłem jak mi instalacja archlinuxa nie wychodziła. Ale lepiej żeby się ktoś jeszcze wypowiedział, bo za pewny nie jestem.
komentarz 26 sierpnia 2017 przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
Tylko nie jestem pewien czy nie nadpiszę sobie podczas instalacji linuxa dysku z windowsem, bo przed ponownym uruchomieniem połączyłem wcześniej utworzoną partycję z partycją z windowsem. Będę mógł podczas instalacji stworzyć dodatkową partycję?
komentarz 26 sierpnia 2017 przez Molester Bywalec (2,920 p.)
Wydaję mi się że tak, zapewne nie zaszkodzi zobaczyć już w instalatorze. Jak ja pierwszy raz instalowałem linuxa to wybierałem opcje zainstaluj obok i z tego co pamiętam po prostu wybierałem rozmiar partycji, dzieląc z wolnego miejsca partycji windowsowej. Ale problem chyba może tkwić w tym że nie wejdziesz nawet do tego środowiska linuxowego, bo z tego co piszesz chyba nie możesz w ogóle zbootwać z niczego, nawet z pendrive tak?
komentarz 26 sierpnia 2017 przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
Dzięki. Ja podczas instalacji korzystałem z poradnika i autor wybrał opcję samodzielnego wyboru partycji , więc nie byłem pewien. Po instalacji mam pobrać na windowsa EasyBCD i za pomocą niego usunąć gruba po czym wyczyścić partycję z Linuxem, tak? I wszystko będzie działać?
komentarz 26 sierpnia 2017 przez Molester Bywalec (2,920 p.)

No o ile będziesz mógł zainstalować linuxa, i grub prawidłowo wykryje windowsa, no to albo EasyBCD albo jakiś bcedit też się chyba nada.

A w EasyBCD wchodzisz pierw w BCD Backup/Repair -> Recreat/repair boot files i perform action. Potem dla pewności zresetuj. No i jak wszystko działa to bez problemu linuxa możesz wywalić. Po prostu musisz nadpisać linuxowego bootloadera na windowsowy. Natomiast jeśli masz możliwość wejść przez płytkę windowsową do wiersza poleceń i jesteś w stanie wydać polecenie 

bootrec.exe /fixmbr

to wyjdzie na to samo, a nie będziesz musiał na nowo linuxa zainstalowywać. 

komentarz 26 sierpnia 2017 przez Molester Bywalec (2,920 p.)
Tylko pamiętaj że ja wtedy instalowałem go na dual boocie, nie partycjonowałem ręcznie z tego co pamiętam. Wydaję mi się że powinno to zadziałać tak czy siak, ale jakby się ktoś mądrzejszy odezwał w temacie to byłoby fajnie.
1
komentarz 29 sierpnia 2017 przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
Dzięki, zadziałało
+1 głos
odpowiedź 26 sierpnia 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Byc moze naprawa sekotra rozruchowego windowsa pomoze.

http://techcomputeros.cba.pl/naprawa-master-boot-record-mbr-w-windows-7/

 

Jakby co to kopie danych z dysku mozesz zrobic uzywajac wlasnie bootowalnego pendriva, ktorego juz masz, z linuxem.
komentarz 26 sierpnia 2017 przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
Niestety, wciśnięcie klawisza F8 nic robi. Dalej pojawia się to samo okno z napisem "grub rescue>", więc nie mam możliwości wykonania żadnej z operacji podanych na stronie którą podałeś w linku.
1
komentarz 26 sierpnia 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Zbootuj plyte z windowsem i wybierz napraw.
komentarz 26 sierpnia 2017 przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
O ile dobrze zrozumiałem, to tego nie mogę zrobić. Mam płytę z windowsem_7.iso i po ustawieniu w BIOSie priorytetu bootowania DVD jako 1, dalej pojawia się to samo. "grub rescue>"
komentarz 26 sierpnia 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Nie wiem co ale cos robisz nie tak. Musi sie dac uruchomic bootowalna DVD przed grubem z dysku, inaczej nie dalo by sie zainstalowac systemu operacyjnego.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 188 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 483 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 265 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez zkkf56 Dyskutant (8,710 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,524 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...