• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Profesjonalny programista

VPS Starter Arubacloud
+6 głosów
379 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jonki Dyskutant (8,180 p.)
zmienione kategorie 24 sierpnia 2017 przez draghan
Mimo moich całkiem niezłych projektów na GitHub https://github.com/jonkipro, wyłożyłem się dzisiaj całkowicie podczas testów rekrutacyjnych z algorytmiki do jednej z Wrocławskich korporacji. To była moja jedna z nielicznych szans na zaczęcie czegoś interesującego w moim życiu, a ja to tam spieprzyłem. Nie dałem rady rozwiązać ani jednego z 3 testów na Codility. 2 były mega trudne, jedno trochę mniej. Jestem całkowicie zdołowany. Uświadomiłem sobie jak niewiele wiem i jak dużo muszę jeszcze się nauczyć. Jednak po zastanowieniu się na sensem życia, nie mogę tego tak łatwo odpuścić i się rozpłakać. Postanowiłem, że inaczej podejdę do nauki programowania. Teraz, po krótkiej analizie timelapsu mojej przygody z programowaniem, jestem świadomy jak wiele podstaw ominąłem, podczas gdy tylko dążyłem do rozpoczęcia pisania programów okienkowych, a potem web. Patrząc na moje projekty brakuje w nich jakiejkolwiek czystości, wydajności, wzorców projektowych. Są pisanie całkowicie bez żadnego przygotowania. Nie przeczytałem nigdy ani jednej książki z programowania. Nie analizowałem profesjonalnych kodów. Szukałem tylko w necie potrzebnych mi elementów i łączyłem je potem bez żadnej analizy. Dlaczego tak, a nie inaczej? Czy będzie to wydajne? Nigdy nie użyłem w moich projektach np. generyków. Dlaczego? Bo tylko kiedyś z grubsza przeczytałem co to jest i tyle. Z powodu mojej niewiedzy o nich, nie wiedziałem jak to sensownie wykorzystać w programach. Mimo, że ich zastosowanie poprawiłoby wydajność kodu i przejrzystość. Chwytałem się tylko łatwych wersji kodu. Gdy trafiałem w internecie na bardziej skomplikowany kod, to od razu odpuszczałem go sobie i szukałem innych łatwiejszy wersji. Przykładowo w moich projektach wykorzystywałem Spring Security do logowania i rejestracji. Wydawało mi się, że znam go dobrze. Nawet to sobie wmawiałem. A mimo to nawet nie wiem o co chodzi z takimi podstawowymi pojęciami jak tokeny. Wiem tylko, że jest to jakiś identyfikator zalogowanego użytkownika i tyle. Potem wychodzi taki amator, który gubi się przy podstawowych pojęciach. Nie pamiętam kiedy ostatni raz obejrzałem lub przeczytałem jakikolwiek cały poradnik. Czekałem tylko na nazwę klasy, jakieś metody, jedno zdanie co robimy i już. Dodawałem takie elementy do moich projektów, mimo, że nie wiedziałem do końca jak one działają. Mimo mojej długiej znajomości z programowaniem znam tylko jeden najpopularniejszy wzorzec projektowy, a inne znam tylko z nazwy. Czy ktoś taki nadaje się na Juniora? Chyba tylko do polewania kawy. Mogę przestrzec innych jak to potem wychodzi nieznajomość podstaw. Musiałem się wyżalić.

 

Polecacie jakieś dobre książki do programowanie w Java, jakieś do pisania czystego kodu(niekoniecznie musi być to związane z Java) i do algorytmiki. Chciałbym przeczytać jakieś bardzo dobre książki, które uświadomią mi na czym polega pisanie dobrego profesjonalnego kodu, tak jak to robią najlepsi.
komentarz 24 sierpnia 2017 przez PietaS Bywalec (2,570 p.)

Mimo że mój profesjonalizm i doświadczenie w c++ i programowaniu są wątpliwe,  uważam że powinieneś zerknąć do książki p.t. "Czysty Kod[...]" ISBN 9788328302341. Wydaje mi się że rozumiem twoją sytuację mimo że jesteśmy na różnym poziomie umiejętności. Pamiętaj 

 

"Don't worry about a thing

'Cause every little thing gonna be alright"

Singin', "Don't worry about a thing

Cause every little thing gonna be alright"

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Skończ płakać i uświadom sobie, że na stanowiska juniorskie rekrutują się osoby które z jakimkolwiek językiem programowania miały styczność w czasie byle jakiego kursu języka... np w phpie zamiast pisać w pdo oni w mysql robią;] w javie jest pewnie podobnie. Osobiście mam podejrzewam, podobny poziom wiedzy co Ty, tyle, że z php-a i nie czuję bym mógł przed uderzeniem na rekrutację więcej się samemu specjalnie nauczyć. Znam Symfony 3 dość konkretnie, dobrze obiektówę, kilka wzorców.. jedne bardziej inne mniej itd.. większość rzeczy szlifuje się w robocie.

Heh i zapomnij, że nauczysz się samemu pisać czysty kod.. jakiś szlify jedynie. Bez pomocy osób z większym doświadczeniem nauka jest mozolna i pewnych granic ciężko przekroczyć.

 

A co do testów na codillity, to dla mnie totalna głupota.. 99% jest nastawiona na algorytmikę i są dosyć trudne... Nikt tego nie przejdzie jeżeli specjalnie nie uczył się algorytmów na własną rękę czy nie brał udziału w jakiś olimpiadach informatyczno matematycznych.

Kretynizm i tyle.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 162 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 420 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 424 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...