• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problemy z IP.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
184 wizyt
pytanie zadane 22 sierpnia 2017 w Sieci komputerowe, internet przez Kattniss Nowicjusz (150 p.)

Witam.

Z góry uprzedzam, że nie do końca znam się na tych rzeczach ale postaram się opisać problem najbardziej szczegółowo jak mogę. 

Otóż kilka miesięcy temu zaczęłam korzystać z ts'a pewnej grupy "znajomych". Tak się składa, że osoba, która założyła ten serwer, utrzymuje go i jako jedyna ma dostęp do wszystkich danych nie polubiła mnie. Już pominę fakt, że ten osobnik ujawnił moje dokładne miejsce zamieszkania, które poznał dzięki adresowi IP. Od tego czasu często gdy przebywałam na tym ts'ie po prostu wywalało mi internet nawet po kilka razy gdzie wcześniej nic takiego nie miało miejsca. Kolega śmiał się, że ktoś mnie atakuje. Idąc dalej zaczęły się kolejne problemy przychodziły mi różne powiadomienia o podejrzanych próbach logowania na moje konta lub, żeby się nie logować ani nie podawać danych na stronach internetowych z których korzystam od dawna (nic takiego dawniej mi się nie pokazywało) bo hakerzy mogą wykraść moje dane. Ostatnio zniknęły mi z komputera trzy programy, chociaż nie wiem czy powinnam łączyć to wydarzenie z pozostałymi. I ostatnia sprawa, pisałam do tego chłopaka, który zarządza tym ts'em, żeby usunął moje dane bo już więcej korzystać nie będę. Nie wiem jakim cudem on wiedział o rzeczach o których wiedzieć za cholere nie mógł, bo nie znamy się w realnym życiu + powiedział, że sobie mnie poogląda. Prosiłam już dostawcę internetu o zmianę adresu IP ale powiedział, że to nie jest możliwe. Nie wiem co dalej, jestem przerażona. Co o tym myślicie? Jakie rozwiązania takiej sytuacji? sad

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 sierpnia 2017 przez niezalogowany
wybrane 23 sierpnia 2017 przez Kattniss
 
Najlepsza

dokładne miejsce zamieszkania, które poznał dzięki adresowi IP

Meh, gdzieś musiałaś podać adres, albo masz innego najlepszego przyjaciela, który zrobił to za ciebie. Po samym IP można uzyskać adres/dane tylko od ISP (a żeby dostawca te dane udostępnił musi dostać nakaz sądowy).

Komunikat "logowanie nie jest bezpieczne". Wyświetla się gdy chcę wpisać login/hasło.

Tu chodzi o szyfrowanie połączenia i obecność certyfikatu SSL na stronie WWW. Możesz sobie przyjąć taką zasadę, że jeśli strona nie korzysta z SSL, to nie podajesz swoich prawdziwych danych, ew. rezygnujesz z rejestracji, czy jakiegokolwiek wprowadzania danych. (-:

 

Osobiście zrobiłbym tak:

1. Wyłącz PC, który może być zainfekowany.

2. Zmień hasła we wszystkich wrażliwych serwisach (tylko nie na hasła typu "asdf128").

3. Włącz dwustopniowe uwierzytelnienie gdzie się da.

4. Sprawdź ustawienia prywatności w serwisach społecznościowych.

5. Przeskanuj prawdopodobnie zainfekowany PC antywirusem / zrób format.

6. Rozpatrz podjęcie kroków prawnych wobec osoby, która cię stalkuje (jak udostępnił twoje dane, to masz instant wygraną rozprawę w sądzie i możesz żądać zadośćuczynienia).

 

...i nie klikaj w podejrzane wiadomości, czy linki. 

A co do hasełek, to jakiś generator losowych ciągów znaków + menadżer haseł (KeePass na przykład).

komentarz 23 sierpnia 2017 przez Kattniss Nowicjusz (150 p.)

Dziękuję bardzo za pomoc. heart

+2 głosów
odpowiedź 22 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Kolega może ma po prostu dziwne sposoby na okazywanie sympatii. W każdym bądź razie mogło być gorzej ;)

Na początek przeskanowałbym komputer jakimś skanerem porządnym dla pewności (np. MBAM), a następnie zmienił sobie hasła na wszystkich portalach z jakich korzystasz. I to by było na tyle. Jak kolega będzie Cię gdzieś stalkował na fb czy innych social mediach to go zablokuj, ew. skieruj sprawę na policję (miałem przypadek koleżanki, która była napastowana przez jakiegoś licealistę i spotkanie z policją skutecznie uspokoiło jego zapędy).
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Kattniss Nowicjusz (150 p.)
Heh, SYMPATII. Chyba nie bardzo. Nigdy większego chama nie spotkałam.

Przeskanowałam i zero wykrytych zagrożeń. Co do zmiany haseł, czy to dobre rozwiązanie jeżeli przeglądarki informują, żeby się nie logować do danych witryn?
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

jeżeli przeglądarki informują, żeby się nie logować do danych witryn

Co masz dokładniej przez to na myśli?

komentarz 22 sierpnia 2017 przez Kattniss Nowicjusz (150 p.)
Komunikat "logowanie nie jest bezpieczne". Wyświetla się gdy chcę wpisać login/hasło.
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Kacper Walczak Bywalec (2,430 p.)

To zależy od połączenia witryny.

przykładowo zapytaj.onet.pl nie jest zabezpieczonym połączeniem (brak zielonej "kłódki" przy adresie strony) i przez to dodatkowe komunikaty ostrzegawcze.

Jeżeli podobne komunikaty pojawiają się w trakcie logowania na facebooka lub gmaila, bardzo możliwe że jesteś ofiarą phishingu.(w co wątpię)

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 268 wizyt
pytanie zadane 17 sierpnia 2023 w Sieci komputerowe, internet przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 291 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez celyt Nowicjusz (170 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...