• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Efektywna nauka programowania JAVA

Object Storage Arubacloud
+5 głosów
2,662 wizyt
pytanie zadane 22 sierpnia 2017 w Java przez Patryk Moros Początkujący (470 p.)

Dzień dobry wszystkim forumowiczom,

od półtora miesiąca uczę się programowania w języku Java. Pierwsze kilka tygodni było dla mnie mega zabawą, gdyż każdego dnia widziałem progres, teraz pogubiłem się totalnie. Nie widzę progresu, rzeczy, które wcześniej już dobrze rozumiałem, nagle stały się dla mnie zawiłe. Wydaje mi się, że zwyczajnie idę nieefektywną drogą i zamiast siedzieć i kodować, zaśmiecam sobie głowę problemami niepotrzebnymi mi na tym etapie nauki.

Moja nauka opiera się na kursie online od team treehouse oraz książce "Java. Podstawy." Hortsmanna. Mam do dyspozycji 3h dziennie (uczę się po pracy, sam zajmuje się gospodarstwem domowym, więc to jest maksymalna ilość czasu). Moim celem jest zdobycie pracy jako junior java developer w marcu 2018. Jestem zdeterminowany i gotowy na ciężką pracę, tylko..

Tu się rodzi moje pytanie. Jak uczyć się javy EFEKTYWNIE, niekoniecznie wygodnie? Czy kurs online jest mi do tego potrzebny, czy pisać własny kod od samego początku i rozwiązywać napotkane problemy, po drodze uzupełniając wiedzę materiałami z książki?

Jaki według was jest najlepszy sposób? (powtarzam, że nie musi on być wcale komfortowy).

Pozdrawiam i serdecznie dziękuję z góry za odzew :)

1
komentarz 22 sierpnia 2017 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)

Nie widzę progresu, rzeczy, które wcześniej już dobrze rozumiałem, nagle stały się dla mnie zawiłe.

Czyli na jakim etapie w nauce jesteś? Pętle? Tablice? OOP? 

1
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Patryk Moros Początkujący (470 p.)
Umiem pisać pętle, napisałem symulator rzutu kośćmi ze zmiennymi losowymi i kilka rzeczy z treehousa opierających się właśnie na pętlach, inkrementacji, dekrementacji, geterach i seterach, tworzeniu instancji i konstruktorów. Zagubiłem się jak weszły tematy throw, try, catch i wyjątki. Programowanie obiektowe myślę, że w miarę dobrze rozumiem tzn. potrafię rozróżnić klasę od obiektu na niej tworzonego, umiem docierać do informacji i metod znajdujących się w innej klasie i wykorzystywać je w tworzonym obiekcie.
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
Samo to znaczy że już sporo sie nauczyłeś :)
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
Skoro Mówisz ze proste rzeczy stają sie zawiłe to postaraj sie je zrozumieć na nowo ... Ja osobiście popieram naukę kodowania przez pisanie coraz to nowych projektów (poczytaj o SPOJ-u) . Bo sama składnia języka ci nie wystarczy
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Patryk Moros Początkujący (470 p.)
Czy sporo, to już zależy od punktu widzenia :P Jakbym chciał to robić jako zajęcie poboczne, hobby to tak, ale mi zależy na konkretnych umiejętnościach i jak najszybszym wejściu na rynek pracy (dlatego też wybrałem Jave i nie zmienię języka na inny, dopóki nie będę zajedwabisty w tym :P).
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
Musisz ustalić czy programujesz jedynie dla pracy czy też lubisz to robić (kiedy coś kochasz to nauka leci szybciej ) Zobacz informacje na temat wymagań dla programisty Javy ,to pomoże ci ustalić co jest ważne i co musisz umieć
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Patryk Moros Początkujący (470 p.)
edycja 22 sierpnia 2017 przez Patryk Moros
Na programowanie trafiłem całkiem przypadkowo. Kolega zachęcił mnie do pracy w IT, ale raczej na helpdesk. Pogrzebałem trochę i znalazłem temat kodowania. Pamiętam, że w pierwszych dwóch tygodniach nie mogłem spać bo w głowie mi się mieliło jak rozwiązać jakiś problem. Pochłaniam sporo podcastów i filmów instruktażowych. Nie wiem czy to oznaka miłości, ale na pewno mnie to jara.

Z drugiej strony marnuję obecnie 8h dziennie na pracę, która w ogóle mnie nie zadowala, więc to moje parcie na szybki progres i złapanie pracy jako programista tak szybko, jest podyktowane przede wszystkim tym, że chciałbym zajmować się tym na codzień i czerpać satysfakcję z pracy. Wybór technologii i kierunku rozwoju zostawiam na czas, kiedy już będę działał w branży, dlatego java na początek (dużo ofert pracy).

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 sierpnia 2017 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)
wybrane 22 sierpnia 2017 przez Patryk Moros
 
Najlepsza
W obecnej sytuacji podszlifuj jeszcze obiektowe programowanie. Takie rzeczy jak enkapsulacja, polimorfizm, dziedziczenie, interfejsy (w konsoli). Mając takie fundamenty możesz ruszyć w konkretnym kierunku ze swoim dotychczasowym warsztatem. Mam na myśli programowanie webowe (JEE, Spring), aplikacje mobilne (Android), albo desktop (JavaFX) (kolejność polecania nieprzypadkowa). Będziesz musiał poświęcić trochę czasu na poznanie fundamentów Springa albo programowania w Androidzie i jak już to opanujesz, to będziesz mógł wymyślić sobie jakiś konkretny projekt, który chciałbyś zrealizować (system biblioteczny, sklep internetowy czy coś w ten deseń). Następnie zacznij go robić posiłkując się internetem przy każdej trudności. Nauka przez praktyczny projekt jest najbardziej efektywna - na tym forum również najczęściej taką radę usłyszysz. Natomiast ja jestem zwolennikiem podejścia, które właśnie opisałem. A więc poznanie specyfiki danego zagadnienia jak np. Spring. Poświęcenie 15-20 godzin na ogarnięcie teorii takiego Springa (co to robi, do czego się przydaje, co jest w tym takiego wyjątkowego, jakie daje możliwości, co ułatwia itd.) i mając ten fundament ruszać z jakimś prostym praktycznym projektem.
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Patryk Moros Początkujący (470 p.)
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Odświeżę jeszcze raz na spokojnie materiał, który przerabiałem. Może coś się urodzi, zaskoczy, rozjaśni i zabiorę się za własne projekty. Myślisz, że ten kurs treehousa jest zbędny? To tylko 100zł miesięcznie, ale czuję jakbym tracił czas.
komentarz 22 sierpnia 2017 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)
Jeśli chodzi o programowanie w Javie, to wystarczą darmowe źródła. Na youtube jest masa filmików z podstawami, krok po kroku, od tematu do tematu. A to 100 zł sobie zostaw na kurs springa.

https://javastart.pl/enrol/index.php?id=12

Zbiera dość pozytywne opinie, a opłata jest jednorazowa. Mając podstawy Javy jeszcze pracy nie znajdziesz, bo będziesz nieprzydatny. Natomiast język + framework (np Spring), to już jesteś kandydatem na juniora.
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Patryk Moros Początkujący (470 p.)
Świetnie, brzmi to już jak jakiś plan. Dzięki wielkie :)
komentarz 22 sierpnia 2017 przez niezalogowany
Jestem w podobnym punkcie, co Ty. Może dobrym pomysłem byłoby utworzenie jakiejś grupy wsparcia na Skype dla początkujących? Byłoby to też wstępem do nauki umiejętności miękkich współpraca itd.
komentarz 23 sierpnia 2017 przez Patryk Moros Początkujący (470 p.)
Myślę, że możemy zorganizować takie coś. Wystarczy znaleźć kilka osób na podobnym poziomie i robić sobie konferencje raz w tygodniu, dzielić się spostrzeżeniami i pomagać nawzajem. Może od czasu do czasu wpadłby ekspert i trochę pomógł :). Jestem otwarty na takie inicjatywy :)
+1 głos
odpowiedź 22 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Jak dla mnie pisanie swoich projektów i rozwiązywanie pojawiających się na bieżąco problemów (KONIECZNIE najpierw pogłówkuj samemu, może z pomocą dokumentacji, a dopiero później możesz poszukać w sieci) to jedyne sensowne sposoby na naukę programowania zaraz po poznaniu podstawowej składni języka. Zerknąć można sobie na dobre praktyki kodowania w danym języku czy technologii i starać się je wdrażać, ale bez przesady.
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Patryk Moros Początkujący (470 p.)
Główkowanie samemu to jest chyba najlepsza strona pracy z kodem. Jak coś wyjdzie, to satysfakcja ogromna :)
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Niby tak, ale spotkałem sporo osób dla których pojawiający się problem podczas kodowania to jednoznaczny sygnał do szukania w Google ;)
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Patryk Moros Początkujący (470 p.)
U mnie to wygląda tak, że mam okienko nauki od 18 do 21 i jeśli nie rozwiążę jakiegoś problemu, to nie mogę zasnąć, więc jeśli przed upływem tego czasu nie rozwiążę sam problemu, wtedy szukam w google i wprowadzam do swojego kodu. Generalnie bardzo lubię spać, więc zrozum :P

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 1,225 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 344 wizyt
pytanie zadane 8 grudnia 2015 w Java przez jako6 Bywalec (2,550 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 372 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2021 w Java przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...