• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rozmowy kwalifikacyjne, odmowy, wybór najlepszej oferty

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
586 wizyt
pytanie zadane 22 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jacek Woźniak Użytkownik (740 p.)
Cześć, skończyłem w maju technikum i teraz już szukam sobie pracy. Napisałem cv i dostałem kilka zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Byłem już na jednej i w czwartek mam dostać odpowiedź czy zostałem przyjęty. Dzisiaj dostałem zaproszenie na jutro w innej firmie i nie do końca wiem jak mam to rozegrać. Oczywiście chciałbym wybrać ofertę jak najlepszą dla mnie, z drugiej strony nie chcę odmówić tej mniej atrakcyjnej firmie, nie mając pewności, że mnie przyjmą do tej lepszej - wiadomo. Najlepszym dla mnie wyjściem jest chyba akceptowanie wszystkiego i później wybranie najlepszej oferty. Póki co jestem trochę zielony w tym temacie, wczoraj to była moja pierwsza rozmowa, więc nie do końca wiem jak mam się zachować. Są tu na pewno pracodawcy, chciałbym też poznać opinię jak to wygląda od Waszej strony, chociaż wiadomo, że najbardziej zależy mi na sobie, trzeba być trochę egoistą :P Chętnie poznam zdanie każdego, bo pewnie większość z was ma już pierwszą pracę za sobą. Pozdrawiam ;)
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Na pewno warto iść na rozmowę, chociażby po to aby zobaczyć jak wyglądają takie rozmowy (bo jak piszesz dopiero zaczynasz szukania pracy w IT), a po drugie sam ocenisz po rozmowie czy w ogóle ta firma by Cię interesowała. Być może stwierdzisz, że to jednak nie to co chcesz robić i problemu nie będzie :)

Warto chodzić na rozmowy, nawet jeśli Cię odrzucą. Jakiś czas temu (jeszcze okres studiów) pracowałem w firmie, gdzie przeprowadzałem sporo rozmów kwalifikacyjnych (zupełnie inna branża, ale to nie ma znaczenia) i powiem Ci, że od razu widać, czy "klient" był już na co najmniej paru rozmowach czy stresuje się mega od samego wejścia :)

Im więcej rozmów tym będziesz na nich pewniejszy, np. chociażby w momencie dyskusji na temat wynagrodzenia.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 22 sierpnia 2017 przez Wujek Greg Dyskutant (9,410 p.)
Czekaj czekaj, jutro masz rozmowę w firmie B, w czwartek dostaniesz odpowiedź firmy A, więc na tę chwilę nie masz żadnej pewnej pracy. Nie ma się nad czym zastanawiać, idziesz na rozmowę do firmy B wypadasz jak najlepiej i oczekujesz, że Cię przyjmą. Dopiero w momencie gdy będziesz miał dwie pewne prace zastanawiaj się nad tym, którą wybrać.
komentarz 22 sierpnia 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)
Autor nie zastanawia się, którą ofertę przyjąć, tylko jak się zachować w tej sytuacji. To dość istotna różnica. ;)
+1 głos
odpowiedź 22 sierpnia 2017 przez bartek-koduje Bywalec (2,490 p.)
Żadna praca nie jest pewna, więc idź na tę drugą rozmowę jakby pierwszej nie było. "Damy znać w czwartek" - może oznaczać, że damy Ci pozytywną odpowiedź w czwartek lub negatywną odpowiedź w czwartek.

Póki nie masz pewnej pracy, to traktuj takie sytuacje tak, jakby tej pracy nadal nie było.
komentarz 22 sierpnia 2017 przez surfeliza Stary wyjadacz (11,260 p.)
Autorowi raczej chodziło o sytuację, że jutro może zostać pozytywnie oceniony/przyjęty przez potencjalnego pracodawcę ale ma lepszą opcję z wcześniej (tzn. jeżeli zadzwonią w czwartek). Miałem podobną sytuację, najprościej w razie pozytywnego rozpatrzenia tej drugiej pracy poprosić o czas do zastanowienia do piątku, bo jeszcze masz rozmowy (inna sprawa jeżeli szukają kogoś od zaraz i mają multum chętnych).
komentarz 22 sierpnia 2017 przez bartek-koduje Bywalec (2,490 p.)

Niepoprawnym jest prosić potencjalnego przyszłego pracodawcę o dzień zastanowienia, bo czeka się na odpowiedź z innej firmy. To niepoważne. Już lepiej wymyślić inną wymówkę, ale nie taką laugh

Swoją drogą, jeśli mają 100 ciekawych osób na miejsce, a wywarłeś na nich dobre wrażenie, to jeden czy dwa dni na przemyślenie nic tu nie zmienia. Bo, albo Cię chcą albo nie. 

komentarz 22 sierpnia 2017 przez Jacek Woźniak Użytkownik (740 p.)
@surfeliza w tym przypadku akurat bardziej mi zależy na tej pracy co jutro idę, więc mam trochę łatwiej. Ale ogólnie to właśnie też jest jedna z opcji, postawić sprawę otwarcie, że zostałem przyjęty w innej bardziej atrakcyjnej dla mnie firmie i po prostu rezygnuję. Pracodawcy chyba też zdają sobie sprawę, że ludzie (zwłaszcza przy 1. pracy) rozsyłają cv do wielu firm i chcą trafić jak najlepiej.

A jakby właśnie lepsza była ta wcześniejsza, to tak samo otwarcie powiedzieć, że czekam jeszcze na odpowiedź z innej firmy, bo na przykład ta firma jest ulicę ode mnie, a zależy mi na lokalizacji... czy coś :P
+1 głos
odpowiedź 23 sierpnia 2017 przez Jacek Woźniak Użytkownik (740 p.)
No i stało się to czego się obawiałem, czyli z lepszej pracy dostanę informację w poniedziałek, a z tej gorszej jutro. I chyba zrobię tak, że jak dostanę jutro pozytywną odpowiedź z tej gorszej to się zgodzę - wolę mieć już pewniaka niż kombinować i zostać z niczym. Biorąc pod uwagę, że to moja pierwsza praca to chciałbym po prostu już zacząć
0 głosów
odpowiedź 22 sierpnia 2017 przez Jacek Woźniak Użytkownik (740 p.)
Tak, iść na pewno idę, chociażby dlatego co powiedział Tomek, żeby nabrać doświadczenia, tylko bardziej właśnie mi chodzi co potem. Np. jutro z lepszej dla mnie firmy B powiedzą mi, że dadzą mi znać w piątek. W czwartek przyjmą mnie z firmy A, a w piątek będą mnie też chcieli do B (optymistyczna wersja) :P No i co, mam zadzwonić do A, że jednak się rozmyśliłem?Trochę tak głupio chyba.  Jak mnie przyjmą od razu, to wtedy w czwartek już prędzej mogę powiedzieć, że jednak niestety muszę zrezygnować.

Albo inna sytuacja, już tak hipotetycznie. Powiedzmy, że mam dwie rozmowy - jutro, średnią pracę i pojutrze petardę. I przyjmą mnie też na obydwu (znów optymistyczna wersja). I co w takiej sytuacji, znowu dzwonić do tej średniej, że jednak rezygnuję? Bo jak mam wybór dwóch prac, w których różnie zarabiam albo bardziej/mniej mi się podoba to wolę wybrać tą lepszą.
komentarz 23 sierpnia 2017 przez Patryk Moros Początkujący (470 p.)
edycja 23 sierpnia 2017 przez Patryk Moros
Nie wiem jak to działa w IT, ale ja mam zawsze taką praktykę, że zgłaszam się tylko do jednej firmy, dzięki temu wypadam lepiej, staram się jak najlepiej przygotować (poczytać o firmie, czym się zajmuje, jaka jest jej pozycja na rynku, małe podłoże historyczne, znajomość inicjatyw społecznych firmy). Zazwyczaj pracę dostawałem tego samego dnia.

Jeśli zgłaszasz się do wielu firm, to uczciwie byłoby o tym wspomnieć, żeby gdzieś w eter nie poszła negatywna opinia. To wcale nie jest taki duży kraj :) Na rozmowie przede wszystkim oferujesz siebie, nie swoje umiejętności.
komentarz 23 sierpnia 2017 przez bartek-koduje Bywalec (2,490 p.)
Prosisz o kilka dni na zastanowienie - nie chcesz podejmować decyzji pochopnie czy emocjonalnie. Normalny pracodawca zrozumie, Januszex nie. A przynajmniej zyskasz kilka dni na zastanowienie + czas na otrzymanie odpowiedzi od drugiej firmy.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 744 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 560 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...