• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

grafika w aplikacjach konsolowych - pytanie zadane z ciekawości

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
332 wizyt
pytanie zadane 22 sierpnia 2017 w Algorytmy przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
edycja 22 sierpnia 2017 przez Jakub 0

hej, Dodam że pytanie zaliczyłem do kategorii algorytmy bo nie miałem innego pomysłu :/ . Zanim dokładnie napisze o co mi chodzi to dam pewien przykład ,jest sobie jakaś biblioteka wykorzystująca grafikę (np. SFML, GTK+, QT) Przykładowo QT nie wie jak wyświetlić okienko ,jak "wyjść po za konsole" więc tak naprawdę jest biblioteką napisaną w nisko poziomowym winApi (tak to przynajmniej rozumiem) . W takim razie jak powstało winApi ? Przecież musi być ten moment w którym nie mamy już żadnej niżej poziomowej biblioteki do wyświetlenia czegoś graficznego więc musimy sami ją od podstaw pisać .I jak to się robi ? Przypuszczam że interfejs pod np. windowsem został napisany w Asemblerze ze wstawkami z C.  Osobiście uczę się C++ i myślę sobie że gdyby się uprzeć to można zrobić tak zawansowaną apke w konsoli iż przypominała by program z prostym interfejsem graficznym .

(to by kosztowało dziesiątki tysięcy linii kodu ;) )

*to przykład BIOS-u wyglądającego jak coś między konsolą a grafiką:

. Reasumując moje pytanie dotyczy tego jak powstała pierwsza powłoka graficzna i czy gdyby być uparty można by coś takiego napisać w C++ bez żadnych bibliotek takich jak winApi czy wyższych poziomowo ,oczywiście biorę pod uwagę np. bibliotekę ASM . Z góry dziękuje za odpowiedz i komentarze wink(pytanie napisałem z czystej ciekawości)

komentarz 22 sierpnia 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
np. umiał bym napisać niektóre szczegóły graficzne obrazka w pytaniu wykorzystując ASCI.

Czy coś takiego można nazwać interfejsem?
1
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

umiał bym napisać niektóre szczegóły graficzne obrazka w pytaniu wykorzystując ASCI.

przypomniales mi moje piekne czasu turbo pascala i poczatki nauki programowania :)

komentarz 22 sierpnia 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
moje początki (czyli również dzień dzisiejszy) nauki programowania to najczęściej stres i złość z powodu niedziałających algorytmów sortowania ;)

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 22 sierpnia 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
wybrane 22 sierpnia 2017 przez Jakub 0
 
Najlepsza
System wyświetla interfejs użytkownika przy użyciu karty graficznej, która ma swoje API zawarte w jej sterownikach. Inaczej system nic nie wyświetli.

BIOS zaś zapewne korzysta z wbudowanej matrycy znaków i bezpośredniego dostępu do pamięci bufora ramki, więc może nawet bez dostępu do karty graficznej narysować taki ASCII interfejs.
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
dzięki ,czyli rozumiem że pisząc grafikę od podstaw bawimy się sterownikami do karty w asemblerze ? Mam tylko pytanie czy np. taki interfejs bios-u można nazwać grafiką w komputerze
1
komentarz 22 sierpnia 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)

pisząc grafikę od podstaw bawimy się sterownikami do karty w asemblerze ?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Nie znam wnętrzności sterowników (np. Windowsa) oraz ich punktów dostępu, ale wydaję mi się, że system obsługuje je po prostu za pomocą kodu zapisanego w C/C++.

czy np. taki interfejs bios-u można nazwać grafiką w komputerze

Co masz na myśli przez słowa "grafika w komputerze"? Grafika komputerowa to wszystko, co możesz zobaczyć na swoim monitorze, więc czemu niby interfejs BIOS-u nie mógłby się do tego zaliczać? 

komentarz 22 sierpnia 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
dzięki za cierpliwość ,teraz już to rozumiem ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 130 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 105 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 180 wizyt
pytanie zadane 19 lipca 2023 w Ogłoszenia, zlecenia przez JaaO Początkujący (490 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...