• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przygotowanie do zawodu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
581 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Biznes Nowicjusz (150 p.)
edycja 8 czerwca 2015 przez Biznes
Witam,

Jestem uczniem klasy 3 gimnazjalnej i właśnie stoję przed wyborem szkoły średniej. Mój problem polega na wybraniu pomiędzy liceum, a technikum. Moim zasadniczym pytaniem jest, czy wybierając liceum opanuję optymalną wiedzę matematyczną, aby spokojnie rozpocząć studia i wykształcić się na dobrego programiste? Czy na studiach informatycznych nauczę się zagadnień poruszanych w technikach, czy odpuścić liceum i kreować się w wybranych kierunku? Obecnie zacząłem moją przygodę z książką o programowaniu Jerzego Grębosza pt."Symfonia c++ standart - 2 tomy", jednak szkoła nadal trwa i trzeba wszystko pozaliczać przez co nauka języka rozpoczyna się w kółko od nowa. Dodatkowym pytaniem będzie jaki język mogę dodatkowo wziąć pod uwagę do rozpoczęcia nauki, może jakiś łatwiejszy? przydatniejszy? Czekam na wasze odpowiedzi ;z  Przepraszam za spam związany z już istniejącymi podobnymi pytaniami, ale jednak wolę prowadzić coś na swoją rękę, zresztą już cały internet został przeszukany i zapoznany przeze mnie pod tym kątem i dalej mój dylemat nie został rozwiązany, a wciąż mam jeszcze wiele pytan odnośnych też mechatroniki, ale to już na kiedy indziej, może i na inny temat.

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 8 czerwca 2015 przez Nasos Bywalec (2,730 p.)
Jeśli wybierzesz liceum to pewnie informatyki będziesz się musiał uczyć na własną ręke, a w technikum może być różnie. Osobiście skończyłem właśnie liceum, ale mimo tego że informatyki praktycznie nie miałem to cieszę się że już studia i czegoś się nauczę, gdybym był w technikum to bym musiał czekać jeszcze rok. To moja opinia bez wiedzy o tym jak jest w technikum, może przyda się przy dokonywaniu wyboru :)
0 głosów
odpowiedź 8 czerwca 2015 przez Kozerski Igor Użytkownik (610 p.)
teraz trochę w technikach się pozmieniało na lepsze, w porównaniu kiedy ja w nim byłem, mają tera dużo praktycznych rzeczy niż kiedyś i jeszcze przedmioty rozszerzone,

co do twoich rozterek, matematyka w technikach jest na niższym poziomie niż w liceum

w liceach programowania jest bardzo mało, w technikach jest, ale to wszystko zależy od nauczycieli

poziom intelektualny nauczycieli informatyki ogólnie w szkołach średnich często nie zachwyca, a prowadzenie lekcji tym bardziej, czesto granie w jakieś gry i przeglądanie neta

na studiach dla ludzi po technikum pierwszy rok jest prawie gratisowy , a ludzie z liceum w tedy nadrabiają, ale czy to warte było jednemu rokowi w plecy?

w liceum będziesz miał sporo rozszerzonych dodatkowo przedmiotów nie informatycznych i tego bedziesz musiał się uczyć

podstawa w technikach się sporo zmieniła wydaje się że sporo na lepsze niż kiedyś, ale ciężko je jest oceniać teraz kiedy jeszcze żaden technik po niej nie poszedł na studia

w skrócie wszystko zależy od nauczycieli i szkoły w jakiej będziesz, ale prawdopodobnie, co nie skończysz i tak będziesz narzekać bo taka jest edukacja w polsce :) nauka samemu w domu dożo daje
0 głosów
odpowiedź 8 czerwca 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)

Ja obecnie jestem w II gim (a że mamy już czerwiec to jedną nogą w IIIwink) i też doszukję się informacji co by było lepsze ponieważ za rok będziemy musieli się do tego przygotować i osobiście sądze że lepiej iść do Technikum ponieważ wtedy dostajesz odrazu zawód po ukończeniu egzaminów wystarczy że zdasz maturę i możesz iść na studia natomiast po liceum masz tylko maturę a ponieważ wszędzie żądzą papierki  to lepiej iść do technikum gdzie już po ukończeniu będziesz informatykiem i będziesz miał to na papierze i potem się sam czegoś douczyć niż iść do liceum i mieć tylko mature która w zasadzie daje ci tylko tyle że możesz iść na studia i nie masz 100% że się dostaniesz a gdyby tak się nie daj boże stało to zostajesz na lodzie bez zawodu

komentarz 8 czerwca 2015 przez Adam Knie Mądrala (5,650 p.)
Nie rozpędzał bym się na Twoim miejscu z tym zawodem. Nasz 'cudowny' rynek pracy oferuje sporo miejsca dla programistów itd. ale z doświadczeniem zawodowym. Możesz skończyć technikum lub liceum, ale to własne doświadczenia pozwolą Ci zdobyć pracę, nie matura i zawodowy. Studia swoją drogą otwierają sporo możliwości, i większy zarobek, ale to dopiero po ich ukończeniu.
komentarz 8 czerwca 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Wybiegasz troszkę za daleko chodziło mi o to że nawet jeśli to doświadczenie decyduje o tym to jednak po liceum nie ma zawodu a po technikum je już ma i nawet gdyby nie miał doświadczenia to i tak łatwiej mu będzie jeżeli będzie miał przynajmniej zawód
0 głosów
odpowiedź 8 czerwca 2015 przez mrcnsct Nałogowiec (36,390 p.)
Co do matematyki w liceum to na rozszerzonym profilu jest jej dużo. W 3 klasie miałem 8 matematyk tygodniowo + 2 kółka (nowa podstawa programowa). Nie wiem jak jest z matemtyką w technikum, ale w liceum można się dużo nauczyć. Z informatyką zależy jak trafisz. Najwięcej godzin z informatyki ile miałem to 3 tygodniowo, ale tylko przez jeden rok w 2 klasie, w 1 i 3 było mniej, ale to pewnie zależy od szkoły. Zdarzało się, że nic nie robiliśmy. Z jednej strony nie wszyscy chcieli coś robić, a z drugiej chyba nie chciało się też nauczycielowi. Chociaż w 3 klasie mało robiliśmy po to by mieć czas na naukę przedmiotów do matury, a informatyki nikt u mnie w klasie nie zdawał.

Podobne pytania

+50 głosów
38 odpowiedzi 16,323 wizyt
+4 głosów
7 odpowiedzi 380 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez WiteXDan Nowicjusz (190 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...