• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

SFML, Allegro czy SDL

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,209 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2017 w C i C++ przez Sebastian1107 Początkujący (350 p.)
Witam. Umiem pisac aplikacje konsolowe w C++. Zastanawiam sie nad wyborem biblioteki SFML, Allegro i SDL. Jak sądzicie która byłaby najlepszym wyborem i znacie też jakies dobre kursy po polsku? Pozdrawiam.

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Zastanawiam sie nad wyborem biblioteki SFML, Allegro i SDL. Jak sądzicie która byłaby najlepszym wyborem

Z tych trzech bibliotek wymienionych przez ciebie, SFML jest obiektowe. Jeśli wolisz C++ i OOP to SFML, w innym wypadku jeśli wolisz język C to SDL bądź Allegro.

znacie też jakies dobre kursy po polsku?

http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-SFML-2-x-C++/460

http://szymonsiarkiewicz.pl/poradniki/sfml-kurs-podstawowy/sfml-kurs-dla-poczatkujacych/

i nieodłączna dokumentacja

https://www.sfml-dev.org/documentation/2.4.2/

+1 głos
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez adrian313 Bywalec (2,850 p.)
Najlepszy według mnie będzie SFML. A co dokładnie chcesz napisać? ja stworzyłem w SFML coś na wzór tanków(potem to przepisałem na multi-platformowego zombieshootera) a przy SDL2 straciłem mnóstwo nerwów :D ale to tylko opinia laika :D
komentarz 30 sierpnia 2017 przez Sebastian1107 Początkujący (350 p.)
Moim celem jest stworzenie jakieś prostej platformówki
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez Mister123450 Dyskutant (8,700 p.)

Ja szczerym sercem poleciłbym SFML za łatwość i wykorzystanie OOP. Przed decyzją nad zrobieniem gry jednak zastanów się czy posiadasz wystarczające umiejętności, ponieważ gra to już całkiem inny schemat, przeszukując spis dobrych stron, łap: Blog Szymona Siarkiewicza, standardowo cpp0x.pl, od siebie poleciłbym też stronę Game Programming Patterns. co prawda po angielsku, jednak ten język musisz znać w tej branży wybitnie, bo co prawda to prawda najwięcej jest źródeł w języku angielskim, a zanim pojawią się tłumaczenia w rodzimym języku albo kursy to patrzysz, a oryginał takiej książki ma już 4 lata.

1
komentarz 18 sierpnia 2017 przez unknown Nałogowiec (39,560 p.)

co prawda po angielsku, jednak ten język musisz znać w tej branży wybitnie

Z wybitną znajomością angielskiego nie przesadzajmy. Nikt ci wierszów po angielsku w pracy nie będzie kazał pisać. Ale trzeba znać na tyle by czytać dokumentacje i dosyć swobodnie się komunikować. 

0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Co zamierzasz programować? Na pewno masz wystarczające umiejętności, aby się zabrać za graficzne programy?

Allegro na pewno nie, jest przestarzałe.
komentarz 18 sierpnia 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Allegro na pewno nie, jest przestarzałe.

Chyba mówisz o Allegro 4, które rzeczywiście nie jest pierwszej młodości. Allegro 5 zaś jest ciągle wspierane, a najnowsza wersja pochodzi z grudnia 2016 roku, więc całkiem niedawno, a jego możliwości w żadnym wypadku nie ustępują innym bibliotekom multimedialnym.

komentarz 18 sierpnia 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Co nie zmienia mojej opinii, że mało przyszłościowy…
komentarz 18 sierpnia 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Biblioteka ta ma około 22 lat i nadal jest chętnie używana oraz wspierana. Ma także dość pokaźną ilość funkcji. Mówienie, że jest ona mało przyszłościowa, jest naprawdę dla niej krzywdzące…

komentarz 30 sierpnia 2017 przez Sebastian1107 Początkujący (350 p.)
Ukończyłem kurs Cpp0x.pl i przerobiłem Symfonię C++.
komentarz 26 października 2017 przez Kodeman Gaduła (4,480 p.)
Programowałem w Allegro, potem przeszedłem do SFMLa. SFMLa polecam o wiele bardziej. Allegro zostało stworzone pod język C, więc od początku miało pod górkę. (Pewnie dlatego ludzie nazywają tę bibliotekę przestarzałą)
1
komentarz 26 października 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
SDL również było napisane dla C, a jednak kolega CPP_Newbie nie zalicza go do kategorii przestarzałych. Wydaję mi się, że ludzie mylą Allegro 4 z biblioteką Allegro w ogóle i przez to rodzą się takie opinie.
0 głosów
odpowiedź 26 października 2017 przez CPP_Newbie Użytkownik (770 p.)

Allegro nawet nie bierz pod uwagę, jest przestarzałe i szkoda czasu na nie.

SDL i SFML są bardzo podobne do siebie, jednak zdecydowanie polecam SFML, za jego obiektowość, prostotę użytkowania i świetną dokumentację.

W kwestii kursów polecam http://bfy.tw/Eh8i (pierwsze dwa linki w google..... ).

Owszem, możesz próbować coś tam rzeźbić z SFML'em (renderowanie prostych obiektów, sprity, tekstury, obsługa zdarzeń - klawiatura / mysz), jednak naprawdę sugeruję dobrze ogarnąć podstawy obiektowego C++, a w szczególności klasy, dziedziczenie itp. Znacznie ułatwi ci to życie w przyszłości.

komentarz 26 października 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Allegro nawet nie bierz pod uwagę, jest przestarzałe i szkoda czasu na nie.

Możesz rozwinąć? Czytałeś komentarze do odpowiedzi m4sk1n?

Podobne pytania

–1 głos
2 odpowiedzi 692 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2016 w C i C++ przez Daaa22 Dyskutant (8,250 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 597 wizyt
pytanie zadane 4 października 2018 w C i C++ przez niezalogowany
+1 głos
3 odpowiedzi 1,220 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2015 w Offtop przez niezalogowany

92,568 zapytań

141,421 odpowiedzi

319,626 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...