• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia: Uczenia Prywatna czy Państwowa? [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,170 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Luk Bro Nowicjusz (120 p.)

Witam,

mam 30 lat i od jakiegoś czasu myślę nad zmianą pracy. Wybór padł jak łatwo się domyślić na branżę IT, od zawsze lubiłem pisać proste programy w c++, a od jakiegoś czasu zacząłem szkolić się na własną rękę. Nie mam niestety wykształcenia wyższego ponieważ przerwałem studia. Mam dylemat jakie studia wybrać? Oczywiście w grę wchodzą tylko studia niestacjonarne. Moje opcje:

1. Studia na uczelnie prywatnej - jeśli chodzi o Kraków w grę wchodzi np. WSZIB. I tutaj rodzi się pytanie jak pracodawcy reagują, jeśli w CV masz wpisane studia na takiej uczelni? W powszechnej opinii uważa się, że aby skończyć takie studia należy jedynie płacić w terminie i chodzić na zajęcia, a dyplom takie uczelni nic nie daje. Czytałem kilka forów i spotkałem się z różnymi opiniami, mam jednak wrażenie, że wypowiadają się głównie Ci którzy studiowali na uczelniach państwowych więc ich zdanie jest oczywiste. Jeśli ktoś z Was skończył taką uczelnię, byłbym wdzięczny za informację jak sobie poradziliście ze znalezieniem pracy.

2. Uczelnia państwowa - AGH. Opłaty za studia niestacjonarne są podobne, jednak musiałbym poprawiać maturę z matematyki, więc straciłbym rok - czy warto? Kolejnym minusem jest traktowanie studentów na takiej uczelni. Miałem okazję studiować 3lata na AGH i nie da się ukryć, że większość wykładowców, panie w dziekanacie traktują studentów jak śmieci. Kompletna dezinformacja i chaos. Jednak plusem jest to, że dyplom z takiem uczelni nie kojarzy się z tym, że za niego zapłaciłem, tak jak na uczelni prywatnej.

3. Nauka na własną rękę - czy bez dyplomu możliwe jest znalezienie pracy w branży IT?

Wiem, że zarówno na uczelni prywatnej jak i państwowej najważniejsza jest nauka na własną rękę. Zaangażowanie i własna praca to 99% sukcesu, jednak papierek z uczelni na pewno pomaga zdobyć lepszą pracę, pytanie czy warto?

Możliwe odpowiedzi:
Prywatna (1 głos, 5%)
Państwowa (6 głosów, 27%)
Na własną rękę (15 głosów, 68%)

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)
Ogólnie jak masz już 30 lat to wydaje mi się, że trochę już za późno na studia- biorąc jeszcze pod uwagę, że masz słabo zdaną maturę z matematyki (myślisz, że rok wystarczyłby na przygotowanie się do matury rozszerzonej tak na 90% (tyle trzeba na AGH?)). Edukację zakończyłbyś w wieku 35 lat + dochodzą do tego praktyki, staż itd.  Jednym słowem bezsensu.

Zapewne wielu ludzi zaraz odezwie się z mową motywacyjną, abyś się nie poddawał itd. -ale według mnie to jest troszeczkę bezsensu.

Przede wszystkim zapewne masz pewien zawód z którego co miesiąc pobierasz wynagrodzenie (nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej w tym wieku). Jeżeli ciągnie Cię do programowania- zainwestuj w swój rozwój i zacznij tworzyć projekty- jeżeli będziesz miał mocne portfolio zawsze będzie to dobrym asem na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeżeli wpadniesz na jakiś dobry pomysł- możesz zawsze otworzyć własny biznes i działać na własną rękę.
komentarz 18 sierpnia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dlaczego bez sensu? Na naukę nigdy nie jest za późno to po pierwsze. A po drugie i ważniejsze to on ma dopiero 30 lat a wy chcecie już mu życie zamykać? Informatyka to nie piłka nożna gdzie w wieku 30 lat już się myśli o emeryturze. Przed nim jeszcze 35 lat pracy do emerytury! Chłopie nie słuchaj tych głupot i nie ociągaj się tylko pędem leć składać papiery i nie marnuj kolejnego roku. Za 3 lata masz licencjata, w tym czasie szkolisz się też na własną rękę i po ukończeniu studiów masz papier + wiedzę. I 30 lat pracy do emerytury. Pozdrawiam
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
342423535436456756547 tematów o tym samym. Do klepania kodu studia nie są potrzebne! na stanowiska menagerskie owszem.
komentarz 18 sierpnia 2017 przez Luk Bro Nowicjusz (120 p.)
Tematów owszem 10 000 ale w żadnym konkretnych odpowiedzi. Co do klepania kodu, w każdym ogłoszeniu w wymaganiach podawane są studia kierunkowe - informatyka itp. (?)
komentarz 19 sierpnia 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Słabo szukałeś. Nawet jeśli ktoś wpisuje studia wyższe, to nie jest to najważniejszy podpunkt i z dobrym portfolio spokojnie znajdziesz pracę.
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

Jeśli już chcesz płacić za studia to chyba wybrałbym jednak niestacjonarne na AGH. Nie wiem dokładnie jak tam poziom stoi, bo sam na dziennych studiuję, ale chyba prestiż troszkę większy niż jakaś uczelnia prywatna, a przez to większe szanse, że jednak coś przydatnego z tych studiów wyniesiesz. Tak z ciekawości, na jakim wydziale i co studiowałeś wcześniej ?

Koniec końców jak wymagają tego papierka to Ty go masz i nikogo nie interesuje z jakiej uczelni. (no dobra kłamałem trochę, bo pewnie gdzieś się znajdą tacy, którzy faworyzują ludzi po publicznych uczelniach, ale życie nie jest sprawiedliwe ;]).

Nauka na własną rękę - czy bez dyplomu możliwe jest znalezienie pracy w branży IT?

Jasne, jednak trzeba mieć na uwadze, że będziesz musiał zbudować mocne portfolio.

0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez amb00 Bywalec (2,000 p.)
Lepiej na własną rękę się uczyć. Nie mam jeszcze średniego wykształcenia, a już zarobiłem pierwsze pieniądze na programowaniu jako freelancer. Jak będziesz miał dobre portfolio, to i pracę na stałe powinieneś znaleźć.

Podobne pytania

–8 głosów
1 odpowiedź 346 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Piotr96.19 Początkujący (280 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,018 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 384 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...