• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ogrom programistów - obawa

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
427 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2017 w Offtop przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

Cześć. Mam taką małą, offtopową refleksję. Programowanie w Polsce jest popularne, jest masa ludzi którzy się go uczą. Filmy Pana Mirosława cieszą się ogromną liczbą wyświetleń i właciwie jak pomyśle o sobie, jestem w OCEANIE ludzi regularnie programujących, i korzystającycy ze wszelakich książek/tutorial. Mam takie uczucie (wiem, że brzmi to głupio), że wszyscy są lepsi, są dalej w procesie nauki, że w tej wielkiej masie nigdy nic nie osiągne i na nic nie ma szans. Jak żyć crying?

3
komentarz 18 sierpnia 2017 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Nie wiem co Ci napisać ale dopóki w tym zawodzie się dużo zarabia to normale że dużo ludzi będzie chciało tak pracować. Tym bardziej że w porównaniu do prac fizycznych to siedzenie w klimatyzowanym pomieszczeniu jest całkiem spoko.
komentarz 18 sierpnia 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
Wbrew pozorom dla organizmu lepszy jest ruch, byleby nie przeciążać mięśni.
komentarz 18 sierpnia 2017 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Jasne że tak. Nie mówię że siedzący tryb życia jest zdrowy. Jednak polecam wszystkim popracować trochę fizycznie np na jakiejś budowie. Wtedy człowiek zacznie doceniać siedzenie przy biurku.

6 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez sc4rface Dyskutant (7,710 p.)
Przede wszystkim, to nie użalać się nad sobą i szlifować wiedzę. A swoją drogą, masa ludzi, nie oznacza masy dobrych programistów.
komentarz 19 sierpnia 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
wiele z nich to osoby co polecialy na hajs i programują bez pasji to często = spagetti code. Ja bym się nie martwił. Bardziej bym się martwił zobaczyć taki kod po zwolnieniu kogoś...

btw. można iść też na administratorkę, jest to dużo mniej oblegany kierunek. Ale to z kolei trzeba rozumieć sieci komputerowe i unixa.
+3 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez lapetus Nowicjusz (220 p.)
A zastanawiałeś się ile jest naprawdę dobrych programistów? W tym zawodzie papierek się nie liczy. Sam mam kolegę, inżyniera informatyki ze specjalnością audytów bezpieczeństwa, któremu to ja pisałem pracę inżynierską a której on nie był w stanie się nauczyć a nawet w pełni zrozumieć. A to on ma dyplom a nie ja.

Ty się tym nie przejmuj tylko ucz się i pisz kod. Codziennie i systematycznie. Zaczynaj od małych rzeczy a po pewnym okresie czasu dojdziesz do wielkich rzeczy. To że jest dużo programistów na rynku nic nie znaczy bo ile jest naprawdę tych dobrych. Takich, którym zależy na dobrym produkcie, poprawnym kodzie, który jest napisany zgodnie z obecnymi standardami.

Jakiś rok temu trafiłem do jednej firmy, która pisała sklepy internetowe. Od razu na wstępie pomyślałem super, ale im więcej wiedziałem o tym jak pracują tym bardziej byłem przekonany że tylko tracę z nimi czas. Wypuszczali oprogramowanie bez aktualizacji a pisali komponenty do PrestaShop i WordPressa. Blokując możliwość aktualizacji narażali na straty firmy dla których tworzyli te sklepy oraz ich klientów. Wszyscy wiedzą jak dzisiaj jest z bezpiecznym kodem. Jednym się chce innym nie. Rynek sam zweryfikuje.

Nie tylko Ty masz takie odczucia, że inni są lepsi od Ciebie. Zapewne każdy w swoich początkach miał taki etap. Musisz jakoś przebrnąć przez to i nie dołować się bo to błędne koło. Zawsze powinieneś przebywać z ludźmi / programistami lepszymi od siebie. Dużo się można od nich nauczyć. Kiedy Ty nabierzesz doświadczenia to Ty będziesz uczył innych zobaczysz. Nie myśl o tym wszystkim tylko pracuj.
komentarz 19 sierpnia 2017 przez surfeliza Stary wyjadacz (11,260 p.)

Nic dziwnego, że papier nic nie znaczy skoro znajdują się inteligentni, którzy piszą prace innym. Takich to tylko znaleźć i cofnąć tytuł. Dla osoby, która do tego dopuściła również.

Sesje też za kolegę zaliczałeś? frown

komentarz 19 sierpnia 2017 przez lapetus Nowicjusz (220 p.)
Nie bądź taki święty. Napisanie pracy a zaliczenie jej przed komisją to co innego. Poza tym jeśli już tak mierzi cię to ze napisałem pracę za kogoś to co powiesz o prywatnych uczelniach które wypuszczają takich nieuków z dyplomem. Ja tego nie zacząłem. Jak byś jeszcze tego nie dostrzegł to świat nie jest doskonały.

A przez moje dobre, poprawne zachowanie w pracy już nie raz mi się obrywało. Nie będę udawał świętego. Mam swoje zasady i się ich trzymam. I to mi wystarczy żeby spokojnie spać.
+2 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez CjanciK Bywalec (2,970 p.)
Cześć,

Masz rację jest na rynku wielu programistów ale ile tak naprawdę jest dobrych programistów ?

Jeżeli towarzyszy Ci takie uczucie, że wszyscy są lepsi od Ciebie to bardzo dobrze (pozytywna samokrytyka jest bardzo zdrowa), masz bardzo silną motywację aby się uczyć i dogonić tych lepszych albo samemu stać się tym lepszym dla innych programistów. W tym zawodzie nie powinno się zdawać sobie sprawy z tego ile się wie i popadać w samozachwyt ale z tego ile się jeszcze nie wie i ciągle rozwijać swoją wiedzę. A jeżeli to uczucie bardziej Cię demotywuje niż motywuje, a masz już za sobą jakieś własne projekty - pozwól sobie na chwilę refleksji i popatrz na swój stary kod i zobacz ile od tamtego czasu się nauczyłeś. Ja tak robię i czytam swój stary, popsuty, brudny kod z uśmiechem na twarzy i wiem, że jeżeli dalej będę się uczył to projekt, nad którym właśnie pracuje w przyszłości również może być dla mnie takim starym, brudnym kodem - mnie to akurat bardzo motywuje do działania :)

Życzę powodzenia i wytrwałości !
+2 głosów
odpowiedź 19 sierpnia 2017 przez daro0 Obywatel (1,430 p.)
Tylko że z tych kursów to tak naprawdę nie nauczycie się nic ponad to co pozwala na realizację prostych stronek wizytówek, z jakimś prostym systemem logowania i rejestracji. Dzisiaj żeby cokolwiek reprezentować to trzeba znać jeden z najpopularniejszych na rynku frameworków, jak np. Symfony, w CSS oczywiście Bootstrap, w Javascript to teraz Angular, React czy inne tego typu wynalazki. A żeby być tym dobrym programistą to trzeba mieć przede wszystkim doświadczenie komercyjne i to wieloletnie a nie doświadczenie na jakichś beznadziejnych chałupniczych projektach, które zrobicie na bazie tutoriali z neta. A takie można zdobyć tylko pracując w firmie albo jako freelancer, realizując wiele projektów. A dobrych programistów jest dużo i firmy mają w czym przebierać więc proszę nie wciskać młodym ludziom bredni o ich braku.
komentarz 20 sierpnia 2017 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Hm czyli nawet jeżeli dalej będe regularnie się uczył, i tak nic z tego nie będzie, bo zawsze będe krok (albo wiele kroków) za dobrymi programistami. Dobrze wiedzieć
1
komentarz 20 sierpnia 2017 przez wxa123 Użytkownik (680 p.)
To chyba normalne,ze skoro ktos ma wiekszy staz/doswiadczenie w danej dziedzinie wiecej potrafi niz osoba z krotszym stazem. Jesli bedziesz sie duzo uczyl to i tak znajdziesz sie szybko w czolowce programistow. Moze Ci sie wydawac,ze wiele osob jest ambitnych,ale zwroc uwage,ze na tym forum sa glownie pasjonaci a w szarej rzeczywistosci juz tak latwo nie spotkasz programisty z pasja.Powodzenia w nauce
+2 głosów
odpowiedź 19 sierpnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Programuję w PHP i JS i na chwilę obecną nie sądzę, żeby osoby kierujące się kursami MZ z serii PHP/JS stanowiły dla kogoś konkurencję cheeky

Nawiasem mówiąc wiesz jak nieliczny procent ludzi z tytułami inżyniera/magistra z informatyki pracuje jako programiści?

+1 głos
odpowiedź 19 sierpnia 2017 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Popieram poprzedników, mało osób jest faktycznie dobrych, sam widzę jak to wygląda od środka. Ale należy też przy tym dodać, że popyt na programistów stale rośnie, nie maleje, co jest pocieszającą informacją ;)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 644 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 322 wizyt
–2 głosów
6 odpowiedzi 1,454 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...