• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

dlaczego pamięć się podwaja do 2 potęgi?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,284 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
edycja 17 sierpnia 2017 przez kompowiec2

dlaczego pamięć się podwaja? dlaczego nie dodają stopniowo po gigabajcie, tylko od razu razy dwa?

takie pytanie dostałem. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale uznałem za ciekawe. Z tego co wiem istnieją pendrive które mają niepatrzyste liczby np. 3, 5 GB choc są rzadkością. Oczywiście w systemie dziesietnym binarnym wyglada to inaczej i jest to dalej liczone w drugiej potędze ale czy niemozliwe jest w takim razie stworzenie pamieci innej np. nieparzystej?

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2017 przez kosaa Stary wyjadacz (14,130 p.)
wybrane 17 sierpnia 2017 przez kompowiec2
 
Najlepsza
poniewaz dokładając jeden bit do liczby mnożysz ją razy dwa

zobacz

1 bit maksymalnie 1
2 bity maksymalnie 3
3 bity maksymalnie 7
4 bity maksymalnie 15

dokładając liczenie od zera dostajesz 2,4,8,16 itp.. odpowiadając na pytanie - nie da się dodać jednego bitu nie mnożąc wartosci przez dwa
komentarz 16 sierpnia 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Kolega pytał też o pojemności nośników w GB. Owszem, istnieją takie nośniki. Dla przykładu 275GB = 295279001600 bitów. Nie da się wyprodukować kości o nieparzystej ilości bitów, a to oznacza, że nie da się z nich sklecić nośnika z nieparzystą liczbą bitów, bo każda parzysta liczba pomnożona przez liczbę naturalną daje liczbę parzystą :)
komentarz 16 sierpnia 2017 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Jasne, dołożenie bita RAM-u umożliwi operacje na dwa razy większej ilości liczb, ale dlaczego dokłada się tych bitów razy dwa? Czy ilość GB na module pamięci to jest abstrakcyjna liczba wyliczona jakimiś innymi bitami, których dołożono jeden bit, czy fizyczne napakowanie 2 razy większej ilości bramek logicznych, czy z czego to tam jest zrobione?
komentarz 16 sierpnia 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Ilość GB na nośniku wynika z tego ile jest komórek pamięci, nie jest to żadna abstrakcja. Ile komórek pamięci wpakujesz tyle pamięci masz. Nie jest tak, że dokłada się razy 2, przykładem są nośniki 250gb, 275gb itd :)
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez Michal Lenarcik Nowicjusz (140 p.)
Mi się wydaje ze dlatego ze jest to prawo "Moora" czyli co jakiś czas adekwatnie do tego jak idzie postęp techniczny do przodu. Oczywiście  bezpieczniejszym rozwiązaniem jest podwojenie danej pamięci x2 pozatym zazwyczaj działa ona w dualu. Odwołam cię do takiego linku i zobaczysz. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Prawo_Moore’a
komentarz 18 sierpnia 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
ludzie już dawno przekroczyli fizyczne możliwości krzemu jakie jest ok. 3 Ghz później się zwyczajnie spala jak węgiel możliwe że nawet przy chłodzeniu azotem, stąd teraz w komputerach montuje się wielordzeniówki.

Słyszałem już o prawie Moore'a ale to nie wyjaśnia dlaczego istnieją ww. 3 GB bądź 5 GB pamięci pendrive czy dyski 275 GB które niekoniecznie są podwojeniem 2x, choć oczywiście są rzadkością.

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 128 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2017 w Offtop przez Senea Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 725 wizyt
pytanie zadane 14 października 2018 w C i C++ przez Vitall Początkujący (400 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...