• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Klonowanie dysku i jego przywracanie

0 głosów
85 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia w Systemy operacyjne, programy przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)
Cześć, istnieje jakieś narzędzie do klonowania dysku w debianie 9? Tak aby w razie awarii albo jeżeli coś bym zepsuł mógł sobie przywrócić cały stan systemu, który zapisałem w zklonowanej kopii? Mam serwer VPS i dużo się nim bawię, nie chcę ustawiać zabezpieczeń od nowa jeżeli coś zepsuję. :D

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 13 sierpnia przez tls01 Nałogowiec (33,070 p.)
wybrane 15 sierpnia przez Marceli99

Najlepsza
dd if=/dev/sdXY of=backup.img

Chyba najprościej. 

https://wiki.archlinux.org/index.php/disk_cloning

komentarz 13 sierpnia przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)
W ten sposób wykonam kopię całego punktu montowania, ale jak to później przywrócić?
komentarz 14 sierpnia przez tls01 Nałogowiec (33,070 p.)

Robisz to samo, tylko odwrotnie. (-:

dd if=backup.img of=/dev/sdXY

komentarz 15 sierpnia przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)
OK, w takim razie ta komenda wykonuję kopię całego "/" i zapisuję w lokalizacji gdzie obecnie jestem? Jak wywołać pasek postępu? Bo pewnie po tej operacji na jakiś czas serwer dostanie zadyszki. I jak teraz wykonam kopię i za jakiś czas będę zmuszony sformatować VPS bo coś zepsuję to wystarczy zainstalować ten sam system i przywrócić w/w komendą? Wszystko się przywróci? Cała konfiguracja systemu? Nawet zmodyfikowany kernel?
komentarz 15 sierpnia przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)
oo i pierwszy problem z katalogu home/kopia zacząłem sobie tworzyć kopię, mając zajętę 37% miejsca na dysku, sesja się zacięła odłączyłem sesję i połączyłem się ponownie i zajętę 100% :P
0 głosów
odpowiedź 13 sierpnia przez kompowiec2 Gaduła (3,380 p.)
Clonezilla najłatwiej.
komentarz 13 sierpnia przez Eryk Andrzejewski VIP (105,060 p.)

Ciężko trochę z Clonezillą na VPSie laugh

0 głosów
odpowiedź 13 sierpnia przez mokrowski Nałogowiec (34,040 p.)
Jeśli dana przestrzeń dyskowa pracuje w warunkach obciążenia, masz nie pozamykane pliki z danymi w trakcie wykonywania jej backupu. Część aplikacji będzie to wykrywała (np. bazy danych SQL) i wykonywała operacje awaryjne. Narzędzie dd tu nie pomoże bo wymaga wykonywana operacji na odmontowanej przestrzeni dyskowej np. przy starcie z CD/DVD przy stabilnym (w praktyce odmontowanym) systemie plików.

Większość dostępnych systemów plików w GNU/Linux (ext3, ext4, xfs...) oraz LVM (Logical Volume Manager), ma możliwość wykonania migawki (snapshot) wybranego systemu plików. Wystarczy wtedy na moment wykonania migawki zatrzymać aplikację, wykonać migawkę i uruchomić aplikację. Z systemu plików migawki wykonasz poprawny backup z użyciem nawet tar'a (pamiętając o przełączniku -p zachowującym prawa i ew. obsłudze ACL'i jeśli ich używasz oraz obsłużeniu kontekstów bezpieczeństwa SELinux (Debian nie) ).

Tu masz strawny opis :-) https://www.howtoforge.com/linux_lvm_snapshots

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 86 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 365 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 658 wizyt

39,674 zapytań

78,067 odpowiedzi

153,404 komentarzy

18,726 pasjonatów

Przeglądających: 220
Pasjonatów: 17 Gości: 203

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...