• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca typowego front-end deva

0 głosów
541 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2017 w JavaScript, jQuery, AJAX przez Rayden Użytkownik (610 p.)
Witam,

mam do was dzisiaj proste pytanie. Może ono zabrzmieć dziwnie, ale spróbujmy. Czy da się znaleźć pracę typowego front-enda tzn. mamy sobie pliki html, css, js, tworzymy całą szatę graficzną strony wraz z elementami dynamicznymi np. przez AJAX. Dane otrzymujemy od back-endu np. w formacie JSON. Innymi słowy wszystkie dane dostajemy, a naszym zadaniem jest je wyświetlić na stronie w sposób przyjazny dla oka użytkownika.

Pytanie zadaję, ponieważ jestem na praktykach, w których zajmuje się tym co opisałem powyżej, ALE głównie skryptami w PHP. Co prawda powoli je tworzę, ale jednak wolałbym w pełni skupić się tylko na front-endzie. Czy pracodawcy wymagają ingerowania w sprawy back-endu np. w PHP, czy też można znaleźć pracę stricto we front-endzie? Jeżeli tak, to jeszcze zapytam, czy jeżeli byłoby się w tym dobrym to czy można np. po 2-3 latach zarabiać około 5k netto, czy bez dobrego obycia również w back-endzie jest to niemożliwe?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
komentarz 11 sierpnia 2017 przez Tomek Sochacki Szeryf (83,490 p.)
to może pomyśl o lepszym poznaniu JS i o node? Mógłbyś wtedy pracować zarówno we froncie jak i backendzie w jednym języku (JS). Z czasem front może Ci się nieco znudzić więc warto mieć alternatywę, podobnie jak back-end. Pracy z node też jest trochę patrząc po ofertach, których przybywa.

A jeśli typowo front to proponuję iść np. w stronę React + React native i masz bardzo dobry start w aplikacje i to również bardziej zaawansowane.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 sierpnia 2017 przez argeento Szeryf (86,410 p.)

"Typowy front-end dev":

tworzymy całą szatę graficzną

Szatę graficzną tworzy grafik.

Czy pracodawcy wymagają ingerowania w sprawy back-endu np. w PHP

W normalnych firmach nie. Najbliższe spotkanie z back-endem to pisanie templatek - ich składni można nauczyć się w drodze do pracy.

czy jeżeli byłoby się w tym dobrym to czy można np. po 2-3 latach zarabiać około 5k netto

Jeżeli byłbyś w tym dobry, to nawet szybciej.

0 głosów
odpowiedź 12 sierpnia 2017 przez Mister123450 Dyskutant (8,800 p.)

Jeśli chcesz zostać web designerem to chciałbym polecić Tobie serwis Polski Frontend, który jest agregatorem właśnie wielu takich witryn związanych z tematyką frontendu.

Jednakże moim zdaniem powinieneś spróbować backendu Node.js z Express, Pug i MongoDB, dzięki czemu będziesz mógł pisać strony internetowe z wykorzystaniem Twojego narzędzia we frontendzie - JavaScripcie. Poza tym masz MongoDB, które operuje na BSON (Binary JavaScript Object Notation), które nie różni się dla Ciebie wiele od JSONa, przez co nie musisz wykorzystywać SQL i konwertować to wszystko do JSONa tracąc czas. Z Pugiem możesz pisać łatwo i szybko szablony stron i bez większych trudności dodawać te elementy do wynikowego HTML według upodobań. Za to Express jest do tego zadania moim zdaniem idealnym serwerem - i tak, wystarczy do niego, jak do wszystkiego na Node.js sam JavaScript :)

komentarz 12 sierpnia 2017 przez Comandeer Mentor (417,090 p.)
Hm, nie wiem, czy BSON jest takim super powodem, by stosować MongoDB (zwłaszcza, że np. PostgreSQL też ogarnia JSON). No i poza tym ważniejsze jest pytanie, czy te dane mają relacje, czy nie.
3
komentarz 12 sierpnia 2017 przez Tomek Sochacki Szeryf (83,490 p.)
Może się mylę, ale zauważam od pewnego czasu jakąś tendencję do pisania, ze node === baza NoSQL... przecież wybór bazy w zasadzie nie ma związku z językiem w jakim tworzony jest back-end. W node bardzo łatwo można korzystać z MySQL co zapewnia nam pełne relacje, procedury, constrains itp.

Myślę więc, że kwestia wyboru bazy zależy od rodzaju przechowywanych informacji i jak piszesz od tego czy potrzebne są relacje czy nie (owszem, można relacje zrobić w kodzie w back-endzie ale po co, skoro na bazach są do tego gotowe "narzędzia"). Baza nie jest jednak wg mnie powiązana z językiem programowania choć bardzo często widzę stwierdzenia, że jak PHP to MySQL, a jak node to NoSQL...
0 głosów
odpowiedź 17 sierpnia 2017 przez Kondzio Bywalec (2,710 p.)
Ja zaczynałem od darmowego stażu, aktualnie pracuję na pół etatu jako junior jako frontend'owiec i powiem Ci, że dużo zależy od firmy. Moja filia jest dosyć specyficzna i mała, czasami mam zadania typowo łączące front z backiem (angular +  Java). Ale ma to swoje ogromne plusy. Po pierwsze na początku nikt nie oczekuje od Ciebie pełnej wiedzy z Javy, masz multum pomocy od specjalistów Javy i nie ma wielkiego problemu. Ale z drugiej strony dużo większa filia tej firmy ma wyznaczony dokładny podział co kto robi. Więc wydaje mi się, że zależne jest to od rozmiaru danej firmy.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,078 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 657 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 369 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2016 w HTML i CSS przez Sonys1234 Nowicjusz (130 p.)
Porady nie od parady
Komentarze do pytań nie służą do odpowiadania, od tego jest wydzielona sekcja odpowiedzi. Funkcją komentarzy jest natomiast możliwość uzyskania dodatkowych informacji na temat samego posta.Komentarze

52,093 zapytań

94,979 odpowiedzi

193,659 komentarzy

25,394 pasjonatów

Przeglądających: 209
Pasjonatów: 11 Gości: 198

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...