• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zabrać się za naukę Qt?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,744 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
edycja 8 sierpnia 2017 przez m4sk1n

Witam. Mam 16 lat. Ponieważ posiada (moim zdaniem) wystarczającą wiedzę dot. języka C++, postanowiłem zabrać się za naukę platformy Qt5. Nie jestem z tych, którzy chcą nauczyć się gotowego kodu, który będą później wklepywać setki razy, wolę w pełni rozumieć to, co wpisuję. Pytanie – jak powinienem się za to zabrać? Materiały (te nastawione na naukę, nie dokumentacja) z doc.qt.io są moim zdaniem mało szczegółowe. Lekcja, która według tej strony jest druga w kolejności, jest dla mnie nie do końca zrozumiała. Czy robię coś źle? Może tak to powinno wyglądać? A może powinienem się do tego bardziej przyłożyć, czytać powiązaną dokumentację itd.? A może są inne, lepsze sposoby? A może najpierw coś innego niż Qt5? Brać się za algorytmy (CLRS) czy coś tego typu?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 8 sierpnia 2017 przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)
wybrane 22 października 2017 przez m4sk1n
 
Najlepsza

Witam serdecznie,

też już od pewnego czasu programuje w Qt . Bardzo przyjemne środowisko do pisania aplikacji graficzny.

Myślę, że przed przystąpieniem do pisanie w Qt warto dobrze opanać język C++ zwłasza jego obiektowe zagadnienie jak klasy, specyfikatory dostępu do klasy, dziedziczenie itp.

Tutaj pozycje

1.) Drobne podstawy po polsku:
http://qt-project.org/wiki/Pierwsze_kroki_w_programowaniu_z_Qt
2.) Kurs stąd: // łatwy ale po angielsku

https://www.youtube.com/playlist?list=PL2D1942A4688E9D63
3.) Nie można zapomnieć o tym:
http://blog.matthew.org.pl/kategoria/programowanie/qt /kurs-qt/

Ksiązki :

4.) Mark Summerfield, "Advanced Qt Programming"
5.) Alan Ezust, Paul Ezust, "An introduction to design patterns in C++ with Qt 4" -
6.) Daniel Molkentin, "The book of Qt 4. The art of building Qt applications"
7.) Johan Thelin, "Fundations of Qt development", - to polecam
8.) Jasmin Blanchette, Mark Summerfield, "C++ GUI Programming with Qt 4"
9) Rafal Strychalski, programowanie w języku C++ z użyciem biblioteki Qt4 - łatwa i przyjemna w sam raz na początek

Wydaje mi się że powinieneś uczyć się z tutorialii/książek. Natomiast dokumentacje używaj gdy chcesz sobie coś podpatrzyć etc.

komentarz 8 sierpnia 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Te książki i filmy są bardziej pod Qt4, nie będzie mnie to uczyło złych nawyków?
1
komentarz 8 sierpnia 2017 przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)
Nie,

Ze swojego doświadczenia widzę że nie ma dużej różnicy pomiędzy Qt4 a Qt5. Jeśli coś Ci nie działa w Qt5 to wchodzisz w dokumentacje i widzisz zamiennik.

Np. w Qt4 jest klasa QHttp, w Qt5 już ta klasa nie występuje a jest zamiennik QNetworkManager. Mimo wszystko nie odczułem dużej różnicy pomiędzy Qt4 a Qt5

Tu

http://www.bogotobogo.com/Qt/Qt5_TutorialHelloWorld.php

http://zetcode.com/gui/qt5/

masz bezpośrednio tutoriale do Qt5
komentarz 8 sierpnia 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Dzięki, wydaje mi się, że podstawy spokojnie wyciągnę z tych tutoriali :)
–1 głos
odpowiedź 8 sierpnia 2017 przez adrian313 Bywalec (2,850 p.)
Najlepiej wymyślić sobie jakiś projekt i go stworzyć. Notatnik, GUI do bazy danych, odtwarzacz wideo, muzyki co chcesz :D
Teoretycznie każdy z nas uczy się "gotowego" kodu, po to właśnie są frameworki. Kod to narzędzie do celu a nie cel sam w sobie. Często przy nauce można popaść właśnie w taką pułapkę perfekcjonizmu ale pamiętaj, że w gruncie rzeczy to tylko zera i jedynki.
Jak chcesz naprawdę zrozumieć wszystko to musisz siąść do assemblera (chyba?) ja go nie znam.
Pozdrawiam :)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 2,218 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2019 w C# przez KazikBozia Obywatel (1,600 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 322 wizyt
pytanie zadane 18 lipca 2018 w Java przez Qubenz Użytkownik (570 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 163 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2021 w C i C++ przez Foszy Początkujący (250 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...