• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed programowanie w winapi ,czy warto ?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,505 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2017 w C i C++ przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
zamknięte 6 sierpnia 2017 przez Jakub 0
hej, dodam na start że cały czas uczę się "podstaw" (kurs P.M skończyłem) c++, postanowiłem przerobić książkę "Język C++ Szkoła Programowania wyd VI " by dowiedzieć się nieco o nowych standardach w c++11 i ogólnie opanować na w miarę dobrym poziomie ten język bo kurs Pana Mirka jest może i bardzo prosty ale też uczy dosyć starych metod kodowania .książka ta jest dość gruba i złożona więc z pewnością studiowanie jej nie będzie krótkim zabiegiem ,po za tym będzie to już moje trzecie podejście do c++ a od jakiegoś czasu chciałbym też pisać jakieś GUI lub gry, wiem że na gry (oczywiście nie w konsoli) lepiej jeszcze poczekać . Jednak zastanawiam się czy bym nie mógł uczyć się tej książki i zarazem poznawać\\ podstawy jakiejś biblioteki graficznej ,czy sądzicie że winapi to dobry pomysł czy nieco przestarzały . A może wybrać Builder lub GTK+ ? Zaznaczam że chce pisać aplikacje w okienkach tylko dla zabawy i rozluźnienia (oczywiście najbardziej ważna będzie dla mnie nauka książki i algorytmów) . Musicie mnie zrozumieć bo tkwię w konsoli już prawie 3 lata (aż tyle bo wiele razy powtarzałem kurs c++)

Dziękuje za wszelkie rady...
komentarz zamknięcia: już wiem co zrobić, ale dalszymi radami nie pogardzę... :)
3
komentarz 5 sierpnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
To może Qt.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 5 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
wybrane 6 sierpnia 2017 przez Jakub 0
 
Najlepsza

Jednak zastanawiam się czy bym nie mógł uczyć się tej książki i zarazem poznawać\\ podstawy jakiejś biblioteki graficznej

Do programowania przy użyciu jakiejś biblioteki graficznej (np. SFML) wystarczą już podstawy języka. Jak najbardziej popieram naukę języka a przy tym grzebanie w bibliotece - uczysz się języka i od razu utrwalasz zdobytą wiedzę pisząc kod. Chociaż na początku polecałbym jak najdłużej zostać w samej konsoli pisząc jakieś toolse, interpreter Brainfucka itp. Ja sam wolę pisać różne narzędzia pod konsolę niż programy okienkowe.

czy sądzicie że winapi to dobry pomysł czy nieco przestarzały

Nie widzę nic przestarzałego w Windows API, i uważam to za dobry pomysł, ale powinieneś już znać jakieś podstawy języka C/C++. Może lepiej pisać przenośne aplikacje, czyli takie które uruchomisz zarówno pod Windowsem, jak i pod Linuksem itp. więc może lepiej poznać Qt - chociaż ja sam nie pałam miłością do Qt bo mi się nie podoba kod.

A może wybrać Builder lub GTK+ ?

C++Builder to już nawet ja sam od niedawna bym nie polecał, bo jest przestarzały i nie ma nawet tam mowy o C++11, a co dopiero mowa o nowszych standardach. Chyba, że mówimy o nowym C++Builderze (czyli nie C++Builder 6).

Musicie mnie zrozumieć bo tkwię w konsoli już prawie 3 lata

A ja do dzisiaj ;) Konsola to nic gorszego, a wręcz genialna. Bez konsoli nie mógłbym żyć.

Jeśli myślisz o pisaniu aplikacji okienkowych to zdecydowanie polecam język C#. Język genialny i najbardziej się do tego nadaje, ale też można pisać aplikacje mobilne w C#. Jakiś czas temu Microsoft wydał .NET Core, i można pisać aplikacje w C# już w pełni oficjalnie pod każdą platformą i na każdą platformę.

komentarz 6 sierpnia 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
dzięki za przemyślaną odpowiedź, zacznę od  najbliższego czasu poznawać książkę o której wspomniałem ,przy okazji uczyć się algorytmiki ze SPOJ ,jakiś książek itp... . A przy okazji dla rozluźnienia będę pisał jakieś tam apki w okienkach , myślę jednak o winapi bo jak powiem jest ona zawsze pod ręką ;)

(w prawie każdym środowisku) i do tego uczy programowania nisko poziomowego więc da mi też możliwość ćwiczyć wskaźniki i inne możliwości które zawsze były dla mnie zmorą ... Pozdrawiam
1
komentarz 7 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

wskaźniki

Tu jest fajnie wszystko opisane, także polecam też poczytać to ;)

https://pl.wikibooks.org/wiki/C/Wska%C5%BAniki

https://pl.wikibooks.org/wiki/C/Wska%C5%BAniki_-_wi%C4%99cej

komentarz 7 sierpnia 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
dzięki :D Cały czas kuje wskaźniki (zwłaszcza że jestem na etapie struktur danych) Z pewnością te informacje też mi  się przydadzą
+1 głos
odpowiedź 5 sierpnia 2017 przez secretname0x525 Początkujący (290 p.)
Jeżeli zależy ci na pisaniu aplikacji okienkowych. To polecam zestaw WinAPI + QT. Chociaż najpierw powinieneś zapoznać się z WinAPI. Oprócz tego WinApi ma też inne ciekawe zastosowania, a w QT można pisać nawet na Androida. Wspomniałeś też o grach, ale nie w konsoli. Myslę, że do gier dobrym początkiem będzie SFML. A odnośnie tego czy możesz się uczyć c++ i bibliotek graficznych jednocześnie, to odpowiedź brzmi nie. Musisz znać działanie funkcji, co to są parametry, znać struktury, obiekty itd., żeby nie klepać kodu na pamięć, a z pełnym zrozumieniem
komentarz 5 sierpnia 2017 przez PoetaKodu Stary wyjadacz (10,990 p.)
Szczerze, sam bym tego lepiej nie ujął.
1
komentarz 5 sierpnia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
A po co WinAPI do aplikacji okienkowych, skoro jest Qt?
komentarz 5 sierpnia 2017 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
tyle że ja umiem podstawy takie jak struktury,obiekty,wskaźniki itd..... .Z książki chce się nauczyć bardziej złożonych rzeczy np STL, polimorfizm i tajniki projektowania obiektowego .Natomiast winapi chce tylko na start bo też nie jest ona zorientowana obiektowo tak jak qt czy SFML np
1
komentarz 5 sierpnia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Te podstawy powinny Ci już wystarczyć do zabawy z takim SFML (jest bardzo prosty w obsłudze, powinieneś sobie bez problemu poradzić). Ja na prawdę nie widzę żadnego powodu uprzykrzać sobie życia i czynić program nieprzenośnym na inne platformy przez winapi.
komentarz 5 sierpnia 2017 przez PoetaKodu Stary wyjadacz (10,990 p.)

Autor odpowiedzi napisał:

Chociaż najpierw powinieneś zapoznać się z WinAPI

To jest bardzo ważna myśl, bo dzięki temu dowiesz się jak działają kolejki zdarzeń, czym są w rzeczywistości kontrolki, style okna, wiadomości przesyłane do okna itp. Naprawdę przydatne jest WinAPI na początku, jeśli wie się co się robi.

Poza tym WinAPI dostarcza mnóstwo innych funkcji, które zresztą są używane nawet w standardzie w implementacji Windowsowej. To dzięki właśnie WinAPI mamy dostęp do bufora konsoli, wątków itp.

2
komentarz 5 sierpnia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

bo dzięki temu dowiesz się jak działają kolejki zdarzeń, czym są w rzeczywistości kontrolki, style okna, wiadomości przesyłane do okna

Świetnie, natomiast ja na miejscu autora, chcąc napisać pierwszą aplikację okienkową, myślałbym o... napisaniu tej aplikacji. Nie podważam tego, że taka wiedza może być ciekawa i przydatna, ale na pewno nie jest konieczna przy nauce.

Poza tym WinAPI dostarcza mnóstwo innych funkcji, które zresztą są używane nawet w standardzie w implementacji Windowsowej. To dzięki właśnie WinAPI mamy dostęp do bufora konsoli, wątków itp.

Autor mówi o programowaniu aplikacji okienkowych.

Ja osobiście nie widzę sensu męczyć się, pisząc GUI w WinAPI i jednocześnie ograniczać się do samego Windowsa, skoro można pisać kod w wygodnym Qt i to kod przenośny - działający i na Windowsie, i na Linuksie, i na wielu innych systemach.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 312 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2022 w C i C++ przez MKolaj15 Bywalec (2,270 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 520 wizyt
pytanie zadane 11 października 2019 w C i C++ przez dawid2002 Mądrala (5,190 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 293 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...