• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

VUE.js - Nowy jQuery?

Object Storage Arubacloud
–2 głosów
881 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2017 w JavaScript przez krystian2160 Początkujący (270 p.)
Kilka dni temu miałem pierwszy raz styczność z Vue.js, niby jakiś framework do JS'a, ale po co go w ogóle używać jak mamy jQuery? No cóż.

Potem trafiałem na niego częściej.

A do dziś widziałem go już tak dużo... od tak nie dawna...

Stąd moje pytanie, że tak kolokwialnie to ujmę "o co chodzi z tym vue.js?". Dlaczego zyskał taką popularność pomimo faktu że mamy jQuery framework który zresztą dominuje? Czyżby vue.js go wypierał? Czy może vue.js zajmuje zupełnie inny obszar niepokryty lub słabo pokryty przez jQuery?

Dlaczego stał się teraz nagle na topie i taki popularny?

Gdy się na niego pierwszy raz natknąłem myślałem że to jakiś mało znany framework skrypt którego prawie nic nie używa, a teraz myślę że jest topowym frameworkiem który jest szeroko używany i poważany...

Ale co z jQuery?
4
komentarz 4 sierpnia 2017 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Szanowny autorze tematu, jeśli założyłeś ten temat tylko po to, żeby usłyszeć potwierdzenie swojej tezy, a każdą odpowiedź, która do niej nie pasuje, minusujesz, to nie sądzę, żeby to miało sens.
komentarz 4 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Zróbcie w końcu na forum dział Perełki...

2 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2017 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

jQuery nie jest frameworkiem. I na tym w sumie można by zakończyć.

jQuery jest tylko i wyłącznie helperem DOM-owym, biblioteką. Pozwala nam na łatwiejszą interakcję z DOM-em.Tyle.

Vue.js jest frameworkiem. Ustala podstawowy kształt architektury aplikacji. Dodatkowo nie pozwala/ogranicza korzystanie bezpośrednio z DOM poprzez wprowadzenie tzw. Virtual DOM (czyli warstwy abstrakcji pośredniczącej pomiędzy wszelkimi interakcjami między frameworkiem a DOM-em strony).

Rzucanie hasłem "po co nam Vue.js jeśli mamy jQuery?" brzmi trochę jak utknięcie w roku 2010…

+3 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2017 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
A mówiąc od strony praktycznej: Vue pozwala między innymi połączyć ze sobą warstwę JS i HTML w taki sposób, że po przypisaniu pewnej zmiennej z JS do HTML, każda zmiana tej zmiennej, spowoduje też odświeżenie (pełne/częściowe) widoku HTML. Innymi słowy - wartość zmiennej w JS zawsze odpowiada aktualnie wyświetlanej. Taka ciekawostka. jQ tego wprost nie potrafi :P

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 500 wizyt
pytanie zadane 1 października 2018 w Ogłoszenia, zlecenia przez AniaITPC Początkujący (340 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 973 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 599 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2017 w Ogłoszenia, zlecenia przez Rubycom Początkujący (410 p.)

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...