• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czym najlepiej szyfrować tekst (PHP)?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,458 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2017 w PHP przez TeslaX93 Gaduła (3,600 p.)
Chciałbym stworzyć coś w stylu pastebina, z tym, że mój projekt byłby bardzo uproszczony, a wszystkie notatki w nim zapisywane - w jakiś sposób szyfrowane. Tak w dużym skrócie.

W projekcie bazy danych zaplanowałem tabelę z polami id, address, password oraz text. Czyli w skrócie, address to końcówka adresu strony w postaci www.strona.pl/XXXXX, password byłoby shashowanym hasłem dostępu, no i zostaje text. Nie chciałbym go ze względów bezpieczeństwa przechowywać w czystym tekście w bazie, a z drugiej strony chciałbym móc możliwość szyfrowania go (może jakoś przy pomocy hasła podanego przez usera?). Czy ktoś ma jakiś pomysł co możnaby wykorzystać?
komentarz 3 sierpnia 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Pytanie po co szyfrowanie?

Może po prostu zakodowanie w Base64 i potem powrotne odkodowanie? Nie martwisz się potencjalnie szkodliwymi znakami gdyż base64 operuje na wąskim zakresie "bezpiecznych" znaków. Jest to co prawda pewne zwiększenie wielkości tekstu ale pytanie czy jest to w tym wypadku istotny aspekt?

Base64 jest bardzo proste w użyciu i wiele języków ma gotowe funkcje do tego jak chociażby php, js, node czy nawet bezpośrednio baza MySQL. A w razie czego łatwo można sobie taką funkcję kodująco/dekodującą napisać samemu - zasady kodowania są stałe :)
komentarz 4 sierpnia 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Tomasz Sochacki - serio, słowo password i miałoby być w base64? Co z tego, że nie są pod nim kryte jakieś szczególnie ważne dane, ale mimo wszystko...
komentarz 4 sierpnia 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

event przeczytaj co napisał kolega:

 password byłoby shashowanym hasłem dostępu, no i zostaje text.

moja uwaga o base64 dotyczy text czyli treści notatek, a nie hasła. Hasło to zupełnie oddzielny temat do zabezpieczenia.

komentarz 4 sierpnia 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
A co trudnego jest w zrozumieniu słowa "shashowanym"? Wiesz czym jest hash?
1
komentarz 4 sierpnia 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
edycja 4 sierpnia 2017 przez Tomek Sochacki
Chodzi mi o to, że o haśle w ogóle się nie wypowiadałem. Jeśli kolegę interesuje zabezpieczanie hasła to 1-2 dni temu był tu ciekawy wątek na ten temat i różnych metod. nie wdajw sie tu w dyskusje czy lepsze np sha1 czy inna funkcja skrótu.

Natomiast treść notatki zakładam że po prostu chcemy zabezpieczyć do zakresu bezpiecznych znaków i tyle i tutaj wg mnie base64 jest oki, ale jak masz inny pomysł to po prostu go podaj koledze i nam wszystkim, a nie skaczesz i krzyczysz na innych gdy chcą coś doradzić. Hasło zostawmy w spokoju, nie róbmy wątków o wszystkim i o niczym.
komentarz 4 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 9 sierpnia 2017 przez Patrycjerz

@Tomek Sochacki
Nie schodź poniżej poziomu kolegi wyżej, bo kolega lubi się przypier*****.

A co trudnego jest w zrozumieniu słowa "shashowanym"? Wiesz czym jest hash?

A co trudnego w zrozumieniu: "moja uwaga o base64 dotyczy text czyli treści notatek, a nie hasła. Hasło to zupełnie oddzielny temat do zabezpieczenia." ??!

komentarz 4 sierpnia 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
jpacanowski, nikt nie potrzebuje twojej adwokatury.
1
komentarz 4 sierpnia 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Myślę, że nikt nie potrzebuje ani adwokata ani docinania wzajemnego. Ja wyraziłem swoją opinię i tyle. Jeśli masz jakiś fajny pomysł to go po prostu podaj niech wszyscy sobie poczytają i być może coś nowego się douczą.

Jeśli jednak planujesz dalej rozmawiać w takim tonie to wybacza, ale ja w to nie wchodzę, myślałem, że to forum branżowe ale chyba nie zawsze tak jest...

Pozdrawiam i do zobaczenia (poczytania) w innych wątkach.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 9 sierpnia 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
https://0bin.net/

istnieje już coś takiego... i łatwiej zrobić pull requesta niż odkrywać koło na nowo ;)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 548 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2023 w Inne języki przez MacieKap Bywalec (2,400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 431 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 458 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...