• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Laptop dla studenta informatyki

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,295 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2017 w Sprzęt komputerowy przez klaudiaa111 Nowicjusz (140 p.)

Od października zaczynam studia informatyczne. Mam dwa laptopy do wyboru. Który model wybrać?

https://www.x-kom.pl/p/345723-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-700-15-i5-8gb-1201000-gtx950m-bialy.html

czy

https://www.x-kom.pl/p/368033-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-510-15-i7-7500u-8gb-240-gf940mx-gun-metal.html

Laptopy różnią się głównie procesorami. W pierwszym jest I5-6300HQ, a w drugim I7-7500U. Który jest lepszy, wydajniejszy?

A może zaproponujecie coś lepszego do 3 200 zł.

A tak przy okazji. Często bolą mnie oczy przy pracy z komputerem. Czy macie na to jakieś sposoby? Słyszeliście o technologii Asus'a Eye Care?

komentarz 1 sierpnia 2017 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)

Ankieta personalna - jak napisać prośbę o pomoc w wyborze laptopa
Grafika dedykowana jest ci potrzebna?

http://laptopmedia.com/top-laptop-pwm-ranking-rated-by-negative-impact-on-eyesight/
Bardzo ważne jest migotanie ekrany (FlickerFree) i czy laptop stosuje do regulacji jasności PWM.

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 31 lipca 2017 przez kamil29 Obywatel (1,230 p.)
Wg mnie nie kupisz dobrego NOWEGO laptopa na studia do 3200zl.Za te pieniadze cięzko będzie znaleźć sprzet o wysokich parametrach,a co dopiero o jakosci wykonania.Lepiej kup poleasingowy laptop ok.2 letni (do 3000zl znajdziesz swietny egzemplarz,a do tego wystarczy na solidna torbe i myszke).
komentarz 31 lipca 2017 przez Sebastian Fojcik Nałogowiec (43,020 p.)
Na informatykę wbrew pozorom nie jest potrzebny mocny sprzęt o mocnych parametrach i kwota 3000 zł starczy na komputer, na którym będzie można pracować w trakcie studiów.

Co innego na architekturze, czy innych kierunkach gdzie jest grafika komputerowa i modelowanie 3D.

W przypadku zwykłej informatyki sprawa rozbija się głównie o wygodę (znośne podzespoły, żeby system nie mulił) oraz mobilność komputera (na zajęcia i laborki można chodzić z własnym sprzętem bez obaw o zasilanie)

Fajerwerki, a nawet dedykowana karta graficzna nie jest konieczna. Intel HD Graphics spokojnie na całe studia starczy, tylko w gierki dobre nie można pograć, ale to i dobrze ;-)
komentarz 31 lipca 2017 przez kamil29 Obywatel (1,230 p.)
No racja,ale wbrew pozorom lenovo za ok.3000zl o nawet niezlych parametrach srednio nada sie na codzienne noszenie na zajecia.Chodzi tu o jakość wykonania,czy chocby baterie. Wg mnie lepiej zaplacić mniej i miec lepszy sprzęt.
komentarz 31 lipca 2017 przez Sebastian Fojcik Nałogowiec (43,020 p.)
Z tym się zgadzam. Dobry laptop poleasingowy może być lepszym rozwiązaniem. Kwestia tylko znalezienia takowego i jak sprawa z żywotnością baterii. Jak ktoś komputer trzymał na ładowaniu, w biurze przez 2 lata, to Boże czuwaj nad duszą tych ogniw :-P
komentarz 31 lipca 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
Mój znajomy kupił poleasingowego i bateria była bardzo słaba. Napisał maila z prośbą o wymianę baterii i podesłali mu nową ;).
komentarz 1 sierpnia 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
Lenovo to aktualnie IMO najgorsza firma - miałem kilka produktów tej firmy (tablet, desktop) i za każdym razem miałem problemy z zawieszaniem się, zamrażaniem kompa. Polecałbym bardziej Acer, HP
+1 głos
odpowiedź 31 lipca 2017 przez crova Użytkownik (940 p.)
Na studia wystarczy Ci nawet laptop za 1500 + dysk ssd... Nie idziesz na budowę maszyn ani architekturę.
komentarz 31 lipca 2017 przez kamil29 Obywatel (1,230 p.)
Może i racja,ale wg mnie lepiej kupic poleasingowy laptop za ponad 2tys.zl i cieszyc sie wysoką wydajnościa.Co z tego,że laptop nie będzie używany do mega wymagających programow,ale warto też zapewnić sobie odpowiednią jakość wykonania oraz szybkość dzialania nawet przegladarki.Slabe laptopy po kilku latach maja nawet z tym problem
1
komentarz 31 lipca 2017 przez Arek_wawa Nowicjusz (200 p.)
Za ponad 2 tysiące? Za 800zł kupiłem świetnego lenovo t420 z matową matrycą 1600x900 na 14" (żałujętylko braku usb 3.0). Standardowo wyposażone są w i5 dual core i 4GB ramu. Jako że miałem i7 quad core dosyć mocny na sandy bridge to od razu wskoczył w miejsce wspomnianego i5, dysk SSD przełożyłem z poprzedniego laptopa (miałem dopiero co na HDD 7200rpm SATA II zapasowy obraz windowsa i stwierdzam że bez SSD nie ma dziś pracy) i podkupiłem 2x 8GB ram DDR3.

Po zsumowaniu wyszło by około 1500zł ale bierzmy pod uwagę że gdybym nie miał tego i7 to bym spokojnie pracował na defaultowym i5 i 8GB ramu też by wystarczyło.

Latam z takim na uczelnię (bateria ~4h, też informatyka) i jestem mega zadowolony ;)

Także jak się chce to śmiało w okolicach 1000 - 1200zł można złapać sprzęt który WYSTARCZY.

Chyba że ktoś zamierza się jarać że studiuje informatykę i kupił za 3000zł "marketowe" lenovo i myśli że mu skoczą skilsy i respect w oczach kolegów ;-)
komentarz 31 lipca 2017 przez kamil29 Obywatel (1,230 p.)
te ponad 2 tysiace to juz za mega wypasiony poleasingowy laptop,ktory w oczach niektorzych rzeczywiscie moze budzic respekt
komentarz 31 lipca 2017 przez Arek_wawa Nowicjusz (200 p.)
No tak tylko po co? Co komu z mega sprzętu jak tego potencjału nie wykorzysta.
Może jestem dziwny ale osobiście od dłuższego czasu zacząłem dobierać sprzęt (i wiele innych rzeczy jak np. samochód) na miarę potrzeb.
Zaoszczędzone pieniądze osobiście wolałbym wydać na szlifowanie np. języka albo jakieś kursy które w późniejszym okresie zaprocentują realnymi korzyściami.

Gdybym już chciał wydać tyle kasy na sprzęt to osobiście zainwestował bym w porządnego ultrabooka typu wspomniany wcześniej dell xps z kompaktowymi wymiarami, fajną matrycą i dobrym czasem działania na baterii.
komentarz 1 sierpnia 2017 przez kamil29 Obywatel (1,230 p.)
Racja,ale skoro autor postu chcial wydac ok 3tys to wydatek ponad 2tys na o niebo lepszy sprzet to wielka oszczednosc
0 głosów
odpowiedź 31 lipca 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2632&cmp[]=2863

Żel ze świetlikiem na oczy i częste spoglądanie przez okno :)
komentarz 31 lipca 2017 przez klaudiaa111 Nowicjusz (140 p.)
czyli i5-6300HQ lepszy? ;) zastanawia mnie jeszcze, która grafika jest lepsza?
komentarz 31 lipca 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
komentarz 31 lipca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
komentarz 31 lipca 2017 przez Sebastian Fojcik Nałogowiec (43,020 p.)
Przewaga wymienionego wyżej i5 nad i7 wynika z przeznaczenia tego procesora.

Intel Core i5-6300HQ

Intel Core i7-7500U

Literka U oznacza procesor o niskim poborze mocy (wydajność przez to jest mniejsza, ale laptop dłużej trzyma na baterii)

Natomiast w i5 jest tak:

H - wysoka wydajność w przetwarzaniu grafiki

Q - czterordzeniowy procesor wysokiej wydajności, do urządzeń mobilnych

i5 jest bardziej prądożerny i przez to mniej mobilny :-)
0 głosów
odpowiedź 31 lipca 2017 przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)
Ja bym wziął i7, bo ma jeszcze w dodatku SSD, a taki dysk robi też różnicę . A oprócz tego musisz się przygotować głównie na to, że duża część tych studiów będzie opierała się na matematyce i fizyce :P Oprócz tego nie wyobrażałbym sobie, że będziesz tam robił nie wiadomo co i, że będzie Ci potrzebny nie wiadomo jaki laptop- większe projekty będą utrzymywane zapewne na serwerach... Co do oczu musisz przygotować się na to, że cały ten zawód polega na siedzeniu i wpatrywaniu się w ekran. Zainwestuj w dobre krople do oczu i rób sobie przerwy kiedy będzie to możliwe- choćby krótkie i patrz w dal.
0 głosów
odpowiedź 2 sierpnia 2017 przez Krzysztof_Nowak Stary wyjadacz (10,980 p.)

Lenovo Ideapad 700-15 https://www.x-kom.pl/p/345727-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-700-15-i5-8gb-2401000-gtx950m-bialy.html

Procesor: Intel Core i5-6300HQ (4 rdzenie, od 2.3 GHz do 3.2 GHz, 6MB cache)
Pamięć: 8 GB (SO-DIMM DDR4, 2133MHz)
NVIDIA GeForce GTX 950M
Matowy, LED, IPS
Podświetlana klawiatura
 

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 755 wizyt
pytanie zadane 16 października 2017 w Sprzęt komputerowy przez Konkord360 Początkujący (310 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 647 wizyt
pytanie zadane 3 października 2019 w Sprzęt komputerowy przez Karolina987 Nowicjusz (120 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...