• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kod w JavaScript

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
157 wizyt
pytanie zadane 26 lipca 2017 w JavaScript przez Cepepe Początkujący (260 p.)

Witam ! Jestem początkującym programistą, a to moje drugie pytanie na tym forum. Od paru dni uczę się języka JavaScript. Mam pewien problem, gdyż

nie działa mój bardzo prosty kod. Naprawdę nie mam pojęcia gdzie popełniłem błąd. To jest chyba najprostszy kod jaki może istnieć, ale coś jest jednak nie tak. Bardzo bym prosił o spojrzenie i doradzenie smiley Pozdrawiam laugh

//Jest to podpięty kod JavaScript pod dokument HTML

<script type="javascript">

function sprawdz()
{
	var wyraz = document.getElementById("pole").value;
	document.write(wyraz);
}

</script>

//A to część powiązanego kodu HTML

<body>

<input type="text" id="pole"/>
</br>
<input type="submit" value="OK" onclick="sprawdz()"/>
</br>
<div id="wynik"></div>

</body>

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 26 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
  1. Kod JS wstaw przed znacznikiem </body>
  2. tutaj działający kod: https://codepen.io/anon/pen/PKqKJG?editors=1010#0
  3. nie używaj document.write - skoro i tak tworzysz element "wynik" to po prostu zapisz wynik w jego węźle tekstowym textContent.

Ponad to proponuję od razu na początku wyrabiać sobie nawyk wywalania JS/CSS w osobne pliki.

A tak na marginesie: inputy powinieneś umieścić w formularzu, nazwy funkcji i zmiennych po angielsku (przy okazji się go nauczysz trochę :), nie używaj <br/> do wstawiania akapitów, lepiej takie rzeczy stylować w CSS.

Na początek proponuję zająć się tymi hasłami, na resztę przyjdzie czas :)

Pozdrawiam

 

komentarz 26 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Szczerze mówiąc nie znak kursów M. Zelenta więc nie będę ich oceniał i się wypowiadał na ich temat.

Postawię jednak pytanie inaczej - jaki sens jest w znaczniku <br/> w tym wypadku? Warstwę wizualną generalnie robi się w CSS co daje Ci dużą swobodę. Na przykład w wersji mobilnej możesz chcieć dać inputy jeden pod drugim, ale już na PC mogą być obok siebie. W CSS to żaden problem, ale gdy dodasz "ręcznie" <br/> to już nieco namieszasz i niepotrzebnie połączysz treść (html) z wizualizacją (css).
komentarz 26 lipca 2017 przez Cepepe Początkujący (260 p.)

W sumie racja, ale gdy np. robię próbną stronę (taką jak ta z kodem JS) to nic złego w </br> prawda ? smiley Nie muszę chyba do każdej mojej próbnej strony podpinać kaskadowy arkusz styli gdy chce "złamać linię".

komentarz 26 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
powiem tak - teoretycznie masz rację, ale może lepiej pomyśleć nad zrobieniem testowo jakieś nieco większej stronki z jakąś grafiką itp. Nauczysz się wtedy za jednym zamachem html/css i js :)

Nie jest błędem użycie <br/> jeśli robisz to mając świadomość, że w kodzie "normalnej stronki" użyjesz zamiast tego css. Chciałem Ci tylko zwrócić uwagę na pewne praktyki skoro jak sam piszesz jesteś początkujący :)

Pozdrawiam
komentarz 27 lipca 2017 przez Cepepe Początkujący (260 p.)

A w "normalnej stronce" źle zrobię gdy użyje </br> ? Dlaczego na telefonie komórkowym elementy miały by się inaczej poukładać, z jakiej racji ? cheeky

Pozdrawiam

komentarz 27 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Dlaczego na telefonie komórkowym elementy miały by się inaczej poukładać, z jakiej racji ? 

Poczytaj sobie o Reponsive Web Design i pooglądaj różne stronki na PC i smartfonie :) Obecnie już standardem jest projektowanie stron w wersji przyjaznej do czytania zarówno na PC jak i mobilkach i dotyczy to nie tylko prostych stronek ale i aplikacji, np. systemów CRM online.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 269 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2022 w JavaScript przez gzwsky Nowicjusz (130 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 379 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 242 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...