• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja Linuxa obok Windowsa na drugim dysku, osobnej partycji

Object Storage Arubacloud
0 głosów
7,082 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez d3zet Nowicjusz (120 p.)

Dobry wieczór.

Mam zamiar zainstalować sobie Linuxa. Podejście kolejne. I jak to przy każdym podejściu... instalacja. 

Linux ma działać zaraz obok Windowsa 7.

I oto moja historia.

Dysk 1 (SSD) na którym jest Windows 7 i całe jego bajery. 120GB, niemalże cały zajęty.

Dysk 2 (HDD) podzielony na 3 partycję. Powiedzmy, że A, B, C.

Na A mam swoje pliki, na B dokumenty i C planowo ma być na Linuxa (na starcie mu dałem 40GB, nie wiem czy nie za mało?) Do plików nadal będą partycje A oraz B.

Przy wyborze miejsca instalacji mam do wyboru każdą partycję. Rozumiem, że wybieram C, a instalator to sobie sam podzieli?

Co natomiast z miejscem gdzie ma być zainstalowany program rozruchowy? Partycja C, dysk HDD czy może dysk SSD, a on sobie zrobi odpowiedni podział rozruchowy na 7 i Linuxa?

Całość instalowana jest z pendrive (UEFI). Czy w tym przypadku nie uszkodzi mi plików Windowsa?

Każda pomoc będzie na wagę złota! 

komentarz 24 lipca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Mam zamiar zainstalować sobie Linuxa.

Bocznie: nie wolisz zacząć od wirtualki? Z pewnością instalacja byłaby szybsza i mniej problematyczna.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 24 lipca 2017 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
O ile dobrze pamietam wybierasz dysk na ktorym chcesz zainstalowac, ale nie jestem pewien czy Linux widzi partycje Windowsowe. Po prostu odpal instalatora i zobacz. Nie musisz konczyc instalacji ani formatowac dysku, mozesz zawsze przerwac instalacje. Jesli znajdziesz partycje o wielkosci 40gb to wiesz ze to ta ktora zrobiles
0 głosów
odpowiedź 24 lipca 2017 przez niezalogowany
Najlepiej ręcznie wybierz tą 40 GB partycję (ustawiasz wtedy mount point na / i przechodzisz dalej) podczas instalacji.

Postaw sobie Linuxa na SSD, wystarczy nawet nie całe 20 GB. Taka sugestia.

Linux obsługuje partycje NTFS, ale sam system musisz zainstalować np. na ext4.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,292 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 257 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 524 wizyt

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,617 komentarzy

61,953 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...