• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Html i css Początek

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,244 wizyt
pytanie zadane 18 lipca 2017 w HTML i CSS przez Usatysfakcjonowany Początkujący (330 p.)
Witam chcę zacząć pisać strony internetowe. Słyszałem że kurs Pana Mirosława Zelenta przyzwyczaja do złych nawyków. I moje pytanie brzmi Jakie polecacie strony/filmiki z kursami html/css. I czy ta strona jest dobra do nauki http://how2html.pl/
Ewentualnie jakąś książkę.
komentarz 18 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Jeśli dopiero zaczynasz to szczerze mówiąc polecam Ci poczytać o html5 i css na kilku stronach/blogach i jak złapiesz mniej więcej podstawy (czym są znaczniki, główne sekcje w pliku html, co to CSS i do czego służy itp.) to wróć na forum i przejrzyj sobie dział "Nasze projekty" gdzie ludzie wrzucają swoje stronki z prośbą o ocenę i wiele osób ocenia zarówno wygląd jak i kod (na razie na samym początku możesz pomijać uwagi dotyczące JavaScript, do tego wrócisz za jakiś czas, nie wszystko na raz).

Dzisiaj o html jest bardzo dużo rozproszonych informacji i ciężko chyba wskazać jakieś źródło pokazujące wszystko od A do Z w sposób poprawny i zgodny z dobrymi praktykami.

Powiem tak, zacznij sobie czytać, uczyć się małymi kroczkami i pisać sobie proste stronki, np. wstawiać zdjęcia, jakiś formularz itp. Z czasem sam zobaczysz co Cię faktycznie zainteresuje i wyszukasz sobie ciekawe informacje. Polecam np. stronkę polskifrontend.pl gdzie są zebrane różne blogi front-endowe.

Ciekawe informacje są na stronce: http://webkod.pl/ masz tam zakładki na CSS i HTML.

 

Na samym początku odpuść sobie JavaScript - tutaj ważne jest aby dobrze poznać podstawy i pewne praktyki. Lepiej najpierw ogarnij html/css i potem obierzesz sobie dalszą ścieżkę nauki.

I nie przejmuj się, że początkowe stronki będą pewnie niepoprawne semantycznie itp. Lepiej zacząć tworzyć nawet najprostsze stronki niż tylko chłonąć samą teorię książkową :) A doświadczenie przyjdzie z czasem.
komentarz 20 lipca 2017 przez Usatysfakcjonowany Początkujący (330 p.)
A można wiedziec jak najlepiej nauczyc sie web desingu ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 18 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Z książek warto się zainteresować pozycjami wydawnictwa Smashing Magazine.

komentarz 18 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

z tego co pamiętam do CSS ciekawa jest też pozycja CSS-Nieoficjalny Podręcznik.

1
komentarz 18 lipca 2017 przez niezalogowany

Nieoficjalny podręcznik? Mam to wydanie tylko z JavaScript. Do dzisiaj żałuję te 30 zł. :) Przede wszystkim książką nie uczy kompletnie niczego. Nie przedstawia niczego i jest o niczym. 

javascript-i-jquery-nieoficjalny-podrecznik

Kupowałem ją dosyć dawno, jak zaczynałem swoją przygodę z JS i po prostu popełniłem standardowy błąd początkującego "nie wiem od czego zacząć, to kupię książke. Co z tego, że nawet nie dowiem się co tam dokładnie jest".

W każdym razie autor książki nie starał się wytłumaczyć języka, jego specyfik i zasady działania, a po prostu podał konkretne przykłady co można z nim zrobić. (Jakieś 50 stron o wstawianiu mapki Google na stronę itp.) Nie wiem ponadto jaki jest sens przedstawiania jQuery w książce o JS, kiedy się właśnie nie umie samego JS'a.

No, ale to był błąd początkującego... Zresztą pisałem o książce o JS, możliwe że CSS jest lepszy, ale uważałbym jednak na tą serię. 

komentarz 18 lipca 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

hahah GenerałXavi miałam identyczną sytuację, ten sam głupi błąd popełniłam :/

Jakby co, ja też książki nie polecam (mowa tu o tej z niby JS).

komentarz 18 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
tej o JS nie znam to się nie wypowiem, pamiętam, że sam spis treści mnie zniechęcił. Natomiast ta o CSS z tego co pamiętam to w miarę dobrze opisywała kolejne elementy.

Co do JS to w ogóle ciężko znaleźć dobrą, polską książkę. Większość to kopiuj - wklej o samych podstawach. Mam w domu sporo pozycji o JS, natomiast tak na prawdę to szczerze mogę polecić tylko serię Tajniki JS, ewentualnie książki O'Reilly.
komentarz 18 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Kurde, chyba ktoś z tego forum w tamtym roku napisał książkę o JS i nie była o podstawach… :P
komentarz 18 lipca 2017 przez niezalogowany
@Noemi, haha! :D Ciekawe ile osób wpadło w taką samą pułapkę z tą książką co my. :D Dobrze wypozycjonowana, dużo pozytywnych opinii, "idealna" dla zielonego.

 

@Comandeer, ale z tego co patrzyłem po spisie treści, to większości skupiłeś się tam na budowaniu środowiska, niż na samym programowaniu i języku? Co nie zmienia faktu, że na pewno pozycja obowiązkowa, kiedyś. :)
komentarz 18 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Ano fakt, coś tam było i to nawet nie taka zła :P 

Ale tak na serio to ja najbardziej zawiodłem się na książkach PACT i to w zasadzie na każdej pozycji...

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 259 wizyt
pytanie zadane 14 października 2016 w HTML i CSS przez helikopter Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 2,114 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez eldkar Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 433 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...