• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Java - ścieżka nauki

Object Storage Arubacloud
+1 głos
921 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez ziemjok Gaduła (4,160 p.)
Cześć

Jako, że w wakacje mam troche wolnego czsu to postanowiłem rozwinąć się w kwestii programowania. Obecnie jestem na poziomie średniozaawansowanym Java SE (tzn zrobiłem parę programów) i ciągle uczę się używania GUI do Javy. Jednak zastanawiam się czego uczyć się dalej. Pytanie kieruje głównie do osób z tego języka, które mają już jakieś doswiadczenie: co moglibyście mi doradzić jako następne etapy nauki patrząc z perspektywy swojego doświadczenia?  Bo wiem że podstawowa Java nie wystarczy i należy połączyć ją z czymś jeszcze.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 17 lipca 2017 przez Jonki Dyskutant (8,180 p.)
wybrane 18 lipca 2017 przez ziemjok
 
Najlepsza
Java ma bardzo duże zastosowanie w wielu dziedzinach. Żeby przejść na poziom wyżej oczywiste jest nauczenie się SE w stopniu bardzo dobrym. Język ten nie nadaje się na pisanie aplikacji desktopowych nawet za pomocą JavaFX. Szczerze, to nigdy nie spotkałem się z aplikacją desktopową napisaną w Java. Więc raczej odradziłbym Tobie poświęcanie zbyt dużej ilości czasu na tą stronę technologii, bo to nie ma przyszłości. Pracę w tym ciężko znaleźć i projekt w tym raczej będzie mało kreatywny. Główne kierunki w Java to web i aplikacje na telefony. Według mnie łatwiejszy i lepszy jest próg wejścia w web i nauka takich technologii jak Spring. Dlaczego web? Java sprawdza się lepiej a aplikacjach serwerowych niż desktopowych, mimo, że i tak nie grzeszy prędkością. Mnogość projektów w tej technologii jest bardzo duża i o pracę nie jest ciężko. O pisaniu apkach na telefony mogę mało powiedzieć, bo nie miałem z tym styczności, ale również możesz znaleźć w tej technologii sporo ofert. Co do kursów, to w internecie masz masę darmowych. Polskie kursy do podstaw, a do zagłębienia już te obcojęzyczne.
1
komentarz 17 lipca 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Wszystkie IDE od Jetbrains są napisane w Javie.
komentarz 17 lipca 2017 przez Jonki Dyskutant (8,180 p.)
Sorry. Zapomniałem w jakim środowisku piszę.
komentarz 18 lipca 2017 przez ziemjok Gaduła (4,160 p.)
dzięki za odpowiedź

rozumiem, że jeśli chodzi o naukę webowej Javy to znaczy nauka Java EE, czy konkretnie, np JSP?

i jeszcze jedno pytanie, która książka byłaby najlepsza do nauki tej Javy?
1
komentarz 18 lipca 2017 przez Jonki Dyskutant (8,180 p.)
To znaczy raczej Spring, aniżeli Java EE. To i to sieciówka. Jednak rozpoczęcie nauki od frameworka Spring jest szybsze i łatwiejsze. Więc poleciłbym pójście w kierunku Spring, a Java EE przyjdzie w swoim czasie. Może przyjść nawet dopiero, gdy będziesz miał już swoją pierwszą pracę. A co do JSP, to zapoznaj się tylko co to jest i jak to działa, ale nie skupiaj się zbytnio na tym, bo jest to dosyć przestarzała technologia i lepiej już uczyć się od razy pisać dynamiczne struktury w Thymeleaf. Co do książek, to się nie znam, bo nie przeczytałem ani jednej o programowaniu.
komentarz 18 lipca 2017 przez ziemjok Gaduła (4,160 p.)
Dzięki jeszcze raz za odpowiedź
+1 głos
odpowiedź 17 lipca 2017 przez bartek5_6 Użytkownik (680 p.)
Polecam byś zaczął pisać za pomocą Frameworka Spring. Dlaczego?

1. Zrozumiesz czemu "Java" nazywa się Java

2. Co to są beany.

3. Ułatwia połączenie z bazą danych i nie tylko

4. W każdej dużej firmie używa się tego frameworka, więc nie będziesz miał problemu znaleźć pracę

P.S. Polecam kanał Artura Owczarka na YouTube. Bardzo prosto opisuje zasadę działania tego frameworka.

Powodzenia ;)
komentarz 18 lipca 2017 przez ziemjok Gaduła (4,160 p.)
dzięki za odpowiedź

spojrzałem na podany kanał na yt i powiem że wygląda całkiem interesująco.

a mógłbyś mi polecić jakąś książke o tematyce spring, która jest wg Ciebie najlepsza? Spotkałem się ze zdaniem że książka "Spring w akcji. Wydanie IV" jest całkiem dobra. Czytałeś może?
komentarz 24 lipca 2017 przez bartek5_6 Użytkownik (680 p.)
Tak to prawda, książka jest jedną z lepszych. Na pewno kupując ją nie pożałujesz pieniędzy.

Spotkałem się również z książką

http://helion.pl/ksiazki/spring-framework-wprowadzenie-do-tworzenia-aplikacji-wydanie-ii-j-sharma-ashish-sarin,spfrwp.htm

oraz

http://helion.pl/ksiazki/spring-mvc-4-projektowanie-zaawansowanych-aplikacji-www-geoffroy-warin,smvc4p.htm

Druga jest typowo do użycia w stronach internetowych (jak w tytule), więc jeśli chciałbyś używać Springa typowo pod tą dziedzinę to również polecam.
0 głosów
odpowiedź 17 lipca 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Wzorce obiektowe, testy jednostkowe, Java EE, ogolnie o obiektowosci.
komentarz 17 lipca 2017 przez Jonki Dyskutant (8,180 p.)
Dla zielonego takie pojęcia niekoniecznie są dobre. Zbyt ogólnikowe.
komentarz 18 lipca 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)

jestem na poziomie średniozaawansowanym 

 

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,725 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez odzb Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 581 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 721 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez TaskerPEW Użytkownik (510 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...