• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

trzymanie danych w zmiennych sesyjnych

Staż IT w Comarch
0 głosów
84 wizyt
pytanie zadane 16 lipca 2017 w PHP, Symfony, Zend przez sapero Obywatel (1,940 p.)
Witam, mam taki problem:

Zrobiłem CMS w którym w pliku index.php includuje na początku plik configpage.php w którym było wywoływane zapytanie do bazy danych i pobierało mi dane o kontach social media, teksty stopki,nazwę strony, i parę innych tekstów wyświetlanych na każdej podstronie. Zmieniłem ten mechanizm pobierania ponieważ jeden z użytkowników forum zasugerował mi że to obciąży baze danych bo będzie ciągle wywoływało zapytanie przy przeładowaniu.

Więc zrobiłem warunek który pobiera mi dane raz zapisuję to do zmiennych sesyjnych np $SESSION['nazwa_konta_fb'], $SESSION['tekst_w_stopce'], $SESSION['nazwa_strony'], itd

i te teksty wyświetlam już w danych miejscach na stronie. Dodam, że te informację nie są napisane na sztywno ponieważ w cmsie mam napisany formularz który aktualizuje mi te informację jeśli je będe potrzebował zmienić. Czy to rozwiązanie jest dobre? czy może lepiej te dane ładować w inny sposób?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 17 lipca 2017 przez Bartłomiej Mirek Bywalec (2,310 p.)
wybrane 17 lipca 2017 przez sapero

Najlepsza

Można to zrobić jeszcze lepiej.
Obecnie zapisując to w sesji i tak dla każdego użytkownika z osobna leci zapytanie do bazy, na szczęście tylko przy pierwszym połączeniu. Ale można pójść krok dalej i sprawić, że zapytania będą leciały tylko raz dla wszystkich użytkowników. Musisz uruchomić CRON'a który w tle będzie pobierał dane i zapisywał je do cache. Potem tylko ładujesz przygotowane dane do strony.

Cache:
http://www.php-cache.com/en/latest/
CRON:
https://cron-job.org/en/

(Linki to pierwsze wyniki z Google, więc jak nie ma tam tego czego potrzeba to już wiesz czego szukać.)

P.S. Z opisu wynika, że nie korzystasz z żadnego Frameworka, a powinieneś ;) Osobiście korzystam i polecam Symfony, choć do wyboru masz wiele innych.

To tyle, cya!

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 198 wizyt
pytanie zadane 14 lutego w PHP, Symfony, Zend przez hiper007 Dyskutant (7,540 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 79 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2015 w PHP, Symfony, Zend przez demotywatorking Obywatel (1,210 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 51 wizyt
Porady nie od parady
Wynikowy wygląd pytania, odpowiedzi czy komentarza, różni się od tego zaprezentowanego w edytorze postów. Stosuj więc funkcję Podgląd posta znajdującą się pod edytorem, aby upewnić się, czy na pewno ostateczny rezultat ci odpowiada.
Ciekawy innych porad? Odwiedź tę stronę!

48,284 zapytań

89,802 odpowiedzi

180,631 komentarzy

23,335 pasjonatów

Przeglądających: 254
Pasjonatów: 15 Gości: 239

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...